Νίκη γοήτρου και… ψυχολογίας για την ΑΕΛ επί της Δόξας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 15/2/2022 - 18:57

Σε ένα παιχνίδι με πέντε γκολ, η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 επί της Δόξας στο Τσίρειο για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «λέοντες» προηγήθηκαν με τον Μαρόσα (19’) από το σημείο του πέναλτι, ενώ η… απάντηση της Δόξας ήρθε με αυτογκόλ του Μιλιτσεάνου (21’). Ο Μολδαβός στη συνέχεια με δύο γκολ (30’, 63’) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Σαντίκ είχε ισοφαρίσει ξανά προσωρινά (36’) για τη Δόξα.

Με τη νίκη αυτή οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 24 βαθμούς και άνοιξαν τη διαφορά από την ένατη θέση, παραμένοντας όμως στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με τη σειρά της η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε καθηλωμένη στους 18 βαθμούς στο +5 από την εντέκατη θέση.

Την ερχόμενη, 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΑΕΛ πάει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (26/02 - 17:00). Με τη σειρά της, η Δόξα θα επιστρέψει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει την ΠΑΕΕΚ ως τυπικά γηπεδούχος (27/02 - 16:00).

Μπήκε στην περιοχή της Δόξας ο Μιλιτσεάνου, έκανε το γύρισμα, όμως ο Μπαλντέ με τον Μαρόσα μπερδεύτηκαν και χάθηκε η ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό.

Στο έκτο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Μαρόσα χρησιμοποίησε το αριστερό του χέρι.

Στο 18ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Κυριάκου σε μπαλιά του Σάντος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρόσα στο 19ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για τους Λεμεσιανούς.

Η... απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Σάσι η οποία χτύπησε στον Μιλιτσεάνου και κατέληξε στα δίκτυα. Το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον άσο της ΑΕΛ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η ΑΕΛ βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Μιλιτσεάνου έκανε το πλασέ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, με την μπάλα να περνάει την γραμμή τέρματος, όπως αποφάνθηκε το VAR, παρά την προσπάθεια των αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Η Δόξα είχε εκ νέου την απάντηση στο 36ο λεπτό. Ο Ασαμόα έδωσε στον Σαντίκ, ο οποίος με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Μέγιερι για το 2-2.

Μπήκε στην περιοχή της Δόξας ο Μαρόσα, έκανε το πλασέ, όμως ο Σισκόφσκι αντέδρασε σωτήρια και απέτρεψε το εκ νέου προβάδισμα της ΑΕΛ στο 47ο λεπτό.

Στο 63ο λεπτό η ΑΕΛ έκανε το 3-2. Ο Τόρες έκανε πολύ ωραία ενέργεια, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μιλιτσεάνου, ο οποίος με πλασέ σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν (Τόρες 46'), Ριστέφσκι, Σωτηρίου, Σάντος (Αντωνίου 86'), Παπαφώτης (Ρέινολντς 75'), Τεϊσέιρα, Έουλερ, Μπαλντέ (Ριέρα 46'), Μαρόσα, Μιλιτσεάνου (Μαΐντεβατς 82')

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Σάιθ (Τιτζιανί 74'), Ασαμόα, Αντάμοβιτς (Ντρολέ 74'), Καραμανώλης, Κυριάκου (Κοβάσεβιτς 34'), Εμπραλίντζε, Μέσκα, Σάσι (Μπένι 61'), Κέρλα

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σάββας Παντελίδης (ΑΕΛ): «Καταρχάς να σας πω ότι ήμουν βέβαιος πως θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο για πολλούς λόγους, κυρίως ψυχολογικούς αλλά ο τρόπος που πήγε το ματς μας το έκανε ακόμη πιο δύσκολο. Στο πρώτο πιέσαμε, ήμασταν πολύ καλοί, σκοράραμε και ακυρώθηκε, μετά σκοράραμε, μετά καταρρεύσαμε με το γκολ που φάγαμε. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό παρότι προηγηθήκαμε ξανά, νομίζω από πλευράς λαθών ήταν τα περισσότερα από όλα τα ματς μας. Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς που παίζαμε καλά και δεν μας άξιζε η ήττα, σήμερα ασφαλώς δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι με την απόδοση, όμως η διαφορά είναι ότι πήραμε τρεις βαθμούς. Υπάρχει πολύ μεγάλη κόπωση, φαίνεται, ξεκινάει από το μυαλό, δεν σκέφτεσαι σωστά και μετά πάει στο σώμα. Μπορώ να δικαιολογήσω κάποια λάθη που κάναμε, όχι όλα αλλά πραγματικά τα παιδιά προσπάθησαν όσο μπορούσαν. Είχαμε παιδιά καταπονημένα που έκαναν λάθη από το πρώτο λεπτό. Το ξέρω, δεν ήμασταν καλοί, αλλά ας πάρουμε τους τρεις βαθμούς και βλέπουμε. Με νίκες γίνεσαι καλύτερος, όχι χειρότερος».

