Ο ήλιος έκαιγε, η ΑΕΛ έβαζε και έκανε ρεκόρ

Πέμπτη, 6/7/2017 - 18:57

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, η ΑΕΛ δεν… «κάηκε» και με σοβαρή εμφάνιση κέρδισε με 6-0 τη Σεντ Τζόσεφς και στο Τσίρειο Στάδιο (4-0 ο πρώτος αγώνας), «σφραγίζοντας» έτσι την πρόκριση στον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί που την περιμένει η Προγκρές (Λουξεμβούργο). Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ΑΕΛ σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε στις 17:00 λόγω του ότι ο φωτισμός του σταδίου της Λεμεσού δεν πληρεί τα κριτήρια της UEFA και η ζέστη ήταν έντονη, σε κάποια σημεία αφόρητη.

Αξίζει να σημειωθεί πως υπήρξαν και τρία μονόλεπτα μπρέικ (δύο στο Α’ ημίχρονο και ένα στο Β’) κατά τη διάρκεια του αγώνα, πλην του 15λεπτου στο ημίχρονο, προκειμένου να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές, για να αντέξουν την αφόρητη ζέστη.

Με το «καλημέρα» το γκολ στο Τσίρειο, όταν μετά από σέντρα του Μπενίτες, ο Μέσκα κατέβασε τη μπάλα εντός περιοχής και ο Αβραάμ προ της τελικής γραμμής την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα με κεφαλιά, στο 2’.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν άμεσα να απαντήσουν, καταγράφοντας ένα καλό σουτ στο 9’, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που έλεγχε περισσότερο το ματς, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τη Σεντ Τζόσεφς να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα. Αρκετές όμως προσπάθειες των «κιτρίνων» κατέληγαν είτε άουτ, είτε στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Όλα αυτά μέχρι το 37’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπενίτες, ο Μάριος Ηλία με κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το 2-0.

Ο ίδιος έκανε και το 3-0 με εντυπωσιακό τρόπο εντός περιοχής, όταν σε απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα έκανε το γυριστό σουτ στον αέρα, η μπάλα κατέληξε δίκτυα.

Το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου βρήκε την φιλοξενούμενη να φτιάχνει μία καλή ευκαιρία στο 48’ όμως ήταν η ΑΕΛ που βρήκε πάλι τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Ντάνι Μπενίτες επιστέγασε την μέχρι σε εκείνο το σημείο πολύ καλή εμφάνιση του (μία ασίστ και δύο σέντρες που κατέληξαν σε γκολ), με ένα ωραίο γκολ, κάνοντας το σουτ στο ύψος της περιοχής και στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Ρόμπα.

Στο 65’ ο Μαύρου είχε μεγάλη ευκαιρία για το 5-0, αλλά εκτέλεσε άστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

Το πέτυχε ωστόσο στο 90’ ο Ανδρέας Κυριάκου, μετά από κεφαλιά πάσα του Φιντέλις εντός της περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπενίτες.

Ότι δεν κατάφερε ο Μαύρου από την άσπρη βούλα και σε κάποιες άλλες ευκαιρίες, το πέτυχε στο 90+2’ αφού βρέθηκε στην περιοχή και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 6-0.

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, X. Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα (45’ Α. Κυριάκου), Αβραάμ, Νικολάου (59’ Γερολέμου), Φιντέλις, Σαβανέ, Μέσκα, Ηλία (61’ Μαύρου), Ντάνι Μπενίτες

Σεντ Τζόσεφς (Ραούλ Προκόπιο): Ρόμπα, Ρόμπλες, Μανέ, Αραγόν, Μόντες, Λομπάτο, Ντουάρτε, Ντελγκάδο, Γκόμες Τόρες, Γκιράδο, Καμπαγιέρο

Τι δήλωσε ο Μπρούνο Μπαλταζάρ: «Είμαι χαρούμενος, κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος για τα γκολ, το αποτέλεσμα και την πρόκριση. Το πιο σημαντικό ήταν ότι ήμασταν πολύ επαγγελματίες, σοβαροί και σεβαστήκαμε τον αντίπαλο. Πρέπει να συνεχίσουμε με αυτό το πνεύμα και στη συνέχεια. Πιο αδύναμοι αντίπαλοι δεν υπάρχουν. Πρέπει να προσπαθούμε για τη νίκη σε όλα τα παιχνίδια. Μόνο η ποιότητα δεν κερδίζει παιχνίδια. Είχαμε το ομαδικό και το μαχητικό πνεύμα και κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, σε όλους, στον κόσμο που ήρθε. Είναι πολύ σημαντικό για τους νέους παίκτες να καταλάβουν τι είναι το Τσίρειο, η ΑΕΛ και το τι αντιπροσωπεύει αυτή η ομάδα».