Ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες, ο Κέιν... σκόραρε (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 26/9/2017 - 23:36

Ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες, ο Κέιν σκόραρε. Οι πρωταθλητές μας ηττήθηκαν με 0-3 από την Τότεναμ με τρία γκολ του Χάρι Κέιν, ένα στο πρώτο ημίχρονο (39΄) και δυο στο δεύτερο μέρος (64΄, 68΄). Ο ΑΠΟΕΛ έχασε σωρεία ευκαιριών και αν ήταν πιο εύστοχος θα μπορούσε να καταφέρει κάτι καλύτερο στο σημερινό αγώνα.

Αναλυτικά οι καλύτερες φάσεις από την αναμέτρηση:

Αρκετά δυνατά μπήκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Τότεναμ η οποία τουλάχιστο στο πρώτο 15λεπτο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Μοναδική αξιομνημόνευτη φάση ένα σουτ του Σον στο 7΄ το οποίο απέκρουσαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ.

Σταδιακά οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησε να βρουν την πρώτη του ευκαιρία με τον  Σάλαϊ στο 17΄, όμως η κεφαλιά του τελευταίου δεν ανησύχησε τον Γιορίς. Δυο λεπτά όμως αργότερα οι πρωταθλητές μας θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ντε Καμάργκο,  ο οποίος μετά από πάσα του Αλωνεύτη εξαπέλυσε δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Γιουρίς. Στο τρίλεπτο «φωτιά» για τον ΑΠΟΕΛ θα συμπληρωθεί με ένα σουτ του Λάγο από τα αριστερά το οποίο θα πάει λίγο έξω (20΄).

Το επόμενο 15λεπτο θα κυλήσει χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο από τις δυο ομάδες. Στο 36΄ ο ΑΠΟΕΛ πάλι θα απειλήσει αυτή την φορά μετά από κόρνερ. Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε με τον Καρλάο να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιορίς θα κάνει τραγικό λάθος, όμως ο Σάλαϊ για λίγο δεν θα προλάβει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να πίεζε και να έχανε τις ευκαιρίες όμως ήταν η Τότεναμ που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον μόνιμο της σκόρερ Χάρι Κέιν στο 39΄. Ο Άγγλος πήρε την μπάλα από τον Αντερβάιρελντ ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ευκαιρία για την κάθε ομάδα, αρχικά στο 45΄ το παράλληλο σουτ του Σον από τα αριστερά πήγε έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζαχίντ θα σουτάρει όμως η μπάλα θα πάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 48΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Σάλαϊ, το σουτ όμως του Μαγυάρου θα αποκρούσει ο Γιορίς. Στο 53΄ οι πρωταθλητές μας θα χάσουν ακόμη μια ευκαιρία και πάλι με τον Ντε Καμάργκο. Ο Αλωνεύτης σέντραρε από τα αριστερά, ο Ντε Καμάργκο πήρε την δύσκολη κεφαλιά η μπάλα όμως κατέληξε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης θα χάσει μοναδική ευκαίρια, ο Κύπριος ακραίος επιθετικός ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών της Τότεναμ έκανε το σουτ όμως ο Γιορίς έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες ο Κέιν σκόραρε... Στο 64΄ ο Άγγλος επιθετικός θα βρει και πάλι στόχο, μετά από πάσα του Σισσοκό ο Κέιν πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και τα προσωπικά του. Ένα λεπτό αργότερα η Τότεναμ θα απειλήσει εκ νέου με τον Σίσσοκο το σουτ του οποίου όμως αποκρούει ο Βάτερμαν. Όμως ο Κέιν δεν σταμάτησε εκεί, στο 68΄ θα σκοράρει και πάλι, αυτή την φορά με κεφαλιά. Ο Τριπιέ σέντραρε από τα αριστερά, ο Κέιν βρέθηκε αμαρκάριστος στην «καρδιά» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και πάλι.

Όπως ήταν αναμενόμενο μετά και το 0-3 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, αφού τα πάντα όσον αφορά τον τελικό νικητή είχαν κριθεί. Με το τέλος του αγώνα όλος ο κόσμος χειροκρότησε όρθιος τους ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις (84΄ Αλεξάνδρου) Βινίσιους, Σάλαϊ (63΄ Μακρής) Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75΄ Φαρίας) Ντε Καμάργκο

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβέιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Ντάιερ, Γουίνκς, Σισοκό (84΄ Γεωργίου) Οριέ (57΄ Λιορέντε) Σον, Κέιν (75΄ Ενκουτού)