Χόρεψε... σάμπα στη Ν. Κορέα και πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά η Βραζιλία

Δευτέρα, 5/12/2022 - 22:54

Βραζιλία από άλλο... πλανήτη!

Η «σελεσάο» με καταιγιστική εμφάνιση επικράτησε με 4-1 επί της Νότιας Κορέας και προκρίθηκε για 8η συνεχόμενη φορά στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πέταγαν... φωτιές στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων μέσα στα πρώτα 45 λεπτά.

Οι Κορεάτες έπεσαν «θύματα» των ορέξεων των αντιπάλων τους και με κατεστραμμένο το ηθικό δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν.

Όπως ήταν λογικό το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Βραζιλία να πανηγυρίζει την πρόκριση, έχοντας προσφέρει «πλούσιο» θέαμα.

Τα γκολ έβαλαν οι Βινίσιους (7'), Νεϊμάρ (13'), Ριτσάρλισον (29'), Πακετά (36'). Το μοναδικό τέρμα για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Σέινγκ-Χο Πέικ (76').

Στα προημιτελικά, η Βραζιλία θα τεθεί αντιμέτωπη την ερχόμενη Παρασκευή (9/12, 17:00) με την Κροατία, η οποία προηγούμενως «λύγισε» την Ιαπωνία στα πέναλτι.