«Πάτησε» ξανά τον ΑΠΟΕΛ και... συνεχίζει ακάθεκτη η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/2/2021 - 20:25

Το πήρε κι αυτό!

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, για την 26η αγωνιστική, παίρνοντας και το δεύτερο «αιώνιο» ντέρμπι της σεζόν.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και παράλληλα να ξεφύγουν στο +4, με αγώνα περισσότερο, μπαίνοντας ως πρωτοπόροι στη Β' φάση.

Έκλεισαν με τον χειρότερο τρόπο την πρώτη φάση οι «γαλαζοκίτρινοι» που δέχθηκαν άλλη μια ήττα και συνεχίζουν πλέον στο δεύτερο γκρουπ.

Το σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ είχε την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι και το γκολ του Ασάντε στο 7' ήταν αρκετό, ενώ ο Παπουλής στο 43' έχασε πέναλτι.

Παράλληλα το τριφύλλι κατάφερε να σπάσει άλλη μια «κατάρα» κόντρα στον «αιώνιο», παίρνοντας εντός έδρας νίκη μετά από οκτώ χρόνια.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια παρέμεινε στην κορυφή με 56 βαθμούς πλέον και στην πρεμιέρα των play-off θα αντιμετωπίσει τον 6ο Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ με τη νέα ήττα έμεινε στην 7η θέση και τους 30 βαθμούς, περιμένοντας πλέον την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να μάθει αντίπαλο.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

​​​​​​Στην πρώτη τελική του ματς, στο 7ο λεπτό, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Λέτσιακς σέντραρε στην περιοχή, ο Ασάντε πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο επικυρώθηκε με τη χρήση του VAR.

1

Στο 19' οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Ασάντε να στρώνει δεξιά για τον Τιάγκο, ο οποίος έκανε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Δέκα λεπτά μετά, ο Γκόμεθ δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τον Ουζόχο να αποκρούει και στην επαναφορά ο Τζιωνής δεν βρήκε όπως ήθελε τη μπάλα στέλνοντας την άουτ.

Στο 33' η πρώτη καλή φάση του ΑΠΟΕΛ, με τον Γκάρνερ να κατεβάζει, τον Κατσαντώνη να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ομόνοια στο 43ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, μετά από σπρώξιμο του Σαμπάλα στον Τιάγκο. Εκτελεστής ο Παπουλής ο οποίος με κάκιστη εκτέλεση έστειλε τη μπάλα έξω.

0

Στο 54' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Λέτσιακς αρχικά με σέντρα-σουτ να βάζει δύσκολα στον Ουζόχο, ο οποίος από το έδαφος κατάφερε να αποκρούσει ξανά το ψηλοκρεμμαστό πλασέ του Τιάγκο.

3

Δέκα λεπτά μετά η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Κούσουλος με ωραία μπαλιά έβγαλε μόνο τον Ασάντε, αυτός έδωσε έτοιμο τέρμα στον Τζιωνή που δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα από κοντά.

Στην αντεπίθεση, ο Σαμπάλα δοκίμασε το σουτ από αριστερά, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα.

Στο 67' ο Ζαχίντ έκλεψε και έπιασε ένα ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε σε κόρνερ.

Ο Τζιωνής έχασε νέα ευκαιρία στο 83ο λεπτό, ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα του Παπουλή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, ο Κούσουλος δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

00

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Παπουλής, Τιάγκο, Ασάντε (90'+2 Ντούρις).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σιέλης, Μερκής, Βινίσιους (82' Εντονγκαλά), Κλωναρίδης, Ντε Βινσέντι (86' Σατσιάς), Ανουάρ (70' Λουντεμό), Σαμπάλα, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (86' Σαχάρ), Γκάρνερ.