Ολοκλήρωσε τη δουλειά στις Σέρρες η ΑΕΚ με «καυτό» Μάνταλο

Τετάρτη, 25/1/2023 - 19:35

Η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι στην OPAP Arena. Η ΑΕΚ τσέκαρε το εισιτήριο στα ημιτελικά του θεσμού, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες με δύο γκολ του Μάνταλου και ένα Μαχαίρα, με τον Κατσαντώνη να ισοφαρίζει προσωρινά για τον Πανσερραϊκό.

Οι «κιτρινόμαυροι» είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στους «4» και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Άρης. Η δεύτερη μονομαχία των δύο θα γίνει την Τετάρτη στις 19:30.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο 20ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα συνδυάστηκαν πολύ ωραία και ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα στον Μάνταλο, ο οποίος από κοντά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κατσαντώνη. Ο Σαίντ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά που πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και ο Κατσαντώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάνταλος δεν άργησε να απαντήσει για την ΑΕΚ, καθώς τής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα δύο λεπτά μετά. Ο Σιντιμπέ έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή. Έτσι η Ένωση έκλεισε την πρόκριση με συνολικό σκορ (6-1).