Πέρασμα πρωταθλήτριας από το Λέτσε για τη Νάπολι

Σάββατο, 30/9/2023 - 18:10

Άλωσε το Λέτσε με αέρα πρωταθλήτριας η Νάπολι! Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, πέρασε... άνετα από το «Βία ντελ Μάρε» με σκορ 4-0, με τον Όστιγκαρντ να ανοίγει λογαριασμό για τη φετινή σεζόν και τον Οσιμέν να βρίσκει και πάλι δίχτυα και τους Γκαετάνο και Πολιτάνο να σκοράρουν για πρώτη φορά.

Ανέβηκαν ξανά στην 3η θέση και περιμένουν να εδραιωθούν σε αυτή οι «παρτενοπέι» αν Γιουβέντους και Αταλάντα μείνουν ισόπαλες στον Μπέργκαμο την Κυριακή 1η Οκτωβρίου.

Η Νάπολι χρειάστηκε μόλις 16 λεπτά για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Από ένα φάουλ του Ζιελίνσκι, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και ο Όστιγκαρντ από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 25' ο Κρστοβιτς βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Μέρετ και πλάσαρε, με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Oι «παρτενοπέι» έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν στο 40' ο Σιμεόνε από ασίστ του Ζιελίνσκι αστόχησε. από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γκαρσία μπήκε δυνατά και βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Υπέροχη ασίστ του Κβαρατσχέλια στον Οσιμέν ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Τα λεπτά κυλούσαν και η Νάπολι διατήρησε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας μάλιστα σε... θρίαμβο. Στο 88' ο Γκαετάνο από πάσα του Ρασπαντόρι πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 0-3 ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90'+5' ο Πολιτάνο διαμορφώνοντας το τελικό 4-0!