Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ επί του Οθέλλου και πρόκριση στους «8» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/1/2024 - 20:50
ΑΕΚ

Άνετη πρόκριση πήρε η ΑΕΚ στο νοκ άουτ παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον Οθέλλο, στο πλαίσιο της β’ φάσης της διοργάνωσης. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 4-2 στην «Αρένα» επί της αντίστοιχης της Αθηαίνου και έτσι μαζί με την Ανόρθωση είναι -προς το παρόν- οι ομάδες που βρίσκονται στους «8».

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς σκόραραν δύο γρήγορα γκολ, ενώ το τρίτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έβαλε… τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων. Βέβαια, η ομάδα του Σακκά, -ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο αποψινό ματς- μείωσε σε 3-1, ωστόσο οι παίκτες του Μπεν Σιμόν αντέδρασαν γρήγορα και διαμόρφωσαν το 4-1. Σχεδόν είκοσι λεπτά πριν τη λήξη, ο Ντούρις μείωσε εκ νέου, χωρίς όμως να προκύψει οποιαδήποτε… έκπληξη.

• Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Όσον αφορά στη συνέχεια, η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, είναι ορισμένη για την ερχόμενη Δευτέρα (22/1), καθώς θα υποδεχθούν την Πάφο για την 20η αγωνιστική, ενώ ο Οθέλλος θα αναμετρηθεί με τον ΑΠΟΕΛ στις 21/1.

Στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε με τον Τόνκια, το πλασέ του οποίου κατέληξε δίπλα από την εστία του Παναγιώτου.

Δεν λάθεψε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 10ο λεπτό! Ο Τόνκια με ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ. 1-0 για τους γηπεδούχους.

Δεύτερο γκολ της την ομάδα της Λάρνακας στο 16ο λεπτό. Ο Σολ έδωσε στον Γκαρσία με κεφαλιά ο οποίος με το... γόνατο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Προσπάθησε να μειώσει με τον Ντούρις ο Οθέλλος στο 23ο λεπτό, όμως σε τετ-α-τετ ο Πίριτς έδιωξε αποτελεσματικά και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Τεράστια απόκρουση από τον Παναγιώτου στο 42ο λεπτό, σε σουτ-βολίδα του Γκιούρτσο.

Τρίτο γκολ πέτυχε η ΑΕΚ με το... καλημέρα του δευτέρου μέρους. Στο 48ο λεπτό, ο Σάντσες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 52ο λεπτό, μείωσε σε 3-1 ο Ανάνγκ, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Πίριτς.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ σκόραρε και τέταρτο γκολ με τον Σάντος ο οποίος με εύστοχη κεφαλιά νίκησε τον Παναγιώτου.

Δεν τα βάζει... κάτω ο Οθέλλος, καθώς στο 71ο λέπτό μείωσε σε 4-2 με πλασέ του Ντούρις, ο οποίος πέρασε (και) τον Πίριτς.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (46′ Ντιουνκού), Πονς, Ντίμερς (60′ Μάμας), Φαράζ (51′ Σάντος), Γκιούρτσο (79′ Καπτούμ), Τόνγκια, Σολ (51′ Τρισκόφσκι).

Οθέλλος (Κώστας Σακκάς): Παναγιώτου, Σταμούλης (60′ Κατσιατής), Κόπας, Γιάνσεν, Ανάνγκ, Ναρντίνι (58′ Χατζηπασχάλης), Κυριάκου, Ράμος (46′ Χριστοδούλου), Ουεσλάτι, Μπραμπίγια (46′ Πιχ), Ντούρις (71′ Σανγκαρέ).

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Κώστας Σακκάς (Οθέλλος): «Ήταν δύσκολο όμως ήρθαμε να κάνουμε την έκπληξη. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, είχαμε να διορθώσουμε πολλά. Χρειάζεται χρόνος. Στο δεύτερο μέρος είδα κάποια πράγματα που μου άρεσαν, πάνω σε αυτά θέλουμε να χτίσουμε. Ξέρουμε ποιοι είμαστε, θα κάνουμε την προσπάθεια μας. Για να τα καταφέρουμε, πρέπει να παίξουμε ποδόσφαιρο. Κάναμε αρκετές αλλαγές, ξεκουράστηκαν κάποια παιδιά και θα πάμε στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ για να πάρουμε το καλύτερο».

Ραν μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Υπήρχαν τρεις στόχοι. Να αποφύγουμε τα 120 λεπτά, να πάρουμε την πρόκριση και να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες. Πετύχαμε και τους τρεις στόχους. Κρατάμε την ένταση και το πλάνο που είχαμε τα πρώτα 70 λεπτά. Σκοράραμε, υπήρχε διάθεση και ακολούθησαν το πλάνο. Μετά επαναπαύτηκαν, αλλά θα το δω με τα παιδιά αυτό».