Ελβετικό... ρολόι ξεκίνησε με το «δεξί» στο Euro 2024

Σάββατο, 15/6/2024 - 17:54

Ελβετικό... ρολόι στην πρεμιέρα του Euro 2024!

H Eλβετία επικράτησε με 3-1 της Ουγγαρίας στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης. Τα γκολ για τους Ελβετούς οι Ντουά (12'), Έμπισερ (45') και Εμπολό (90+3'), ενώ για τους Ούγγρους μείωσε προσωρινά στο σκορ ο Βάργκα (66'). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Έμπισε με γκολ και ασίστ.

Την ερχόμενη, δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου η Ουγγαρία θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία (19/06 - 19:00), ενώ η Ελβετία θα τα... πει με τη Σκωτία (19/06 - 22:00).

yvlh

Η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήρε την κατοχή της μπάλας από νωρίς και πιέζοντας… ασταμάτητα τον αντίπαλό της, ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Με την Ουγγαρία να δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει αλλά να έχει, ωστόσο, πρώτη την ευκαιρία για να σκοράρει, σε μια αντεπίθεση. Με το σουτ του Σάλαϊ στο 10’, έξω από την περιοχή και δεξιά, να περνάει ψηλά άουτ.

Αντιθέτως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι στην πρώτη τους φάση στην αναμέτρηση, έστω και αν αρχικά το γκολ του Ντουά στο 12’, από υπέροχη κάθετη του Έμπισερ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αφού, με την χρήση του VAR, η απόφαση του Βίντσιτς διορθώθηκε και έτσι σημειώθηκε το 0-1.

Παράλληλα, στην συνέχεια, η Ελβετία κατάφερε να ελέγξει με σχετική άνεση τον ρυθμό, ψάχνοντας παράλληλα και ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο θα της έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Έφτασε, δε, αρκετά κοντά, στο 10ο λεπτό. Ωστόσο ο Γκουλάτσι κατάφερε να διορθώσει το λάθος του Κέρκες, αποκρούοντας με δυσκολία το σουτ του Βάργκας από θέση μέσα δεξιά, διατηρώντας το σκορ στο 0-1.

Με τους Μαγυάρους να γίνονται «απειλητικοί» μόνο μέσα από κάποιες «στημένες» μπάλες, με τον Σόμποσλαϊ να τις εκτελεί αλλά να μην ανησυχεί ουσιαστικά τον Ζόμερ.

Ενώ, αγγίζοντας το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, οι «ροσοκροτσιάτι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν από το εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ τους, ο Έμπισερ βρέθηκε σε θέση βολής και με πολύ ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάτσι, για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ελβετία να συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα και να είναι εκείνη η οποία όχι μόνο δεν δεχόταν αλλά έκανε παράλληλα και φάσεις για να σκοράρει.

Με τους Ντουά, Βάργκας και Ντοιέ να μην καταφέρνουν να βρουν δίχτυα, όμως, παρά την ανωτερότητα της ομάδας τους μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Κάπως έτσι, η Ουγγαρία κατάφερε να μπει στο ματς και πάλι. Προειδοποίησε για την μείωση του σκορ στο 64’, με την χαμένη ευκαιρία του Βάργκα, για να έρθει το 1-2 δύο λεπτά μετά, από τον ίδιο παίκτη, με την κεφαλιά του αυτή την φορά, από τη σέντρα… λουκούμι του Σόμποσλαϊ, να είναι εύστοχη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία, αλλά και μέτρα στο γήπεδο, ενώ ακολούθησαν εκατέρωθεν αλλαγές από τους προπονητές. Φάση άλλη, πάντως, για γκολ δεν είχε η ομάδα του Μάρκο Ρόσι μέχρι το τέλος, παρά την έντονη διάθεση που έδειξε.

Αντιθέτως, η Ελβετία βρήκε ένα ακόμα τέρμα, στις καθυστερήσεις τη αναμέτρησης, με τον Εμπολό να διαμορφώνει με «λόμπα» το τελικό 1-3 και να δίνει στην χώρα του μια πολύ σημαντική νίκη, για την οικονομία του γκρουπ.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Λανγκ (Μπόλα 46'), Ορμπάν, Α.Σάλαϊ, Φιόλα, Νάγκι (Κλάινχαϊσλερ 66'), Σέφερ, Κέρκεζ (Άνταμ 79'), Σάλαϊ (Ντάρνταϊ 79'), Σομποσλάι, Βάργκα

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (Στεργίου 67'), Ακάντζι, Σερ, Φρόιλερ (Σιέρο 86'), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (Εμπολό 74'), Ντουά (Αμντούνι 67'), Εντόι (Ρίντερ 86'), Έμπισερ