«Έσωσε» τον βαθμό με την Πάφο στο φινάλε η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/1/2022 - 18:53

Γλίτωσε στο... φινάλε!

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ομόνοια ισοφάρισε σε 1-1 την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και απέφυγε την ήττα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Βαλακάρι (19'), ενώ έπαιζαν και με δέκα ποδοσφαιριστές για μεγάλο χρονικό διάστημα, μετά την αποβολή του Κβίντα (39').

Μετά την ανάπαυλα, οι «πράσινοι» ανέβηκαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες και εκεί που έδειχαν να χάνουν το παιχνίδι, τελικά ο Γκόμεθ (90+4') «έσωσε» τον ένα βαθμό για την ομάδα του.

Με αυτή την ισοπαλία η Πάφος παρέμεινε στην 5η θέση με 22 βαθμούς και την επόμενη (16η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (10/1, 17:00) από τη Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα η Ομόνοια ανέβηκε, προσωρινά, στην 6η θέση με 21 βαθμούς και την ερχόμενη Δευτέρα (10/1, 19:00) υποδέχεται, ως τυπικά γηπεδούχος, τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Στο πρώτο λεπτό η πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Ατιέμγουεν να σεντράρει από αριστερά στην περιοχή, εκεί όπου ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Φουρ δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τον Φαμπιάνο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 17ο λεπτό η Ομόνοια έχασε διπλή ευκαιρία. Ο Παπουλής αρχικά έκανε το σουτ από δεξιά και ο Ρούντκο απέκρουσε, με τον Ατιέμγουεν να δοκιμάζει εκ νέου από πλάγια αριστερά και τον Αουρέλιο να βάλει την κόντρα για κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, η Πάφος άνοιξε το σκορ. Ο Ζάιρο έδωσε στον Βαλακάρι κι αυτός από το ύψος της περιοχής δοκίμασε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 37' η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Κβίντα ανέτρεψε τον Κακουλλή που έβγαινε σε αντεπίθεση και ο διαιτητής, Γιώργος Νικολάου, του έδειξε κόκκινη κάρτα.

0

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αμπντουσαλάμοφ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 47' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Φουρ να κάνει ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος παίκτης έπιασε σουτ στην κίνηση στην περιοχή και η μπάλα κόντραρε εκ νέου και κατέληξε σε νέο κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Παλάσιος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 51ο λεπτό, ο Παπουλής εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Παναγιώτου που έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντίσκερουντ δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 65' ο Παναγιώτου σέντραρε στην περιοχή, ο Κακουλλής έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Ρούντκο μάζεψε.

Ένα λεπτό μετά, ο Ατιέμγουεν έκανε το σουτ εντός περιοχής και ο Ρούντκο απέκρουσε με δυσκολία.

Στο 68ο λεπτό, ο Λοΐζου έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κακουλλής δοκίμασε να σκοράρει με τακουνάκι και ο Ρούντκο απέκρουσε ξανά.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κίκο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Ρούντκο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Ατιέμγουεν στο δεύτερο δοκάρι γύρισε για τον Παπουλή που έκανε το σουτ από κοντά και ο Ρούντκο απέκρουσε ξανά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+4', η Ομόνοια ισοφάρισε. Ο Κίκο έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Γκόμεθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

0

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Ζ. Αουρέλιο (88' Μιχαήλ), Μπάιριτς, Κβίντα, Πάγιτς, Ντράγκομιρ, Πάνιτς, Βαλακάρι, Φουρ (72' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο (80' Μπεριγκό), Αμπντουσαλάμοφ (46' Παλάσιος).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Παναγιώτου, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Παπουλής, Λοΐζου, Ατιέμγουεν (78' Ζαχαρίου / 83' Σάββα), Κακουλλής.

0

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Υπάρχουν δύο διαφορετικοί τρόποι να δούμε το ματς. Από τη μια είμαστε απογοητευμένοι από το γκολ στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη όταν παίζεις τόσα λεπτά με παίκτη λιγότερο και δεν χάνεις το παιχνίδι δεν είναι και άσχημα. Παίξαμε 50 λεπτά να κρατήσουμε το αποτέλεσμα όμως υπάρχει αυτό το αίσθημα της τελευταίας στιγμής. Ο αντίπαλος ήταν πάντα κοντά στην περιοχή μας. Οι παίκτες απογοητεύτηκαν αλλά πάλεψαν τον αγώνα και η ενεργεία τους μεταφέρθηκε στον κόσμο. Βλέπουμε μπροστά».

Για τον κόσμο: «Μας έδωσαν μεγάλη στήριξη οι οπαδοί μας».

Για την διαιτησία: «Δεν είναι η δουλειά μου να μιλήσω για τη διαιτησία. Αλλά είδατε κάποιες αντιδράσεις από τον πάγκο και αυτές οι αντιδράσεις εξηγούν κάποια πράγματα».

Για το πάθος της ομάδας: «Δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά. Στη συνέχεια κρατήσαμε την μπάλα. Μείναμε με παίκτη λιγότερο και έπρεπε να παλέψουμε. Δεν καταφέραμε να δώσουμε τη νίκη στον κόσμο».

