Συμβιβασμός και ανοιχτοί λογαριασμοί για Ολυμπιακό και ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/4/2023 - 20:57

Τα πάντα… ανοιχτά!

Χωρίς γκολ και κατά συνέπεια χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο πρώτος ημιτελικός του κυπέλλου μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΛ στο Μακάρειο, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο… άγονο, 0-0. Για την ιστορία της αναμέτρησης, με προβλήματα τραυματισμού αποχώρησαν οι Κατσανίκλιτς για τους φιλοξενούμενους και Ψύχας, Κυριάκου για τους γηπεδούχους.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την 26η Απριλίου (18:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Η άλλη «μονομαχία» των ημιτελικών μεταξύ Πάφου και Ομόνοιας είναι προγραμματισμένη για αύριο (06/04 - 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης». Ο τελικός της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί στις 03 Ιουνίου.

Επόμενη υποχρέωση για τις δύο ομάδες είναι την ερχόμενη Κυριακή (09/04) στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Στις 17:00 ο Ολυμπιακός φιλοξενεί στο Μακάρειο την Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Στις 19:00 ΑΕΛ θα υποδεχθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ανόρθωση.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

H πρώτη αξιόλογη ευκαιρία καταγράφηκε στο όγδοο λεπτό για την ΑΕΛ, με τον Μιραλάς να εξαπολύει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον Μολ με δυσκολία να διώχνει τη μπάλα.

Άτυχος ο Κατσανίκλιτς, μπήκε στην περιοχή στο 10ο λεπτό και έπεσε μόνος στο έδαφος πιάνοντας το γόνατο του. Οι πρώτες ενδείξεις δε φαίνεται να είναι ενθαρρυντικές για τον Σουηδό.

ΗΞ

Στο 15ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τεϊσέιρα έκανε την προβολή όμως ο Μολ ήταν ξανά σε ετοιμότητα, μαζεύοντας σταθερά τη μπάλα.

Παραλίγο αυτογκόλ από τον Τεϊσέιρα στο 21ο λεπτό μετά από κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του Καλιλί, ο Ρομό δε βρήκε καλά τη μπάλα σε πρώτο χρόνο, ενώ στη συνέχεια ο Τεϊσέιρα έβαλε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία της ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου στο 39ο λεπτό με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αντιδράει σωστά, διώχνοντας το σουτ του Μιραλάς ο οποίος επιχείρησε να τον νικήσει με διαγώνιο σουτ.

Ο Ολυμπιακός στο 42ο λεπτό «άγγιξε» το γκολ, όμως το βολέ του Ψύχα εντός περιοχής έφυγε για λίγο έξω.

Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 48ο λεπτό. Ο Χαραλάμπους επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μούριελ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 54ο λεπτό. Υπέροχο τεχνικό σουτ από πλευράς Ψύχα, μερικά μέτρα εκτός περιοχής, «εκτινάχθηκε» και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Στο 64ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσέρνιχ έπιασε την κεφαλιά για την ΑΕΛ όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ψύχας (Πεχλιβάνης 69'), Νάνι, Κυριάκου (Ιωάννου 69'), Γκόρουπετς, Καλιλί (Γιακουμάκης 87'), Χαραλάμπους (Κα 65'), Αλσέους, Κορομά (Ενόχ 87')

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μπέκερ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Νταβόρ, Μιραλάς (Μεντόσα 46'), Κατσανίκλιτς (Χάσα 14'), Τσιμπολά, Τσέρνιχ (Μεντόγεβιτς 88'), Τζάλμα, Ρομό (Μπεραχίνο 75')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μάκης Σεργίδης (Ολυμπιακός): «Ένας αγώνας αρκετά ενδιαφέροντας, σίγουρα όλοι γνωρίζουν ότι οι ομάδες έχουν και το δικό τους άγχος. Δεν μπήκαμε τόσο καλά στον αγώνα όμως σιγά-σιγά ισορροπήσαμε και νομίζω στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τις φάσεις μας για να προηγηθούμε όπως βέβαια είχε και η ΑΕΛ. Θεωρώ ότι είναι σκορ το οποίο, προσωπική άποψη, κρίνεται δίκαιο κι αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση στο τέλος του μήνα στη Λεμεσό. Κλείνουμε απόψε την υπόθεση κύπελλο και συγκεντρωνόμαστε στον επόμενο τελικό που έχουμε, την Κυριακή έχουμε πολύ σημαντικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στους παίκτες, υπερβάλλουν εαυτούς για να είμαστε εδώ. Ευχαριστώ τον κόσμο, ήρθε αρκετός, τον παρακαλούμε να μείνει κοντά στην ομάδα».

