Το κίτρινο υποβρύχιο «βύθισε» τη Μπάγερν, χρειάστηκε τη παράταση η Ρεάλ (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 13/4/2022 - 00:32

Τη μεγάλη έκπληξη της βραδιάς και της φάσης αυτής, πέτυχε η Βιγιαρεάλ, που με το 1-1 στο Μόναχο πήρε την πρόκριση σε βάρος της Μπάγερν (0-1 ο πρώτος αγώνας), στα ημιτελικά του Champions League.

Δραματικό και τρομερό παιχνίδι στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», με την Τσέλσι να κερδίζει μεν, να αποκλείεται δε από τη Ρεάλ, με τελικό σκορ 2-3 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 1-3, όσο ήταν και στο σκορ στον πρώτο αγώνα.

ΜΠΑΓΕΡΝ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 1-1 (0-1)

«Βόμβα» στο Μόναχο από την απίθανη Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Έμερι πήρε την ισοπαλία 1-1 μέσα στην έδρα της Μπάγερν και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά, καθώς είχε νικήσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι. Προηγήθηκαν οι Βαυαροί με τον Λεβαντόφσκι αλλά στο 88’ ο Τσουκβουέζε πάγωσε την «Allianz Arena».

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μορένο έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ και στο 11’ ο Σανέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ρούλι έδιωξε με τα πόδια ενώ στο 20’ ο Μουσιάλα έκανε τις προσποιήσεις και το γύρισμα από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους.

Στο 29ο λεπτό ο Γκορέτσκα σέντραρε από δεξιά και ο Μουσιάλα πήρε  την κεφαλιά από το πέναλτι αλλά ο Ρούλι μπλόκαρε σταθερά ενώ στο 33’ και στο 36’ ο Λεβαντόφσκι έκανε δυο πολύ άσχημα μαρκαρίσματα στον Αλμπιόλ, αλλά είδε την κίτρινη μόνο για το πρώτο.

Στο 41ο λεπτό ο Καπού έκανε μαγική ενέργεια στον άξονα και κάθετη στον Ντανζουμά που αστόχησε από ιδανικό σημείο αλλά ήταν και οριακά εκτεθειμένος και στο 45+4’ η Βιγιαρεάλ άλλαξε πανέμορφα την μπάλα, ο Μορένο γύρισε όμορφα μέσα από την περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν εντελώς αλλαγμένες σε σχέση με το πρώτο μέρος. Η Μπάγερν πίεσε από την αρχή ενώ οι Ισπανοί είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωση και την αυτοπεποίθηση τους.

Στο 51’ ο Σανέ έκανε φοβερή ενέργεια και  γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ουπαμεκανό πλάσαρε εντελώς άστοχα από το πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παρέχο έκανε λάθος πάσα, η μπάλα έφτασε στον Λεβαντόφσκι που από τα όρια της περιοχής γύρισε, πλάσαρε κι έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 71’ ο Σανέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μίλερ βρέθηκε μόνος με τον Ρούλι και πήρε  την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 76’ το σουτ του Κομάν έφυγε λίγο έξω.

Στο 82ο λεπτό το σουτ του Ντανζουμά από δεξιά έφυγε λίγο έξω ενώ στο 88’ ήρθε  το γκολ για τη Βιγιαρεάλ. Ο Λο Σέλσο έκανε τρομερή ενέργεια στον άξονα κι άφησε στον Μορένο, εκείνος από αριστερά έστρωσε απέναντι  στον Τσουκβουέζε που πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Μπάγερν (Γ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντές (87’ Ντέιβις), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Σανέ, Μουσιάλα (82’ Γκνάμπρι), Μίλερ (90’ Τσούπο Μοτίνγκ), Λεβαντόφσκι