Για τις απουσίες: «Ελπίζω ότι ο Πάντσεον θα είναι έτοιμος γιατί θα λείπει και ο Πάνιτς λόγω καρτών. Βέβαια έχουμε και παίκτες που λείπουν για λόγους υγείας. Ελπίζουμε να μην έχουμε άλλα κρούσματα κορωνοϊού.

Για τις μεταγραφές: «Για το θέμα των μεταγραφών θα ξέρουμε σε λίγο καιρό με τους ανθρώπους που χειρίζονται το θέμα».

Για τις δηλώσεις Μπεργκ ότι πριν την κόκκινη του Κβίντα η Ομόνοια ήταν καλύτερη: «Ξεκίνησαν καλύτερα. Πρέπει να μάθουμε από αυτές τις καταστάσεις, αυτό συνέβη και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και χάσαμε συνολικά τέσσερις πόντους. Αν δεν παίζαμε με παίκτη λιγότερο θα ήταν αλλιώς το παιχνίδι».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι όπως το περιμέναμε. Ξεκινήσαμε καλύτερα το παιχνίδι, είχαμε μια καλή ευκαιρία. Μετά ήρθε το 1-0, πιέσαμε στη συνέχεια, ακολουθήσε η κόκκινη κάρτα στη φάση με τον Κακουλλή. Η Πάφος αμύνθηκε. Εμείς συνεχίσαμε να πιέζουμε, θέλαμε κι αλλά γκολ, όμως στο τέλος της ημέρας το 1-1 είναι καλύτερο από το 1-0. Ήμασταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όταν παίζαμε και οι δύο ομάδες με έντεκα παίκτες».

Για το ότι η Ομόνοια μετρά μία νίκη σε πέντε αγώνες: «Θα κάνουμε τα πάντα για να μπορέσουμε να κερδίσουμε τα παιχνίδια μας. Δεν εξελίχθηκαν τα πράγματα όπως εμείς θα θέλαμε σήμερα και σε άλλα παιχνίδια το ίδιο. Το ότι πετύχαμε το γκολ στο τέλος και η πίεση που ασκήσαμε είναι σημαντικό».

Για την αλλαγή του Ζαχαρίου: «Ήταν λόγω τραυματισμού».

Τζιόρντι Γκόμεθ (Ομόνοια): «Θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά στο τέλος της ημέρας καταφέραμε και πήραμε τον ένα βαθμό. Διαχειριστήκαμε το παιχνίδι, κρατήσαμε μπάλα, δεν καταφέραμε να αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας και τουλάχιστον δεν χάσαμε. Θα πρέπει στο επόμενο παιχνίδι να διορθώσουμε τα λάθη μας και να επιστρέψουμε στα τρίποντα».

Χάρης Θεοχάρους (Πάφος): «Τι να πούμε… Στην τελευταία φάση του αγώνα, με 10 ποδοσφαιριστές… αυτό το τελευταίο δευτερόλεπτο χάσαμε την νίκη στο τέλος. Έδειξαν ψυχραιμία οι ποδοσφαιριστές μας. Θα συνεχίσουμε με στόχο να είμαστε εκεί και να δημιουργήσουμε προβλήματα σε αρκετούς. Σταμάτησα να ασχολούμαι με τη διαιτησία, αν είναι να καταγγελθούν θα καταγγελθούν. Βλέπουμε να φτιάχνουν κάποιες εβδομάδες οι ρεφ, και μετά βλέπουμε πράγματα και θαύματα. Και δεν μιλάω μόνο για την κόκκινη κάρτα, θα πω πολλά και διάφορα στο τέλος της ημέρας που θα τα δείτε στις επόμενες δηλώσεις που θα έχουμε αρχές της εβδομάδας. Η ενίσχυση θα γίνει, οι φίλοι της Πάφου να μην ανησυχούν για τα παράξενα που βλέπουν. Η Πάφος θα τους δημιουργεί φοβερά προβλήματα».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ήταν ξεκάθαρη φάση η αποβολή. Η μπάλα πέρασε, ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ανέτρεψε τον Κακουλλή χωρίς να έχει πιθανότητα να σταματήσει την μπάλα. Σωστά εφαρμόστηκε ο κανονισμός. Υπάρχουν δύο φάσεις που θέλουμε να δούμε για χέρια εντός περιοχής που δεν δόθηκαν από τον διαιτητή. Δεν ξέρω αν τις εξέτασε το VAR.

Δεν μας αρέσει να λαϊκίζουμε. Μπορεί κάποιες φορές αυτό να γυρίζει εναντίον μας. Θέλουμε να κρατήσουμε την πολιτική που ακολουθούμε γιατί θεωρούμε ότι βοηθά ευρύτερα. Την κάθε περίπτωση την εξετάζουμε ξεχωριστά».

Για τα μετεγγραφικά: «Επιχειρούμε να αποκτήσουμε επιθετικογενή ποδοσφαιριστή και απ’ εκεί και πέρα θα δούμε ανάλογα πώς θα προχωρήσουμε».