Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το πρώτο του πέναλτι α λα Πανένκα στο 95’ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 29/9/2023 - 08:19

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς δεν δίστασε στιγμή… Με το που καταλογίστηκε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο (2-1) κι αφού ο Νόρντιν Άμραμπατ των 9/10 εύστοχων εκτελέσεων είχε αντικατασταθεί, πήρε την μπάλα και την τοποθέτησε στην άσπρη βούλα.

Κι όμως, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός δεν είναι κάποιος σπεσιαλίστας των πέναλτι. Για την ακρίβεια, αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει σε ολόκληρη την καριέρα του! Ναι, ο «Γκάτσι» δεν είχε αναλάβει ποτέ να χτυπήσει πέναλτι στα 315 παιχνίδια του με Βοϊβοντίνα, Χόφενχαϊμ, Άιντραχτ, Παναθηναϊκό και πλέον ΑΕΚ ή στα 23 με την εθνική Σερβίας.

Το ακόμη πιο εντυπωσιακό, είναι πως ο 28χρονος άσος επέλεξε να εκτελέσει το πρώτο πέναλτι της καριέρας του στο 95ο λεπτό και με το σκορ στο 1-1… α λα Πανένκα. Και τελικά δικαιώθηκε για την παράτολμη επιλογή του.

«Θεωρώ πως σε αυτές τις στιγμές πρέπει να δείξεις προσωπικότητα. Για αυτό εκτέλεσα έτσι», δήλωσε ο ίδιος για την ψυχραιμία που έδειξε.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γκατσίνοβιτς έχει φτάσει ήδη τα τρία γκολ στις επτά φετινές συμμετοχές του με την ΑΕΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη. Πέρσι, στην πρώτη του σεζόν με την ομάδα, είχε σκοράρει 9 φορές σε 35 εμφανίσεις. Φέτος είχε βρει δίχτυα στο 1-1 με τον Πανσερραϊκό και στη νίκη στο Μπράιτον με 3-2.

Πηγή φωτό: aekfc.gr