«Πάτησε» τη Γιουνάιτεντ και... ελπίζει για τετράδα η Λίβερπουλ

Παρασκευή, 14/5/2021 - 00:11

Μια Λίβερπουλ που θύμισε τις φοβερές εμφανίσεις της περσινής πρωταθληματικής σεζόν, πέρασε με εμφατικό τρόπο από το «Ολντ Τράφορντ» νικώντας 4-2 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 34ης αγωνιστικής της Premier League.

Έτσι, έμεινε ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League της νέας σεζόν, αφού με ματς λιγότερο βρέθηκε στο -4 από την Τσέλσι και στο -6 από τη Λέστερ, με τις δύο τελευταίες να έχουν μπροστά τους και την μεταξύ τους αναμέτρηση.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε στο 10ο λεπτό, αλλά εξαφανίστηκε από το γήπεδο μέχρι το 65'. Έτσι, οι οι «reds» έφεραν τούμπα το ματς κάνοντας το υπέρ τους 2-1 μέχρι το ημίχρονο και πήραν αέρα δύο τερμάτων με την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά ο Σαλάχ με γκολ στο φινάλε κλείδωσε το πολύτιμο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.