«Ξέρανε» τον ΑΠΟΕΛ και έπιασε ξανά κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/1/2021 - 20:29

Νίκησε και έπιασε ξανά κορυφή!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο, στο μεγάλο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη πρωτιάς.

Οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και πήραν δίκαια το τρίποντο, πιάνοντας κορυφή και αυξάνοντας τη διαφορά στο +3, μετά τις απώλειες των Ομόνοια και ΑΕΛ.

Ο Πίττας ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση, ο οποίος με ωραίο πλασέ στο 73' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Μακριά από τον καλό της εαυτό η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που πήρε ότι έδωσε, αφού δημιούργησε λίγες φάσεις, κυρίως στο δεύτερο μέρος και βλέπει την εξάδα να απομακρύνεται.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 1η θέση με 47 βαθμούς και την επόμενη (23η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (6/2, 18:30) από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 10η θέση και τους 24 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (3/2, 17:00) φιλοξενείται από την ΑΕΛ στο Τσίρειο σε εξ αναβολής αγώνας της 16ης αγωνιστικής.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 15' η πρώτη ευκαιρία στο ματς με τον Μάρκοβιτς να βρίσκει με μακρινή μπαλιά τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος έδωσε στον Πίττα που έκανε το σουτ και ο Σίλβα έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ και σε σουτ που έπιασε ο Ρομπέρζ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λούντεμο και ο Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο διαιτητής όμως πήγε στο VAR για να δει ξανά τη φάση και έκρινε ότι το χέρι ήταν σε φυσική θέση και ακύρωσε το πέναλτι.

0

Στο 25' ο Χάμπος έπιασε ένα μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, με τον Ενσούε να γυρίζει έξω στο ύψος του πέναλτι για τον Ζαχίντ, το πλασέ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 35ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Μπίσεσβαρ αρχικά να κάνει το σουτ στην περιοχή και τον Σίλβα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Πίττας δοκίμασε με το γόνατο να απειλήσει, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά οι «γαλάζιοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Πέδρο να εκτελεί το κόρνερ, τον Μαλεκκίδη να γυρίσει στην μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Μπίσεσβαρ από κοντά και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 49' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Κλωναρίδη να κάνει το γύρισμα στην περιοχή για τον Σαχάρ, αυτός με τη μια έπιασε το πλασέ και η μπάλα πέρασε έξω

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Μαλεκκίδης έκανε τη σέντρα, ο Σιέλης δεν έδιωξε σωστά και ο Παπουνασβίλι από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα έξω

Στο 60ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ στην περιοχή έδωσε έξω για τον Παπουνασβίλι, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ από καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μπίσεσβαρ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω

Στο 66' ο Πίττας έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Σίλβα, το πλασέ του όμως δεν ήταν ιδανικό και απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

Νέα φάση στο 70ο λεπτό με τον Πέδρο να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Σιέλης πήρε την κεφαλιά η οποία πήγε προς τα πίσω, εκεί όπου ο Ντιγκινί έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 73' τελικά ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ντιγκινί κατέβασε, η μπάλα στρώθηκε στον Πίττα και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζαχίντ έπιασε ένα καλό πλασέ μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Εφραίμ παίζοντας το 1-2 με τον Ζαχίντ δοκίμασε το πλασέ από πλάγια στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Κυριάκου (66′ Ματέι), Μάρκοβιτς (90+3′ Ντένιτς), Παπουνασβίλι (66′ Γιαννιώτας), Πίττας, Μπίσεσβαρ (87′ Ψύχας), Ντιγκινί (90+3′ Μπένσοπ).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Ενσούε, Ζορζ (87′ Γαβριήλ), Σιέλης, Γουίλερ, Λουντεμό (66′ Σατσιάς), Μπερν (46′ Ανουάρ), Ζαχίντ, Εφραίμ, Κλωναρίδης (87′ Νούχιου), Σαχάρ (61′ Γκάρνερ).