Το έφερε... τούμπα και «ζευγάρωσε» τις νίκες της η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 28/8/2020 - 22:25

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στην αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική στο Τσίρειο όμως η ΑΕΛ εν τέλει κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 2-1.

Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Βάγκνερ στο 37ο λεπτό όμως η ΑΕΛ έκανε την ανατροπή με τους Μαέ (42’) και Μηνά στο 68ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ «ζευγάρωσε» τις νίκες της και έφτασε τους έξι βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου δέχθηκε τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Την ερχόμενη αγωνιστική μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων η ΑΕΛ θα πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα φιλοξενήσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Στο 25ο λεπτό ο Έουλερ εκτέλεσε πολύ καλά το φάουλ με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει πολύ δύσκολα τη μπάλα.

Εξαιρετική ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 32ο λεπτό όταν ο Αντάμοβιτς με διπλή προσπάθεια από κοντά ανάγκασε τον Βεσλόφσκι σε δύσκολη απόκρουση.

Μετά από κόρνερ και λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας, ο Βαρέλα έκανε το βολέ, η μπάλα κόντραρε στον Ράσο και ο Βάγκνερ στην επαναφορά την έστειλε στα δίκτυα στο 37ο λεπτό.

Ο Χριστοφόρου πίεσε τον Μαέ στην περιοχή, ο Βέλγος ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι στο 41ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαέ εκτέλεσε το πέναλτι και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την ΑΕΛ.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βάγκνερ έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Αδύναμο ψηλοκρεμαστό πλασέ από τον Τόρες από καλή θέση μέσα στην περιοχή, ο Βεσελόφσκι μάζεψε εύκολα στο 60ο λεπτό.

Ωραία μπαλιά από τον Τόρες και εξίσου ωραία κεφαλιά υπό πίεση από τον Αντωνίου ο οποίος νίκησε τον Βεσελόφσκι και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 2-1 στο 68ο λεπτό

Εντός περιοχής ο Κρεάν έκανε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων στο 77ο λεπτό.

Στο 82ο λεπτό μετά από σέντρα ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Βεσελόφσκι.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ (Μ. Αντωνίου 65'), Αντάμοβιτς (Ριέρα 55'), Μαέ, Τόρες, Έουλερ, Παπαφώτης (Νταβόρ 79'), Ράσο, Κυριάκου

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Μπαραβίκας (Πικής 83'), Χριστοφόρου, Τσμοβς, Μπρένο, Ανδρέου, Βαρέλα (Σεργίου 73'), Κρεάν, Οσέι, Ντανίλο (Σανκό 46'), Βάγκνερ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου για τη σημερινή νίκη, έδωσαν τα πάντα για αυτό το τρίποντο. Είναι πολύ δύσκολο μετά από τόσους μήνες να παίζεις μπάλα, ήταν πολύ δύσκολο με τόση ζέστη αλλά μπράβο. Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι κάνουμε πολλές ευκαιρίες, πρέπει να σκοράρουμε πιο συχνά. Είχαμε ένα καλό αντίπαλο που παίζει με το δικό του στυλ και κάποιες στιγμές ήταν δύσκολο να τους κρατήσουμε αλλά στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε κάποια πράγματα. Είχαμε κάτι άλλο στο μυαλό μας πως έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι και οι αλλαγές έδωσαν πολλά. Συγχαρητήρια στο Μηνά και τον Χάρη που κλήθηκαν στην Εθνική. Για εμένα σήμερα είναι μεγάλο κέρδος η επιστροφή του κόσμου. Τους ευχαριστώ που μας βοήθησαν να κερδίσουμε. Μπράβο στη διοίκηση και στον πρόεδρο που έφεραν τον κόσμο πίσω. Θέλουμε τον κόσμο πίσω να μας βοηθήσει. Κάθε παιχνίδι υπόσχομαι πως θα τα δίνουμε όλα. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε ακόμα πιο σκληρά. Τρίτη χρονιά που δουλεύουμε μαζί, έχουμε πολλούς παίκτες από παλιά. Αλλάξαμε κάποια πράγματα αλλά σίγουρα έχουμε δύο παίκτες που είναι εκτός. Ακόμα και ο Μπρούνο θα έρθει και θα βοηθήσουν όλοι. Σιγά σιγά θα είμαστε καλύτεροι. Τελειώσαμε με τις μεταγραφές αλλά στο ποδόσφαιρο ποτέ δε ξέρεις».

t

Πάμπος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Πριν ασχοληθώ με το παιχνίδι, ευχαριστώ τον κόσμο της ΑΕΛ για την υποδοχή. Όπως ξέρετε έχω περάσει πολύ όμορφες στιγμές με αυτή την ομάδα. Από εκεί και πέρα ήταν δύο ομάδες πολύ καλές. Θα έλεγα ότι εκεί που πήραμε προβάδισμα είχαμε τις ευκαιρίες για το 2-0 και δεν τις αξιοποιήσαμε και ήρθε η ισοφάριση, ελπίζω να είναι σωστός ο διαιτητής και να ήταν πέναλτι. Αυτό άλλαξε τη ψυχολογία. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε καλύτερα αν και είχαμε και αναγκαστική αλλαγή του Ντανίλο. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό. Είχαμε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ για να διεκδικήσουμε τη νίκη όμως τις πετάξαμε. Μια έμπειρη ομάδα όπως η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει. Εκεί που ρισκάραμε με τους νεαρούς, βρήκαμε την ευκαιρία για το γκολ αλλά πάλε δεν τα καταφέραμε. Αυτά τα δύο παιχνίδια αξίζαμε κάτι περισσότερο. Είμαστε μια ομάδα που δεν έπαιξε στην έδρα μας για διάφορους λόγους. Αν υπήρχε άλλη μια μέρα προετοιμασίας θα ήμασταν πιο φρέσκοι. Είχαμε έξι παίκτες που ήταν εκτός. Παίξαμε Δευτέρα και Παρασκευή. Καλή επιτυχία στην ΑΕΛ και στο φίλο Κέρκεζ γιατί έχει πολύ καλή ομάδα. Ευχαριστώ τον κόσμο της Σαλαμίνας και θα δουλέψουμε για να φτάσουμε εκεί που αξίζει στην ομάδα μας».

Μηνάς Αντωνίου (ΑΕΛ): «Ξέραμε από την αρχή ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Παρακολουθήσαμε τη Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην ΑΕΚ. Μπήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο όμως δεχθήκαμε γκολ από στατική φάση. Ευτυχώς καταφέραμε να ισοφαρίσουμε πριν το ημίχρονο. Μπήκαμε καλά και στο δεύτερο μέρος και στο τέλος πήραμε τη νίκη. Μετά από μια μεγάλη διακοπή θα βρούμε και εμείς το ρυθμό μας. Είναι λογικό να βρούμε τον εαυτό μας σιγά σιγά, θα βελτιωνόμαστε. Είναι σημαντικό όποιος παίζει να βοηθά την ομάδα να πάρει τη νίκη. Είμαι χαρούμενος που βοήθησα και εγώ και έβαλα το λιθαράκι για τη νίκη μας. Είμαι πολύ χαρούμενος και για την κλήση στην Εθνική ομάδα, είναι ότι καλύτερο για κάποιον ποδοσφαιριστή».