Τρίποντο με... υπογραφή Ακοράν για την ΑΕΚ κόντρα στη Σαλαμίνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/12/2020 - 16:55

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στην «Αρένα» για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους Λαρνακείς ο Ακοράν Ρέγιες στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στην αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πανηγύρισε το τρίποντο. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ να πλησιάσουν στην αντίπαλη περιοχή και επί της ουσίας δεν απείλησαν καθόλου τον Τόνιο.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο -3 από την κορυφή. Από την πλευρά της η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 11 βαθμούς και στα χαμηλά της κατάταξης.

Την ερχόμενη αγωνιστική (15η) η ΑΕΚ πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (20/12 – 18:00) αν τελικά η αναμέτρηση πραγματοποιηθεί λόγω των κρουσμάτων στην ομάδα της Λευκωσίας. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την ΑΕΛ (19/12 – 16:00).

Σέντρα του Παύλου στον ανενόχλητο Ντανίλο, ωστόσο το γυριστό σουτ ήταν άστοχο. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο δεύτερο λεπτό.

Tεράστια φάση για την ΑΕΚ στο 15ο λεπτό. Έκλεψε ο Ναράνχο, έδωσε στον ανενόχλητο Τολμές ο οποίος έπιασε το δυνατό πλασέ που έδιωξε ο Βεσελόφσκι εντυπωσιακά.

Νέα τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 25ο λεπτό. Μπαλιά από τον Σπιρόφκσι, ο Τολμές γύρισε στον Ναράνχο το πλασέ του οποίου κατέληξε μόλις έξω.

Μακρινό δυνατό σουτ από τον Σπόλιαριτς, δίπλα από την εστία του Βεσελόφσκι η μπάλα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σκόραρε η ΑΕΚ με σουτ του Σπόλιαριτς ωστόσο ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ του Τολμές στον Νικολάου. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση και το γκολ ακυρώθηκε στο 38ο λεπτό.

Τετ-α-τετ ο Οσέι, έδιωξε ο Τόνιο με τα πόδια. Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα στην αναμέτρηση στο 39ο λεπτό.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χέιτλι στις καθυστερήσεις όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας.

Σέντρα του Ακοράν, ο Χέιτλι έκανε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ήταν άστοχος στο 51ο λεπτό.

Γκολ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν στο 54ο λεπτό. Οι Λαρνακείς επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους και πήραν προβάδισμα στο σκορ. Σέντρα του Ιωάννου από αριστερά ο Βεσελόφσκι έκανε άστοχη έξοδο και ο Ακοράν με ψυχραιμία την κατάλληλη στιγμή σκόραρε με το αριστερό πόδι.

Kεφαλιά του Τρισκόφσκι ο Βεσελόφσκι ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι εντός περιοχής να σουτάρει την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 88ο λεπτό.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (Τάντι 70'), Ακοράν (Μακρής 82'), Χέιτλι, Φερνάντεθ (Τρισκόφσκι 46'), Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Τολμές, Ναράνχο (Νάντο 70')

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Παύλου (Λοράν 82'), Νικολάου (Τσίκο 82'), Αντιόλο (Σιαθάς 30', Βάγκνερ 64'), Κύπρος, Ανδρέου, Οσέι, Κονφέ, Σανκόχ, Ολιβέιρα, Ντανίλο