Βιγιαρεάλ (Ο. Έμερι): Ρούλι, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Φόιθ, Εστουπινιάν, Κοκλέν (84’ Τσουκβουέζε), Καπού, Παρέχο (90+1’ Οριέ), Λο Σέλσο, Χεράρδ Μορένο, Ντανζουμά (84’ Πεδράθα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΤΣΕΛΣΙ: 1-3 / 2-3 παρ. (3-1)

1

Μετά από ένα παιχνίδι εκπληκτικής ποιότητας η Ρεάλ πήρε την πρόκριση επί της Τσέλσι παρότι ηττήθηκε με 3-2 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια έληξε 3-1 υπέρ της αγγλικής ομάδας και στον έξτρα χρόνο ένα γκολ του Μπενζεμά έστειλε τη Ρεάλ στην επόμενη φάση.

Μετά από ένα κακό πρώτο τέταρτο η Τσέλσι έβαλε φωτιά στο ματς όταν ο Μάουντ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ έδωσε ώθηση στην Τσέλσι που πίεσε και είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει πάλι. Στο δεύτερο μέρος όμως οι «μπλε» βρήκαν δεύτερο γκολ νωρίς. Συγκεκριμένα στο 51' ο Μάουντ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρίντιγκερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κρόος στο 55' εκτέλεσε φάουλ με τον Μεντί να διώχνει. Έξι λεπτά μετά ο Βαλβέρδε δεν βρήκε στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή. Η Ρεάλ έμοιαζε αφυπνισμένη όμως στο 62' η Τσέλσι έφυγε στην κόντρα, ο Μάρκος Αλόσνο, με δόση τύχης απέφυγε τον Καρβαχάλ, και με τρομερό πλασέ σκόραρε. Το VAR όμως είδε χέρι του παίκτη της Τσέλσι μετά την κόντρα της μπάλας και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 66' ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Εννέα λεπτά μετά ήρθε το μαγικό του Βέρνερ. Ο Κόβατσιτς βρήκε τον Γερμανό και αυτός αφού άδειασε Κασεμίρο και Αλάμπα πλάσαρε και πέτυχε το 0-3. Λίγο μετά (78') ο Κουρτουά έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χάβερτς. Η Ρεάλ αντέδρασε στον 80' όταν ο Μόντριτς σέντραρε εκπληκτικά με το εξωτερικό και ο Ροντρίγκο (στην πρώτη του επαφή με την μπάλα) πέτυχε το 1-3 με πλασέ στην κίνηση. Ο Μόντριτς στο 82' έκανε το σουτ με τον Μεντί να πέφτει και να διώχνει. Στις καθυστερήσεις ο Πούλισικ πλάσαρε από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα ψηλά. Λίγο μετά ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε πιεζόμενος να σκοράρει εξ επαφής και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

1

Εκεί χτύπησε ο Καρίμ Μπενζεμά. Συγκεκριμένα στο 96' ο Βινισιους έκανε τη σέντρα και ο Γάλλος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-3. Στο 103' ο Καμαβινγκά σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η Τσέλσι πίεσε στο δεύτερο μέρος της παράτασης και στο 114' απείλησε με τον Ζίγες ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Κουρτουά έδιωξε. Στο 118' ο αμαρκάριστος Χάβερτς αστόχησε με κεφαλιά και στο επόμενο λεπτό ο Ζορζίνιο από εξαιρετική θέση πλάσαρε άουτ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κ. Αντσελότι): Κουρτουά, Αλάμπα, Νάτσο (88'Λούκας Βάσκεθ), Καρβαχάλ, Μεντί (77'Μαρσέλο), Κασεμίρο (77'Ροντρίγκο), Κρόος (73'Καμαβινγκά), Μόντριτς, Βαλβέρδε, Βινίσιους (115'Θεμπάγιος), Μπενζεμά

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Καντέ (99'Ζίγες), Κόβατσιτς, Λόφτους Τσικ (115'Σαούλ), Μάουντ, Χάβερτς, Βέρνερ (83'Πούλισικ).