Ο Βαλμπουενά άνοιξε... λογαριασμό και ο Απόλλωνας πήρε την πρώτη του νίκη

Κυριακή, 3/9/2023 - 22:05

Ο Βαλμπουενά έδειξε τον δρόμο!

Με την πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γάλλου επιθετικού (12'), ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την πρώτη του νίκη.

Στο ντεμπούτο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της ομάδας, οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση μέχρι στιγμής, είχαν για το μεγαλύτερο μέρος την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπόρεσαν να διαχειριστούν καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια καλά διαστήματα, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, ενώ όταν έγιναν επικίνδυνοι δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Λεμεσιανοί ανέβηκαν στους 5 βαθμούς και την έκτη θέση, ενώ η ομάδα των Πολεμεδιών παρέμεινε στην 12 θέση με έναν βαθμό.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η Καρμιώτισσα υποδέχεται στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ανόρθωση. Οι ημερομηνίες δεν έχουν οριστεί.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Κοστάκε να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Ανέστη να μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Η Καρμιώτισσα απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ντούμπια να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ και τον Λέουβενμπεργκ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Βαλμπουενά να κάνει απευθείας εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 28ο λεπτό, με τον Κοστάκε να επιχειρεί το σουτ μακριά από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Ανέστη σε δύσκολη απόκρουση.

Τεράστια φάση για την ομάδα της Λεμεσού στο 41ο λεπτό, με τον Πέρετζ να κάνει την σέντρα και τον Κοστάκε να παίρνει την κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας των αντιπάλων είπε πάλι «όχι».

Η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Σουκ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από σέντρα του Παντελή.

Μετά την ανάπαυλα, ο Απόλλωνας είχε πάλι τον πρώτο λόγο στο 47ο λεπτό, με τον Πέρετζ να κάνει το σουτ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Γιούρτσεβιτς, στέλνοντας την μπάλα άουτ,

Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο 55ο λεπτό, με τον Ντούμπια να κάνει το μακρινό σουτ, τον Λεόυβενμπουργκ να αποκρούει και τον Λουκίλι να απειλεί ξανά από κοντά, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα και είπε πάλι «όχι».

Τεράστια φάση για την ομάδα των Πολεμιδιών στο 94ο λεπτό, με τον Μπεν Σαλάμ να κάνει το πλασέ από πολύ κοντά και τον πορτιέρο των «κυανόλευκων» να αποκρούει εντυπωσιακά.

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρσεβιτς (58′ Σκιέλβικ), Κολ (58′ Τέκιε), Χ. Κυριάκου, Πέρετζ, Κοστάκε, Βαλμπουενά (81′ Ντιγκινί), Κρμέντσικ (72′ Αμπντουραχίμι).

Καρμιώτισσα (Φλορίν Μπράτου): Ανέστης, Παντελή, Μαλόνε, Ντούμπια (67′ Μπεν Σαλάμ), Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Φουρ, Λουκίλι, Νιούπορτ, Σουκ (46′ Νεοφύτου), Ρόσι.

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (Απόλλωνας): «Για εμάς το ζητούμενο ήταν η νίκη. Είχαμε μεγάλη διάρκεια. Ήμασταν καλύτεροι. Προσπαθήσαμε να μιλήσουμε με τα παιδιά. Είμαι ευχαριστημένος με κάποια πράγματα αλλά με κάποια άλλα όχι. Εγώ είμαι αισιόδοξος. Θα δουλέψουμε σκληρά. Δεν δίνω υποσχέσεις. Ευχαριστούμε και τον κόσμο μας. Ήταν και το άγχος στη μέση. Θέλουμε πίστωση χρόνου. Είναι μια καινούργια αρχή και εμείς θα είμαστε ταπεινοί και θα παίρνουμε τα αποτελέσματα που μας αξίζουν».

Για τη δουλειά του στην ομάδα: «Ο χρόνος στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει. Σήμερα έπρεπε να τελειώσουμε τον αγώνα πιο νωρίς. Έχουμε δουλέψει αρκετά. Έχουν καταλάβει τα παιδιά τι θέλουμε».

Φλορίν Μπράτου (Καρμιώτισσα): «Είμαι χαρούμενος από την εμφάνιση αλλά όχι από το αποτέλεσμα. Διακαιόμασταν περισσότερα. Σεβαστήκαμε περισσότερο τον Απόλλωνα. Παίξαμε καλύτερα στο β’ μέρος και θέλαμε το γκολ. Χάσαμε αλλά είπα στους παίκτες μου πως αυτό είναι το επόμενο βήμα. Θα αλλάξουμε κάποια πράγματα και τα αποτελέσματα θα έρθουν».

Για τον Άντος: «Δεν ξέρω τίποτα, αλλά σίγουρα θα κάνουμε μεταγραφές. Θα φέρουμε 2-4 παίκτες».