Ηττήθηκε ξανά από την Έλφσμποργκ και αποχαιρέτησε το Europa League η Πάφος

Πέμπτη, 18/7/2024 - 20:55

Πάλεψε, αλλά δεν ήταν αρκετό!

Η Πάφος ηττήθηκε και στον επαναληπτικό αγώνα με την Έλφσμποργκ (5-2), στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Europa League και με συνολικό σκορ 8-2 είπε «αντίο» στη διοργάνωση.

Σε ένα ματς που... έβρεξε γκολ, οι «γαλάζιοι» μπήκαν πολύ δυνατά σημειώνοντας δοκάρι με τον Ζάιρο (6'), ενώ παρότι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την απευθείας κόκκινη του Κορέια (14') και είδαν τον Ούμα (22') να ανοίγει το σκορ, μπόρεσαν να βγάλουν άμεση αντίδραση και να περάσουν μπροστά χάρις τα τέρματα των Χόλμεν (ΑΥΤΟΓΚ. 25') και Τάνκοβιτς (43').

Μετά την ανάπαυλα όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα... δόντια τους και μέσα σε ένα λεπτό έκαναν ανατροπή στην ανατροπή, με τους Μπαϊντου (47') και Μπάλντουρσον (48') να βάζουν τέλος σε κάθε ελπίδα του αντιπάλου τους για πρόκριση.

Από εκείνο το σημείο και μετά η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους σουηδούς να αυξάνουν τον δείκτη του σκορ, με τα γκολ των Αμπντουλάι (58') και Ζένελι (85').

Πλέον το σύνολο του Καρσέδο θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις.

Πρώτη τελική για την Πάφο μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Ζάζα να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τον Πέτερσον να μαζεύει.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο τέταρτο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του 27χρονου κίπερ.1

Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλάζιους» δύο λεπτά αργότερα, με τον Ζάιρο εκμεταλλευόμενος λάθος στην αντίπαλη άμυνα να παίρνει την μπάλα, να βγαίνει απέναντι από τον τερματοφύλακα και να κάνει το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Το σύνολο του Καρσέδο απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα στο 14ο λεπτό, με τον Κορέια να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ πάνω στον Ζενέμι.  Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

1

Η Έλφσμποργκ απείλησε στο 16ο λεπτό, με τον Μπαϊντού να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Ίβουσιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Ούμα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από μπαλιά που έγινε στην περιοχή.

1

Η Πάφος ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα, με τον Μπρούνο να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Χόλμεν στην προσπάθεια του να διώξει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι «γαλάζιοι» έκαναν το 2-1 στο 43ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί φάουλ με πάσα στον Ντράγκομιρ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

Μετά την ανάπαυλα, οι σουηδοί έφεραν στα ίσα το ματς στο 47ο λεπτό με τον Χουλτ να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το παράλληλο γύρισμα με αποδέκτη τον Μπαίντού, που πλάσαρε με επιτυχία τον Ίβουσιτς.

Ένα λεπτό αργότερα η Έλφσμποργκ πήρε το προβάδισμα, με τον Μπάλντουρσον να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του 29χρονου τερματοφύλακα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη των τερμάτων στο 58ο λεπτό, με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Αμπντουλάι.

1

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζένελι με κοντινό πλασέ στο 85ο λεπτό.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια, Γκολντάρ, Ναμ (58' Νταλίνια), Πηλέας, Ντράγκομιρ, Πελάζιο, Μπρούνο (77' Τουμάσι), Ζάζα (49' Ηλία), Τάνκοβιτς (58' Βαλακάρι), Ζάιρο.

Έλφσμποργκ (Όσκαρ Χίλιεμαρκ): Πέτερσον, Χόλμεν, Χένρικσον, Γιεγκμπέ, Χέντλουντ (68' Κασέμ), Ούμα (46' Ζενέλι), Μπάλντουρσον, Καΐμπ (46' Χουλτ), Μπαϊντού (62' Λάρσον), Φρικ, Ζενέλι Αρ (55' Αμπντουλάι).