Νικήτρια στο… θρίλερ της βούλας η ΑΕΚ

Πέμπτη, 28/9/2023 - 23:14

Το έκανε θρίλερ, αλλά στο τέλος πανηγύρισε η ψυχωμένη ΑΕΚ!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος επικράτησαν 2-1 υποδεχόμενοι τον Ατρόμητο στην OPAP Arena, στο πλαίσιο της εμβόλιμης (6ης) αγωνιστικής της Stoiximan Super League, σε ένα παιχνίδι με τρία γκολ από πέναλτι και το οποίο έγινε... ροντέο στο φινάλε.

Η «Ένωση» έκανε το καλύτερό της πρώτο μέρος, με το υπέρ της 1-0 να την αδικεί βάσει των ευκαιριών της. Σκόρερ στο 31' ο Άμραμπατ (που αποχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο με αναγκαστική αλλαγή).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο «δικέφαλος» έριξε ρυθμούς, με τον Ατρόμητο όχι μόνο να το... πιστεύει αλλά και να ισοφαρίζει στο 89' με το πέναλτι του Αντζιέλσκι! Φάση που ο Πολωνός φορ κέρδισε και την αποβολή του Σιντιμπέ.

Κι όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν έβγαλαν αποθέματα... νταμπλούχων και, παρότι με παίκτη λιγότερο, βρήκαν το γκολ στο 95'! Πέναλτι που, όπως στο περσινό παιχνίδι των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο, κέρδισε ο Μάνταλος, με τον Γκατσίνοβιτς να σκοράρει με εκτέλεση α λα Πανένκα.

Έτσι, η ΑΕΚ αφενός έσπασε το... ρόδι για φέτος στο γήπεδό της, αφετέρου συνέχισε με νίκες στο πρωτάθλημα, ούσα 4η και στο -5 από τον Ολυμπιακό και στο -2 από τον ΠΑΟΚ (με ματς λιγότερο και από τους δύο) και στο -1 από τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη, η ομάδα του Περιστερίου έμεινε στους δύο πόντους και χωρίς νίκη (Παναιτωλικός και Βόλος οι άλλες δύο ομάδες που δεν έχουν «τρίποντο»)