Νίκησε την Ένωση και έπιασε… κορυφή η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/10/2022 - 20:50

Επιστροφή στις νίκες και… κορυφή για την Πάφο!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» με 3-0 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ζάιρο, o οποίος νίκησε τον Κόστιτς δις, αρχικά στο ένατο λεπτό και στο 89ο λεπτό. To τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Αμπντουλαχίμι.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 14 βαθμούς και παιχνίδι περισσότερο από Άρη και Απόλλωνα που ακολουθούν. Με τη σειρά της η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά έμεινε στους έξι βαθμούς και παραμένει στα… χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη, έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος θα πάει στην Περιστερώνα για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (14/10 - 19:00), στο παιχνίδι που ανοίγει την αγωνιστική. Μια ημέρα αργότερα (15/10 - 19:00) η Ένωση φιλοξενεί στο «Τάσος Μάρκου» την Ανόρθωση. Στο μεσοδιάστημα (12/10 - 18:00) η ομάδα του Παραλιμνίου θα φιλοξενήσει την Ολυμπιάς Λυμπιών στο «Τάσος Μάρκου» για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο (Αλ Γκαντιουί 90+3'), Ικόκο, Τάνκοβιτς (Χέσταντ 90+3'), Βαλακάρι (Αμπντουλαχίμι 78'), Ντράγκομιρ (Χότσκο 84'), Μπάιριτς, Zoυνίνιο

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Εχμάν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (Γεβρέμοβιτς 70'), Κωνσταντίνου (Μέιρα 61'), Βουτσένοβιτς (Ρουσιάς 61'), Κοτσώνης, Μαυρουδής (Κατσιαρής 70'), Λαμί (Παντελή 88')

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Χένινγκ Μπεργκ (Πάφος): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Νομίζω κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, όμως νομίζω μπορούσαμε να σκοράρουμε πιο πριν. Τελειώσαμε την εβδομάδα πολύ καλά με δύο νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Είναι μια μεγάλη σεζόν, κάναμε καλή αρχή. Είμαστε ακόμη στην αρχή και προσπαθούμε να βελτιωθούμε για να γίνουμε ακόμη καλύτεροι. Δουλεύουμε σκληρά και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Υπάρχουν πολλά δύσκολα παιχνίδια και σκεφτόμαστε παιχνίδι με παιχνίδι.

Σκοράραμε τρία γκολ σήμερα, όμως μπορούσαμε για περισσότερα. Δημιουργούμε ευκαιρίες για ακόμη παραπάνω, όμως είμαι χαρούμενος που σκοράραμε τρία γκολ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, ξέραμε πως με το 1-0 όλα μπορούν να συμβούν, το είδαμε και με τον Απόλλωνα. Είμαι χαρούμενος που μπορούμε να αντιδρούμε και να δημιουργούμε ευκαιρίες. Δουλεύουμε συνεχώς για να βελτιωνόμαστε».

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Συγχαρητήρια στην Πάφο, είναι μια πολύ καλή ομάδα, ίσως η καλύτερη στο πρωτάθλημα. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, όμως στην πρώτη ευκαιρία της Πάφου δεχθήκαμε γκολ.

Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες, έδωσαν τα πάντα. Είναι λίγο άδικο το 3-0 γιατί δεχθήκαμε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Συνεχίζουμε, μόνο περηφάνια νιώθουμε για αυτή την ομάδα, γιατί κοίταξαν την Πάφο στα μάτια η οποία κυριαρχεί σε όλους τους τομείς.

Ρισκάραμε λίγο στο τέλος, βάλαμε κι άλλο επιθετικό. Αν ισοφαρίζαμε τα πάντα θα ήταν αλλιώς γιατί θα αμυνόμασταν πιο θαρραλέα. Είτε δύο, είτε τρία δεν έχει διαφορά. Δε θέλουμε να μας επηρεάσει η ήττα γιατί είχαμε καλή απόδοση.

Κόντρα στην Ανόρθωση θα έχουμε τον Βούκσεβιτς, οι άλλοι αργούν ακόμη. Δυστυχώς χάσαμε κάποιους παίκτες που θα μας έδιναν ακόμη περισσότερη ποιότητα. Ο Ρουσιάς προήρθε από ίωση και από τραυματισμό και δεν ήταν έτοιμος να παίξει όλο το παιχνίδι».