Για το ότι κόπηκαν περισσότερα από 600 εισιτήρια και τη βοήθεια του κόσμου: «Είναι πολύ σημαντικό, ειδικότερα για τους ποδοσφαιριστές, να νιώθουν ότι υπάρχει κόσμος που τους πιστεύει και ότι είναι ακόμη μαζί μας, κάτι που δεν ίσχυε τον Νοέμβριο, τότε όλοι σκέφτονταν ακόμη τη νέα χρονιά και σε ποια κατηγορία θα είμαστε. Οι παίκτες δουλεύουν πολύ, χαίρομαι που είμαι προπονητής τους. Είναι σημαντικό να έρχεται ο κόσμος και να δίνει την ώθηση που χρειάζονται οι αθλητές».

«Έχω μάθει ότι στον αθλητισμό δεν δικαιούσαι να μην προσπαθείς, να μην παλεύεις, ιδίως όταν μιλάμε για ιστορικά σωματεία, όλοι ξέρουμε πόσα έχει προσφέρει ο Ολυμπιακός, δεν δικαιούσαι να διαλέγεις διοργανώσεις. Με τη δουλειά που γίνεται και με τη στήριξη των ανθρώπων της ομάδας πιστεύω θα μπορέσουμε να βγούμε ζωντανοί από όλο αυτό».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (ΑΕΛ): «Τι μπορώ να πω, τυπικό παιχνίδι κυπέλλου. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν πλεονέκτημα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κάπως καλύτεροι, είχαμε την πρωτοβουλία για να σκοράρουμε γκολ, είχαμε κάποιες υποσχόμενες φάσεις, κρίμα που δεν σκοράραμε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λιγότερο καλό για εμάς ειδικά στο πρώτο διάστημα, ο Ολυμπιακός πίεσε, είναι καλός στα κόρνερ, χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το μηδέν πίσω και το παιχνίδι τελείωσε όπως άρχισε, 0-0. Είχαμε κάποια προβλήματα, δεν είναι δικαιολογίες, αναγκαστική αλλαγή από νωρίς ο Κατσανίκλιτς, ο Μιραλάς πήρε κάρτα, φοβήθηκα για δεύτερη, είχε και ένα μικροπρόβλημα... Απολογούμαι στον κόσμο που δεν κερδίσαμε. Νιώσαμε σαν να παίζαμε στην έδρα μας με τόσο κόσμο που είχαμε, θα προσπαθήσουμε στον επαναληπτικό να τον κάνουμε χαρούμενο παίρνοντας την πρόκριση. Προς το παρόν το βάζουμε στην άκρη, επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την Ανόρθωση».

Για το αν περίμενε κάτι περισσότερο από τους παίκτες του: «Όχι, δεν περιμέναμε, παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή στο πρωτάθλημα για την εξάδα, είχαμε ευκαιρίες για την εξάδα, μετά όταν είδαμε πως δεν τα καταφέραμε ετοιμαστήκαμε για το κύπελλο, ξέραμε πως έπρεπε να περάσουμε τη Νέα Σαλαμίνα, ο στόχος έγινε το κύπελλο. Αλλά εντάξει, τώρα όλοι λένε πως οι παίκτες μας που ήταν τραυματίες επέστρεψαν, αλλά πολλοί από αυτούς δεν έχουν ρυθμό. Δεν είναι δικαιολογία, άλλο να μπορείς να παίξεις κι άλλο να είσαι έτοιμος για καθοριστικά παιχνίδια. Το πρόβλημά μας είναι ακόμη το σκοράρισμα, όπως προηγουμένως στη σεζόν. Έχουμε καλούς παίκτες μπροστά αλλά πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι. Αν δεν σκοράρουμε θα είναι δύσκολο να προκριθούμε, θα δουλέψουμε σε αυτό».

Για τον τραυματισμό του Κατσανίκλιτς που φαίνεται σοβαρός: «Δε ξέρουμε ακόμη, θα δούμε, θα περάσει από τους ιατρούς να δούμε τι τραυματισμός είναι».

Χριστόφορος Φραντζής (ΑΕΛ): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μας, στο δεύτερο ήταν ισοδύναμες οι δύο ομάδες. Το 0-0 είναι ένα θετικό αποτέλεσμα, γι' αυτό καλούμε τον κόσμο μας στον επαναληπτικό να έρθει να μας στηρίξει. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να πάρουμε την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ καλή ομάδα. Όποια ομάδα παίζει στον ημιτελικό πρέπει να την βλέπεις στα μάτια. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και το κάτι παραπάνω για να πάρουμε την πρόκριση. Ο κόσμος είναι πάντα μαζί μας, στο πλευρό μας και του αξίζει να του χαρίσουμε το Κύπελλο».