Το τρίτο... ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες για μία ακόμα καλή εμφάνιση που έχουν κάνει. Είχαμε σε εφτά μέρες τρία παιχνίδια. Τους έχω πιέσει πάρα πολύ, όμως τους αξίζουν συγχαρητήρια γιατί μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή και άλλαξαν νοοτροπία. Ζητούν πράγματα στο γήπεδο και απολαμβάνουν το παιχνίδι, έστω με δύσκολο τρόπο αλλά βλέπω ότι είναι χαρούμενοι. Δεν σημαίνει τίποτα το σημερινό παιχνίδι πέραν από τρεις βαθμούς. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει για το ματς με τον ΑΠΟΕΛ. Πρέπει να ξεκουραστούμε και έχουμε μία βδομάδα για να προετοιμαστούμε. Ήταν πολύ σημαντικό το παιχνίδι και πάλι συγχαρητήρια στους παίκτες.Σίγουρα όταν πιέζεις τον αντίπαλο και είχες δύο παιχνίδια σε σύντομο διάστημα ήταν φυσιολογικό να κρατήσουμε το μηδέν παθητικό. Ο αντίπαλος δεν μας δημιούργησε ξεκάθαρη ευκαιρία. Το πιο σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί. Με χαροποιεί ότι επιστρέφουν ποδοσφαιριστές με προσωπικότητα που ξέρουν τι θέλω στο γήπεδο και δεν είναι τυχαία που είπα ότι υπάρχουν παίκτες που ταιριάζουν απόλυτα στο δικό μου πλάνο και το έδειξαν και σήμερα. Ο Φλοριάν είχε καιρό να παίξει βασικός, η επιστροφή του “Τρίσκο”. Πρέπει να τους έχουμε έτοιμους γιατί είναι σημαντικό με πέντε αλλαγές που έχουμε να δημιουργούμε ένα ισχυρό σύνολο. Να ανοίξουν τα γήπεδα να έρχεται ο κόσμος. Αυτή θα ήταν η μεταγραφή που ήθελα».

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Η ΑΕΚ σήμερα για 60 λεπτά ήταν καλύτερη, κυρίαρχη και δίκαια κέρδισε. Σχεδιάσαμε ένα πλάνο που θα μπορούσαμε να πιέσουμε πιο ψηλά. Δεν μπορέσαμε να πιέσουμε, να κρατήσουμε μπάλα και με το που σκόραρε η ΑΕΚ βρήκαμε περισσοτέρους χώρους, πιέσαμε πιο ψηλά, ήταν φυσιολογικό, αλλά η αντίπαλος κράτησε το προβάδισμά της. Για μας γνωρίζαμε ότι ερχόμασταν σε δύσκολη έδρα, η ΑΕΚ προέρχεται από συνεχόμενες επιτυχίες όμως δείξαμε περισσότερο σεβασμό κάτι το οποίο με προβληματίζει. Γνωρίζουμε ότι είναι δύσκολος ο δρόμος. Θα παλέψουμε να πάρουμε βαθμούς. Δεν θα μας βγαίνει πάντα, αλλά ο στόχος είναι εκεί και είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρουμε αυτό που θέλουμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και τον Σωφρόνη για τη νίκη. Χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα όπως όλες οι ομάδες. Χάνονται παίκτες συνέχεια με τραυματισμούς, χάνονται κάθε βδομάδα βαθμοί που θεωρητικά για κάποιες ομάδες ήταν εύκολο να κερδίσουν. Η ενίσχυση είναι σε πρώτο πλάνο. Χρειαζόμαστε και δημιουργικά και ανασταλτικά ενίσχυση. Όταν η ομάδα είναι κάτω σημαίνει χρειάζεται βοήθεια. Από αυτά τα παιδιά πρέπει να αντλήσουμε τη μεγαλύτερη ενέργεια και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το καλύτερο από τον καθένα μέχρι το τέλος. Είναι πραγματικότητα ότι ο Ντουβεντρού προπονείται με την ομάδα, τον αξιολογούμε για μετεγγραφή και γιατί έψαχνε ομάδα να προπονείται και να διατηρηθεί σε φόρμα. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είναι μια από τις μετεγγραφές. Γνωρίζω τον παίκτη, εγώ τον πρωτοέφερα στην Κύπρο και πιστεύω μπορεί να μας βοηθήσει. Για τα υπόλοιπα θα δούμε με τον Μάκη Παπαϊωάννου που είναι υπεύθυνος».

