Ο Λαΐφης νίκησε τον Ανδρέου, τρίποντο για Σιέλη

Δευτέρα, 10/10/2022 - 16:45

Αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία είδαμε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε σχετικά με τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Θα κάνουμε αρχή με την Ινδία, καθώς ο Χάρης Κυριάκου πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την Ιστ Μπένγκαλ. Μπορεί να μην συνδυάστηκε με νίκη, ωστόσο για τον 33χρονο μπακ αποτελεί μια νέα εμπειρία.

Από εκεί και πέρα, είχαμε κι έναν... εμφύλιο στο Βέλγιο, καθώς η Σαρλερουά του Στέλιου Ανδρέου υποδέχθηκε τη Σταντάρ Λιέγης του Κωνσταντίνου Λαΐφη. Νικήτρια αναδείχθηκε η... δεύτερη, με τους δύο συμπατριώτες μας να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Στην Ελλάδα, ο Χρήστος Σιέλης πήρε για ακόμη ένα παιχνίδι φανέλα βασικού στο Βολο, ο οποίος πήρε σημαντική νίκη με 3-2 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Παρεμπιπτόντως, νίκη πανηγύρισε και ο... μεγάλος αδερφός, Βαλεντίνος, ο οποίος αγωνίζεται κάμποσα χιλιόμετρα μακριά και συγκεκριμένα στη Νότια Κορέα.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπορο): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπέρτον Άλμπιον.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό στο εκκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Ντονκάστερ.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ντονκάστερ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Γκρίμσμπι.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρότσντεϊλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βερόνα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Περούτζια, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Πέρασε αλλαγή στο 78ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάιντενχαϊμ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σάντα Κλάρα. Αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Πέρασε αλλαγή στο 89ο λεπτο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαρλερουά.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σερέν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σταντάρ Λιέγης. Αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Βασικός στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί του Παναιτωλικού.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Ρέιντζερς.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Η Χάποελ Χάιφα αγωνίζεται σήμερα (20:00) κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της πρωτοπόρου, Σλόβαν Μπρατισλάβα.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Πρόστεγιοφ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ίλβες.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Βίσελ Κόμπε. Αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ντάλας FC.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-0 κόντρα στη Τσουγκνάμ Άσαν.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Ο Κύπριος μπακ έκανε το ντεμπούτο του στο ινδικό πρωτάθλημα, στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Κεράλα Μπλάστερς. Αντικαταστάθηκε στο 80ό λεπτό.