Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και συνεχίζει… αλάνθαστος ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/9/2022 - 21:56

Δεν καταλάβει τίποτα ο φετινός Άρης!

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Καζού στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να ευτυχούν να ανοίξουν το σκορ λίγο πριν το πρώτο τέταρτο. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή όμως ήταν ανούσιος, ενώ ο Άρης όσες φορές πήγε να βγει στην αντεπίθεση δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Με τη νίκη αυτή, ο Άρης συνεχίζει… αλάνθαστος στο φετινό «Μαραθώνιο» καθώς έχει το απόλυτο των βαθμών (9) σε τρία παιχνίδια. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε «κολλημένους» στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας στο ενεργητικό του μια νίκη, μια ισοπαλία και μία ήττα.

Την ερχόμενη, τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα παραμείνει στο ΓΣΠ, όμως ως τυπικά φιλοξενούμενος θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (17/09 - 19:00). Με τη σειρά της, η ομάδα της Λεμεσού θα φιλοξενήσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Καρμιώτισσα, στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής (15/09 - 19:00).

Πρώτη τελική στο παιχνίδι ήταν για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο λεπτό. Ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα με τον Ντάλσιο να παίρνει την κεφαλιά η οποία ωστόσο κατέληξε άουτ.

Διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 14ο λεπτό. Ο Μπέλετς είπε «όχι» στον Γκομίς σε τετ α τετ και στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Καζού σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 17ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ με τον Καζού. Ο άσος του Άρη μέσα από την περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπέλετς, κάνοντας το 1-0.

Σουτ του Μαρκίνιος στο 32ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω χωρίς να απειλήσει την εστία του Βάνα.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ μόλις έξω από την περιοχή. Ο Τσεμπάκ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη ήταν έτοιμος και μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Στο 57ο λεπτό ο Μαγιαμπέλα έπιασε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

Οι παίκτες του Άρη συνεργάστηκαν υπέροχα στο 68ο λεπτό, με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το πλασέ, όμως ο Μπέλετς έπεσε σωτήρια και έσωσε την ομάδα του.

Στο 72ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Κακόριν, μπήκε στην περιοχή από πλάγια όμως το πλασέ του πέρασε πάνω από την εστία.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Γουίλερ (Φεράρι 82'), Καρώ, Κρέσπο, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (Βιγιαφάνιες 55'), Ντάλσιο (Μπλουμ 55'), Εντονγκαλά (Κβιλιτάια 55'), Μαρκίνιος, Μάγκλιτσα (Μορέιρα 82')

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπρόρσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Γιαμπλόνσκι 77'), Μπράουν (Ντελμίρο 84'), Μουσούντα, Σόκε, Μπέγκτσον (Στρούσκι 46'), Μπαμπίκα (Σπόλιαριτς 66'), Γκομίς (Κακόριν 46')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Ξεκινήσαμε καλύτερα το παιχνίδι. Δεχτήκαμε ένα γκολ, Στόχος μας ήταν η νίκη δεν τα καταφέραμε. Υπήρξαν κάποια πράγματα τα οποία θα δούμε και θα τα αναλύσουμε».

Όσα είπε στη δημοσιογραφική διάσκεψη:

«Δεν είναι το αποτέλεσμα που περιμέναμε στο σημερινό παιχνίδι και δεν κάναμε αυτά που κάναμε στο "Παπαδόπουλος". Σήμερα είχαμε αρκετά θέματα στις μονομαχίες. Ήμασταν από το ξεκίνημα καλύτεραι από τον αντίπαλο. Μας δημιούργησε θέματα στο τρανζίσιον. Σίγουρα αυτά τα πράγματα θα τα συζητήσουμε στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθούσαμε να πιάσουμε ρυθμό αλλά συνέχεια το παιχνίδι σταματούσε. Δεν καταφέραμε να πάρουμε το ρυθμό που θέλαμε. Δεν θέλαμε να τελειώσει με αυτό τον τρόπο αυτό το παιχνίδι.

Για τις ελάχιστες τελικές στο παιχνίδι: «Όταν ο αντίπαλος σε σταματά συνέχεια με φάουλ σίγουρα δεν θα κάνεις ευκαιρία».

Για τη συγκομιδή βαθμών: «Δεν μας ικανοποιεί η συγκομιδή βαθμών. Παίξαμε σήμερα με ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, θέλαμε τους βαθμούς. Μπορούσαμε να δώσουμε περισσότερα στον αγωνιστικό χώρο».