Στεφάν Σπιρόφσκι (ΑΕΚ): «Το τρίποντο είναι καλό για εμάς. Δύσκολο παιχνίδι αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη. Πάμε στο επόμενο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Είχαμε δύο τραυματισμούς και έπρεπε να παίξω πίσω, δεν είχα πρόβλημα, τα πήγα καλά. Το πιο σημαντικό είναι το τρίποντο. Θα έπαιζα και τερματοφύλακας αν μου το ζητούσε ο προπονητής. Αν παίξουμε όπως πρέπει θα πάρουμε και με τον ΑΠΟΕΛ θετικό αποτέλεσμα. Έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας να προετοιμαστούμε όπως πρέπει».

Αδάμος Ανδρέου (Νέα Σαλαμίνα): «Όπου και αν παίξω θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Δυστυχώς χάσαμε. Δεχθήκαμε το γκολ στο δεύτερο μέρος, προχωράμε και βλέπουμε την ΑΕΛ. Όταν δεχθήκαμε το γκολ έπρεπε να εκμεταλλευτούμε την κούραση της ΑΕΚ, δεν τα καταφέραμε. Δεν μπήκαμε σωστά στο γήπεδο. Περάσαμε πολλά, δεν είναι δικαιολογία πλέον. Πρέπει να αρχίσουμε να κερδίζουμε γιατί δεν μας αξίζει εκεί που είμαστε».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Ουσιαστικά με το σημερινό βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και θα ήταν απόλυτα επιτυχημένο αν κερδίζαμε την Πάφο. Παίξαμε καλά σήμερα και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε βελτιωμένη εικόνα. Είναι φυσιολογικό χωρίς να σου φτιάξουν φάσεις να μην δεχθείς γκολ. Πήραμε το ζητούμενο και από αύριο ασχολούμαστε με τον ΑΠΟΕΛ. Ήταν σημαντικό για εμάς, ιδιαίτερα με αυτό τον τρόπο. Κοιτάζουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι να συγκεντρώνεσαι στο επόμενο ματς. Επέστρεψε ο αρχηγός, ο Φλοριάν για πρώτη φορά βασικός, ο Νάντο πήρε περισσότερο χρόνο ενώ οι απουσίες δεν φάνηκαν. Γενικά κάναμε καλό ματς. Συνεχίσαμε και στο δεύτερο μέρος παρά το ότι δεν ερχόταν το γκολ στο πρώτο. Η αξιολόγηση είναι καθημερινή από τον προπονητή. Θέλουμε να χτίσουμε πάνω στις εμφανίσεις αυτές και να συνεχίσουμε έτσι. Όταν ανοίξει η κουβέντα για τις μεταγραφές πρέπει να είμαστε έτοιμοι και να βρούμε περισσότερες λύσεις».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Η νίκη της ΑΕΚ ήταν δίκαιη. Θα μπορούσαν να κερδίσουν από το πρώτο ημίχρονο. Μετά το γκολ προσπαθήσαμε όμως δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να συνεχίσουμε, έχουμε δύσκολο πρόγραμμα πριν τη μεταγραφική περίοδο. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς. Ήρθε ένας νέος τραυματισμός του Αντιόλο. Είναι ένα χτύπημα στο γόνατο. Θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να δούμε πότε θα μπορούμε να τον υπολογίζουμε πίσω. Ο Ντουβεντρού προπονείται μαζί μας εδώ και 1.5 μήνα. Τον γνωρίζει ο προπονητής μας, είναι επιλογή δική του να αποκτηθεί. Από εκεί και πέρα, θα ενισχυθούμε στο κέντρο της άμυνας, παίζουμε με λύσεις ανάγκης. Θα επιστρέψει τέλος Ιανουαρίου ο Πάβελ και θα είμαστε πλήρης. Είναι προχωρημένος ο μεταγραφικός σχεδιασμός. Είναι άριστη η σχέση προπονητή – τεχνικού διευθυντή και εμείς σαν διοίκηση θα κάνουμε ότι μπορούμε για την ενίσχυση».