«Καθάρισε» την Πάφο από το ημίχρονο και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/4/2024 - 21:25

Επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Πάφου στην «Αρένα», για την έκτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta

Οι Λαρνακείς έβγαλαν άμεση αντίδραση, μετά την ήττα στο ντέρμπι κορυφής και με καταιγιστική εμφάνιση «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος το ματς, με τους Κβίντα (7' ΑΥΤΟΓΚ.), Σολ (17') και Πονς (24') να σκοράρουν.

Από την άλλη, οι «γαλάζιοι» δεν κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς και γνώρισαν βαριά ήττα, ενώ ταυτόχρονα έχασαν σημαντικό έδαφος στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού η Ομόνοια επικράτησε του Άρη νωρίτερα στο ΓΣΠ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν τους 65 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, που αντιμετωπίζει αύριο (07/04, 17:00) την Ανόρθωση, ενώ το σύνολο του Καρσέδο παρέμεινε στους 57 βαθμούς και στην πέμπτη θέση.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (14/04, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Άρη και η Πάφος υποδέχεται την ίδια μέρα (14/04, 17:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τους «γαλαζοκίτρινους».

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό, με τον Λέδες να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Κβίντα και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι Λαρνακείς έκαναν το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα, με τον Γκάμα να σεντράρει και τον Σολ με κεφαλιά να νικάει τον Ίβουσιτς.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν πέτυχε κι άλλο τέρμα στο 24ο λεπτό, με τον Πέρε Πονς να μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πάφος απείλησε στο 28ο λεπτό, με τον Ζάιρο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ήταν άστοχος.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 44ο λεπτό, με τον Γκόλνταρ να απειλεί με το κεφάλι και τον Πίριτς να μαζέυει.

Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 60ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει την σέντρα από τα αριστερά, τον Κοντρέρας να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 71ο λεπτό, με τον Λόπες να δοκιμάζει το γυριστό σουτ, όμως ήταν άστοχος.

Τριπλή φάση για την Πάφο στο 80ο λεπτό. Αρχικά ο Ζάζα έκανε το σουτ, έσωσε ο Πίριτς, ο Κβίντα προσπάθησε αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν):  Πίριτς, Ντιουνκού (80′ Σάντσες), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Γκάμα (64′ Ναούμ), Τόνγκια (80′ Καπτούμ), Φαράζ (55′ Ντίμερς), Σολ (55′ Λόπες).

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (38′ Μπότσκαϊ), Κανέ, Ντράγκομιρ, Πέπε, Μπρούνο, Τάνκοβιτς (69′ Βαλακάρι), Ζάιρο (46′ Κοντρέρας).