Αν υποτίμησαν τον αντίπαλο: «Όχι, δεν υπήρχε υποτίμηση. Κάποια πράγματα που τα κάναμε με την Ανόρθωση δεν τα κάναμε στο σημερινό παιχνίδι. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Συνήθως θα ήθελα να πω πολλά μετά από ένα τέτοιο ματς, για αυτά που έγιναν μέσα και έξω από το γήπεδο αλλά προτιμώ να μην μιλήσω. Θέλω να πω για αυτή τη δουλειά που έκαναν οι παίκτες μου. Αξίζαμε τη νίκη. Δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι γιατί παίκτες κλειδιά δεν ΄ήταν στην καλύτερη τους φυσική κατάσταση. Είχαμε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες γι’ αυτό και η νίκη μας ήταν απόλυτα δίκαιη. Ήταν ένα πολύ έντονο παιχνίδι και στην κερκίδα και με αντιδράσεις προς εμένα κι τους παίκτες μου. Θέλω να ευχαριστήσω του φίλους της ομάδας. Θα ήθελα να υπήρχε περισσότερος καθαρός χρόνος και όχι μόνο 50 λεπτά. Καλύτερα να κλείσω το στόμα μου γιατί είμαι εκνευρισμένος. Θα συνεχίσουμε να κάνουμε εκπλήξεις, τέτοιες εμφανίσεις και τέτοια παιχνίδια. Αισθανόμαστε περηφάνια για τους φίλους του Άρη, παραμένουμε μικρή ομάδα αλλά μεγαλώνουμε διαρκώς. Δεν θα πούμε μεγάλα λόγια. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με τη Καρμιώτισσα. Απόψε θα γιορτάσουμε και από αύριο θα δούμε το παιχνίδι».

Για το ότι ο Άρης κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία μετά από 32 χρόνια: «Τα τελευταία 32 χρόνια δεν κέρδισε ο Άρης στη Λευκωσία τον ΑΠΟΕΛ, το είπα αυτό στην ομιλία που είχα με τους παίκτες μου. Στο ποδόσφαιρο αλλάζουν γρήγορα τα πράγματα. Υπάρχει δρόμος και δεν σκεφτόμαστε μακριά. Πρέπει να μείνουμε ταπεινοί και προσγειωμένοι. Θα το συζητήσω με τους παίκτες. Δεν θα μιλήσουμε για πρωτάθλημα, σε καμία περίπτωση. Θέλουμε να μείνουμε ταπεινοί για να μπορέσουμε να βελτιωθούμε».

Για το αν έδωσε οδηγίες για τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν: «Πιστεύετε ότι οι παίκτες μου σταματούσαν το ποδόσφαιρο; Δεν είμαι εγώ που σφυρίζω. Πως είδες το παιχνίδι; Εδώ στη Κύπρο κάθε ένα λεπτό σταματά το ποδόσφαιρο. Αυτό είναι το θέμα. Από τη πρώτη μέρα είπα πως θέλω γρήγορο ποδόσφαιρο. Το συναντώ πρώτη φορά στη καριέρα μου αυτό».

Ράφαελ Μορέιρα (ΑΠΟΕΛ): «Δεν μπήκαμε όπως έπρεπε, κάναμε ένα λάθος δεχθήκαμε το τέρμα και μείναμε πίσω. Το πληρώσαμε πολύ ακριβά. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος έχει ποιότητα, όμως εμείς έπρεπε να είχαμε κάνει πολύ περισσότερα».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Νομίζω αγωνιστικά δεν μπορεί κάποιος να διαφωνήσει με τον προπονητή μας. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν πολύ επικίνδυνος στο τρανζίσιον, ήταν κάτι που γνωρίζαμε όμως δεν είχαμε καλές επιστροφές.

Για το δεύτερο ημίχρονο, αυτό που είδαμε δεν είναι ποδόσφαιρο. Δεν μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να έχει δέκα φάουλ και ο αγώνας να τελειώνει με 39 φάουλ, 30 από παίκτες του Άρη. Όταν συνεχώς σφυρούσε συνεχώς για φάουλ από παίκτες του Άρη τότε δεν μπορείς να είσαι και δημιουργικός. Άκουσα τον προπονητή του Άρη ότι σταματά το ποδόσφαιρο στην Κύπρο, θα σταθώ στα στατιστικά.

Η διαφορά των Κύπριων διαιτητών από τους ξένους είναι η προσωπικότητα. Ο σημερινός διαιτητής δεν έδειξε προσωπικότητα στο πρώτο ημίχρονο όταν έπρεπε να δώσει δεύτερη κίτρινη σε παίκτη του Άρη, όμως στο δεύτερο ήθελε να δείξει με τα πολλά φάουλ που σφύρισε. Γενικότερα επειδή κατάλαβα τι είπε ο Σπιλέφσκι, συμφωνώ μαζί του, δεν παίχτηκε παιχνίδι στην επανάληψη».

«Ο κύριος Σπιλέφσκι είπε ότι πρέπει να μείνουν ταπεινοί, πρέπει να μείνει και ο ίδιος. Είπε ότι θέλει να παίζεται ποδόσφαιρο, έπαιζε με τον ΑΠΟΕΛ να του θυμίσω. Είναι μια παρατήρηση και για τον ίδιο, για να μείνει ταπεινός».