Νίκη «ανάσας» για την Ιταλία, προκρίθηκαν Βέλγιο και Αυστρία

Τρίτη, 12/9/2023 - 23:45

Η Ισπανία διέλυσε με 6-0 την Κύπρο κι έκανε βήμα πρόκρισης για τα τελικά του Εuro. Πρώτη νίκη για την Ιταλία του Σπαλέτι. Βέλγιο και Αυστρία πήραν κι επίσημα το εισιτήριο.

1ος όμιλος

Εδραιώνεται στη δεύτερη θέση του ομίλου η Ισπανία η οποία, με βασικό για πρώτη φορά τον 16χρονο Λαμίν Γιαμάλ, έκανε νέο… πάρτι (μετά το 7-1 επί της Γεωργίας) στη Γρανάδα εις βάρος της απογοητευτικής και απογοητευμένης ουραγού Κύπρου με 6-0 (18’ Γκάβι, 33’ Μερίνο, 70’ Χοσέλου, 73’, 83’ Φεράν Τόρες, 77’ Μπαένα).

Μόνη τρίτη πλέον η Νορβηγία, η οποία έκανε τα εύκολα δύσκολα μέχρι να λυγίσει την Γεωργία στο Όσλο με 2-1 (25’ Χάαλαντ, 33’ Όντεγκααρντ – 90’+1’ Ζιβζιβάντζε), με τον Όλα Σολμπάκεν του Ολυμπιακού να μπαίνει ως αλλαγή στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

3oς όμιλος

Με δύο γκολ του Φρατέζι η Ιταλία νίκησε με 2-1 την Ουκρανία για τα προκριματικά του Euro 2024, με τον Σπαλέτι να παίρνει έτσι το πρώτο του τρίποντο με την εθνική. Οι Ατζούρι ισοβαθμού με Ουκρανία και Βόρεια Μακεδονία στη 2η θέση, αλλά έχουν ματς λίγοτερο. Στο 12′ ο Τζακάνι εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Σουντάκοφ, μοίρασε στον Φρατέζι που με σουτ έκανε το 1-0. Στο 29′, Τζανιόλο σούταρε, η μπάλα βρήκε σε Φρατέζι – Ρασπαντόρι και τελικά ο χαφ της Ιντερ σκόραρε ξανά, από κοντά, για το 2-0. Στο 41′ ο Γιαρμολένκο μείωσε από κοντά σε 2-1. Η Ιταλία είχε δοκάρι στο 69' με τον Λοκατέλι.

Στη Μάλτα, η Βόρεια Μακεδονία δε δυσκολεύτηκε, επικράτησε 2-0 και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης. Ελμάς και Μάνεβ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων.

6ος όμιλος

Βέλγιο και Αυστρία χέρι - χέρι στο Euro! Oι Βέλγοι έκαναν πάρτι κόντρα στην Εσθονία, αφού τη διέλυσαν με 5-0, έχοντας ως κορυφαίο τον Λουκάκου. Ο Βερτόνγκεν άνοιξε το σκορ στο 4', με τον Τροσάρ να πετυχαίνει το 2-0. Ο Λουκάκου σκόραρε στο 56' και στο 58', ενλω ο Ντε Κετελάρε διαμόρφωσε το 5-0.

Η Αυστρία έσβησε τις ελπίδες των Σουηδών για πρόκριση στο Εuro, αφού επικράτησε 3-1 εκτός έδρας. Ο Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ και ο Αρναούτοβιτς με δυο τέρματα στο 56' και στο 69' σημείωσε το 3-0. Οι Σκανδιναβοί μείωσαν με τον Χολμ.

9ος όμιλος

Στο Βουκουρέστι και στην σκιά της 50λεπτης διακοπής λόγω εμφάνισης πανό με πολιτικό περιεχόμενο, η Ρουμανία ξεπέρασε το χαμένο πέναλτι του Νικολάε Στάντσιου (61’), λύγισε το Κόσοβο με 2-0 (83’ Στάντσιου, 90’+3’ Μιχάιλα) και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα από το 45’+2’ λόγω αποβολής του Βέντατ Μουρίκι.

Τρίτο, μόλις στο -1 από τους Ρουμάνους, παρέμεινε το Ισραήλ, το οποίο στο Τελ Αβίβ λύγισε την Λευκορωσία με 1-0, χάρη σε γκολ του Γκάβριελ Κανιτσόφσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ελβετία δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ανδόρα, όμως με τρία γκολ στην επανάληψη (49’ Ίτεν, 84’ Τσάκα, 90’+3’ πέν. Σακίρι) επικράτησε με 3-0 στη Σιόν. Έτσι, συνεχίζει να βρίσκεται μόνη στην κορυφή του ομίλου.

Ελβετία – Ανδόρα 3-0
Ισραήλ – Λευκορωσία 1-0
Ρουμανία – Κόσοβο 2-0