Στο ποδόσφαιρο είναι φυσιολογικό να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Είναι, άλλωστε, αφύσικο να αποδίδει ένας παίκτης (ή μια ολόκληρη ομάδα) στο 100% σε όλα τα παιχνίδια.

Η αλήθεια είναι ότι η συνολική παρουσία των Κύπριων του εξωτερικού υπήρξε και καλύτερη τις περασμένες εβδομάδες. Και γι’ αυτό υπάρχει εξήγηση, καθώς αρκετοί, είτε λόγω τιμωρίας, είτε λόγω τραυματισμού, έμειναν εκτός αποστολής.

Μέσα σε όλα αυτά, πάντως, έχουμε και παίκτες που έκαναν ντεμπούτο (όπως ο Ιωάννης Κωστή), αλλά και ορισμένους που ετοιμάζονται να επιστρέψουν στη δράση.

Πάμε να δούμε, λοιπόν, τι έκαναν οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Λόγω τιμωρίας ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μίντλεσμπρο.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπλάκπουλ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Πέρασε ως αλλαγή στο 68ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Πόρτ Βέιλ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το νικηφόρο 4-0 εντός έδρας κόντρα στη Μπόλτον.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή στη νίκη με 4-0 επί της Μπόλτον, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Χάρι Κυπριανού (Μπρόμλεϊ): Ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Ίστλεϊ εντός έδρας, ωστόσο η ομάδα του έχασε με 2-1.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Σε όλο το ματς κόντρα στην Κρεμονέζε αγωνίστηκε ο Κύπριος μέσος, με τη Φροζινόνε να παίρνει τη νίκη με 1-0.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Το ματς της Σαλερνιτάνα με τη Ρετζιάνα αναβλήθηκε κι έτσι ο Κύπριος αμυντικός δεν είχε χρόνο συμμετοχής.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν... χρυσή αλλαγή για τη Γκιμαράες. Πέρασε στο 79ο λεπτό στο γήπεδο αντί του Μουμίν κι έβγαλε ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας του στην έδρα της Ζιλ Βισέντε, το οποίο πέτυχε ο Ροσίνια στο 89ο λεπτό. Τελικό αποτέλεσμα 2-1 για τη Βιτόρια.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 0-0 με τη Ντεν Μπός, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Επανεμφάνιση για τον Κύπριο αμυντικό. Μπορεί να μην άρχισε βασικός, ωστόσο πέρασε αλλαγή στο 22ο λεπτό στο ματς κόντρα στην Οστάνδη, με τη Σταντάρ να παίρνει τη νίκη με 1-0.

Ιωάννης Κωστή: (Λάρισα): Ήρθε και το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του νεαρού μέσου. Ο Κωστή ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς κόντρα στο Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και πέρασε αλλαγή στο 89ο λεπτό. Φυσικά, δεν μπορεί να κριθεί, ωστόσο για τον ίδιο είναι ένα μεγάλο βήμα το γεγονός ότι πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Το πρωτάθλημα της Super League 2 αρχίζει στις 7 Νοεμβρίου, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει ακόμη στα πόδια του επίσημα παιχνίδια.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): New entry ο συγκεκριμένος. Πρόκειται για 20χρονο τερματοφύλακα, που έχει αγωνιστεί στο παρελθόν στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Αν και στα πρώτα του παιχνίδια ήταν βασικός, στο σημερινό (2/11) ματς κόντρα στο Κερατσίνι για την Γ’Εθνική, έμεινε στον πάγκο, με τον Αιολικό να επικρατεί με σκορ 2-0 εκτός έδρας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ο Κύπριος μέσος έπαιξε βασικός στον ημιτελικό του Κυπέλλου Σκωτίας κόντρα στη Χαρτς και αντικαταστάθηκε στην παράταση και συγκεκριμένα στο 115ολεπτό. Εντέλει, η ομάδα του έχασε με 2-1 από τον σύλλογο του Εδιμβούργου και δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ο Κύπριος μέσος πήρε φανέλα βασικού στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Σπαρτάκ Τρνάβα και αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ζέμπλιν, πάντως, πήρε τη νίκη με 2-1 και ανέβηκε στην 9η θέση.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Άρχισε βασικός στο παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας εκτός έδρας, όμως αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό. Εντέλει, η Τσάρσκο Σέλο έχασε με 1-0.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Ήταν στο αρχικό σχήμα στο ματς με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, αλλά αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, θα είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Καϊράτ Αλμάτι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 3-2 επί της Σεούλ E-Land.