Στον Κεραυνό το δεύτερο εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος

Πέμπτη, 9/5/2024 - 21:19

Με διπλό πήρε τη νίκη και την πρόκριση για την τελική φάση των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League ο Κεραυνός. Επικράτησε της Ανόρθωσης με 78-71 και κορυφαίο παίκτη τον Raynolds με 19 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Με δύο εύστοχες βολές ξεκίνησε το παιχνίδι και την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα 2-0 στο 1’. Ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι και με 9 σερί πόντους έκανε το 9-2 (4’). Με τρίποντο ο Raynolds στο 8’ έκανε το 21-14 για τον Κεραυνό, και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε τρίποντο με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (24-14), με την προσφυγική ομάδα να μειώνει στο 12’ σε 24-17. Η Ανόρθωση έπαιζε πιο επιθετικά, και με τις βολές του Τάλτον στο 15’ μείωσε σε 30-25, ενώ στο 18’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 33-32. Δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χόρτον πέτυχε τρίποντο για το 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμά τους, και στο 23’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (45-36). Με τρίποντο του Στυλιανου στο 24’ η ομάδα του Στροβόλου μείωσε σε 45-42 και η περίοδος έληξε με σκορ 55-50. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά. Με βολές του Chandler στο 36’ μείωσε σε 65-63, ενώ οι βολές του Raynolds στο 37’ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (67-66). Η διαφορά ανέβηκε στο 38’ για το 75-67 και παρόλο που η Ανόρθωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ο Κεραυνός νίκησε και πήρε την πρόκριση με 78-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 37-34, 55-50, 78-71

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 9, Tρετιακόβ 14, Μουόσα 9, Horton 13 (3), Skinner 10, Ελευθερίου 4, Talton 10, Mαραγκός 2

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 2, Τίγκας 10 (1), Crockett 12, Raynolds 19 (3), Taylor 10, Chandler 10 (1), Πασιαλής, Στυλιανού 13 (3), Κουμής 2