Για το πόσο εύκολο είναι μετά την οριστικοποίηση της συμμετοχής στο β’ γκρουπ να βρεθούν κίνητρα για τους παίκτες: «Είναι μια ερώτηση η οποία σε επαγγελματίες του χώρου δεν πρέπει να γίνεται. Δηλαδή, όσο έχεις κίνητρο πληρώνεσαι και όταν δεν έχεις κίνητρο δεν θα πληρωθείς; Δεν θα έπρεπε να την κάνετε. Σωστά την κάνετε εσείς, αλλά σε επαγγελματίες δεν θα πρέπει να μπαίνει αυτό το δίλημμα, είμαστε υποχρεωμένοι να δουλέψουμε όσο περισσότερο κι όσο καλύτερα γίνεται. Εάν καταλάβω ότι σε κάποιους πέφτει το κίνητρο, θα κάτσουν στην εξέδρα και θα βλέπουν το ματς μαζί με τους φιλάθλους. Δεν νομίζω όμως ότι θα έχουμε κάτι τέτοιο, ο καθένας παίζει για τα λεφτά του, για το συμβόλαιό του, για την επόμενη χρονιά. Σε κάθε ματς κρίνεσαι, έτσι πρέπει να το βλέπεις και κάθε ματς είναι η παρακαταθήκη για το τι θα κάνεις του χρόνου. Δεν πιστεύω ότι θα συμβεί, δεν μου έχει συμβεί μέχρι τώρα, απλά κι εγώ έχω τον νου μου γιατί καταλαβαίνω πως κάπως έτσι μπορεί να σκέφτονται και κάποιοι ποδοσφαιριστές».

Ηλίας Χαραλάμπους (Δόξα): «Πραγματικά είμαι πολύ στεναχωρημένος από το αποτέλεσμα διότι για άλλο ένα παιχνίδι κάναμε τρία δώρα στον αντίπαλο χωρίς να κινδυνεύσουμε ιδιαίτερα και νομίζω ήμασταν επικίνδυνοι όποτε κρατούσαμε την μπάλα εμείς, κάναμε εύκολα λάθη και δωρίσαμε ξανά τρία γκολ. Αυτό με προβληματίζει πραγματικά. Κάναμε αλλαγές για να βελτιωθούμε αλλά δυστυχώς δεν μας βοήθησαν καθόλου. Αφήνουμε το παιχνίδι αυτό δεν έχουμε χρόνο, έχουμε δύσκολο παιχνίδι την Παρασκευή με την Πάφο και πρέπει να αφοσιωθούμε σε αυτό. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ, καλή συνέχεια».

Αντρέ Τεϊσέιρα (ΑΕΛ): «Είμαι κεντρικός αμυντικός αλλά έχω παίξει και δεξί μπακ και τώρα αμυντικό χαφ για πρώτη φορά. Είναι η δουλειά μου να αγωνίζομαι, ότι μου ζητήσει ο προπονητής πρέπει να το κάνω για την ομάδα. Σήμερα βάλαμε δύσκολα στους εαυτούς μας. Χρειαζόμαστε βελτίωση, να γίνουμε καλύτεροι και να μην δεχόμαστε εύκολα γκολ και να διατηρούμε το προβάδισμα που παίρνουμε. Έχουμε δουλειά να κάνουμε μέχρι τη ρεβάνς του κυπέλλου με τον Απόλλωνα. Μεσολαβούν παιχνίδια μέχρι τότε και σε αυτά θα συγκεντρωθούμε».