«Τούμπαρε» τον Απόλλωνα και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 8/3/2024 - 20:59

Επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium», για την εμβόλιμη τρίτη αγωνιστική των play-out του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες με κύριο κίνητρο το γόητρο, είχαν καλά διαστήματα, δημιούργησαν και έγιναν απειλητικές.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Σαγκάλ και πήγαν στα αποδυτήρια με καλή ψυχολογία. Το σύνολο του Γαρπόζη δεν το έβαλε κάτω και ανέβασε κι άλλο την απόδοση του.

Έτσι στο 61ο λεπτό μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Μακρή, ενώ στο 77ο λεπτό έκανε την ολική ανατροπή με τον Ανδρέου, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «λέοντες» ανέβηκαν στην τρίτη θέση και στους 37 βαθμούς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 41 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην κορυφή.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας υποδέχεται την Δευτέρα (11/03, 19:00), στο νέο στάδιο της Λεμεσού  τον Εθνικό και η ΑΕΛ φιλοξενείται την ίδια μέρα (11/03, 19:300), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Μπάστο, Ντε Λούκας, Τσούκα, Ντζιάλμα, Παπαφώτης, Μεντόσα (75′ Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς (69′ Μαρς), Μορέιρα (46′ Μίντσιεφ), Κα (75′ Ανδρέου), Μακρής.

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Πεϊμπέρνς, Σάντος (68′ Φιλιώτης), Κολ (85′ Μπακένγκα), Αρτεάν, Πέρετζ, Σαγκάλ. Βαλμπουενά (68′ Σπόλιαριτς), Κρμέντσικ.