Διασύρθηκε στην Ισπανία με «εξάρα» η Εθνική Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 12/9/2023 - 23:35

Ήττα -δυστυχώς- αναμενόμενη!

Η Εθνική Κύπρου έχασε με 6-0 από την Ισπανία, στο «Λος Κάρμενες», σε αγώνα για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκε μια βαριά ήττα από το «μεγαθήριο».

Τα γκολ της «φούρια ρόχα» πέτυχαν οι Γκάβι (18'), Μερίνο (33'), Χοσέλου (70'), Φεράν Τόρες (73', 83') και Μπαένα (78').

Αυτή ήταν η 5η ήττα σε ισάριθμα ματς για την Κύπρο, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό.

Τον Οκτώβριο οι επόμενες υποχρεώσεις της Εθνικής, εντός έδρας με τη Νορβηγία στις 12 Οκτωβρίου και εκτός έδρας με τη Γεωργία στις 15 του μήνα.

Τέλος του αγώνα

Η Εθνική δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα στο παιχνίδι και δέχθηκε μια βαριά -και φυσιολογική- ήττα από την Ισπανία

0

12/09/2023
23:34
2 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
12/09/2023
23:27
83' Ξανά Φεράν Τόρες και 6-0 για την Ισπανία

Ο Ρόδρι με μια καταπληκτική μπαλιά «τρύπησε» την άμυνα της Εθνικής και ο επιθετικός της Μπαρσελόνα πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ

12/09/2023
23:21
78' Και πέμπτο γκολ οι Ισπανοί

Μετά από φάση διαρκείας, ο Μπαένα πλάσαρε από κοντά για το 5-0

12/09/2023
23:16
73' Ξεφεύγει το σκορ, 4-0 η Ισπανία

Τόρες και Καρβαχάλ έπαιξαν ωραία το 1-2 και ο πρώτος με ιδανικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

12/09/2023
23:15
72' Πρώτη τελική για την Εθνική

Η Κύπρος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Ανδρέου να δίνει στον Τζιωνή, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιμόν

12/09/2023
23:13
70' Τρίτο γκολ για τους Ισπανούς

Ο Καρβαχάλ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Χοσέλου με κεφαλιά σκόραρε για το 3-0, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το ματς

12/09/2023
23:05
62' Ακόμη δύο αλλαγές για την Εθνική

Πηλέας και Πίττας, αντί των Χαραλάμπους και Πιέρου

12/09/2023
22:58
55' Δεύτερη αλλαγή για την Κύπρο

Έξω ο Κούσουλος, μέσα ο Τζιωνής

12/09/2023
22:49
46' Έναρξη β' μέρους

Μια αλλαγή για την Εθνική, ο Μιχάλης Ιωάννου παίρνει τη θέση του Χάμπου Κυριάκου

12/09/2023
22:33
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Δύσκολα τα πράγματα για την Εθνική...

Οι Ισπανοί προηγούνται ήδη με 2-0, ενώ το σκορ θα μπορούσε να ήταν περισσότερο, καθώς πιέζουν συνεχώς και δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες.

Ρεαλιστικός στόχος για την Κύπρο είναι να μην ξεφύγει το σκορ και να ηττηθεί με -όσο το δυνατό- μικρό αποτέλεσμα.

0

12/09/2023
22:33
45+1' Κάρτα στον Κάστανο

Για δυνατό φάουλ στον Μερίνο

12/09/2023
22:31
+3 λεπτά οι καθυστερήσεις
12/09/2023
22:25
39' Ακυρώνεται τρίτο γκολ της Ισπανίας

Ο Γιαμάλ έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Μοράτα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

0

12/09/2023
22:18
33' Γκολ για την Ισπανία, 2-0

Ο Γουίλιαμς ξανά, από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Μερίνο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

12/09/2023
22:14
29' Μεγάλη επέμβαση του Μολ

Ο Γιαμάλ βρήκε ωραία τον Γουίλιαμς, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, με τον τερματοφύλακα της Εθνικής να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του

12/09/2023
22:12
27' Νέα καλή στιγμή

Ο Γκαγιά έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μοράτα έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ

12/09/2023
22:06
20' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι

Νέα εκτέλεση κόρνερ, με τον Λαπόρτ να πιάνει κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

0

12/09/2023
22:03
18' Γκολ για την Ισπανία, 1-0

Ο Γουίλιαμς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκάβι με πλασέ, με τη μια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους

12/09/2023
22:01
16' Πρώτη τελική στο ματς

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λε Νορμάντ έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

12/09/2023
21:45
1' Έναρξη αγώνα

Στη σέντρα η Εθνική μας

12/09/2023
21:44
Μονόλεπτη σιγή πριν τη σέντρα

Εις μνήμη των θυμάτων για τις πλυμμήρες στη Λιβύη και για τους σεισμούς στο Μαρόκο

Ανάλυση ενδεκάδας Εθνικής

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Τιμούρ Κετσπάγια, προχώρησε σε δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα, συγκριτικά με τον τελευταίο αγώνα, κόντρα στη Σκωτία. Ανδρέου και Γκόγκιτς πήραν τις θέσεις των Αντωνίου και Ρομπέρζ αντίστοιχα. Σχηματισμός 3-5-2 ο οποίος θα εναλλάσσεται σε 5-3-2.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μολ, έχοντας τριάδα στην άμυνα τους Καρώ, Γκόκιτς και Λαΐφη. Δεξί φουλ-μπακ ο Ανδρέου και αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Κούσουλος, Χάμπος Κυριάκου και Χαραλάμπους.

Στην κορυφή της επίθεσης ο Πιέρος Σωτηρίου και λίγο πιο πίσω ο Κάστανος.

Στον πάγκο: Παναγή, Αντωνιάδης, Πηλέας, Ηλία, Χριστοφή, Κακουλλής, Δημητρίου, Ιωάννου, Παναγιώτου, Λοΐζου, Τζιωνής, Πίττας.

0

12/09/2023
20:30

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Γκαγιά, Ρόδρι, Μερίνο, Γκάβι, Γιαμάλ, Γουίλιαμς, Μοράτα.

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Ανδρέου, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Κορέια, Κούσουλος, Κυριάκου, Χαραλάμπους, Κάστανος, Πιέρος.

12/09/2023
20:25
Γνώριμη «σφυρίχτρα»

Ο Σιμόνε Σότσα ορίστηκε από την UEFA για να διευθύνει τη σημερινή αναμέτρηση.

Σε... γνώριμα λημέρια ο Ιταλός διαιτητής, ο οποίος «σφύριξε» αρκετές φορές σε αγώνες του πρωταθλήματος Cyta.

Συμπατριώτες του είναι και όλο το υπόλοιπο team.

Αρνητικό 4/4 για την Κύπρο

Κάκιστη η -μέχρι τώρα- πορεία της Εθνικής μας στα προκριματικά του Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται στην τελευταία θέση, του πρώτου ομίλου, χωρίς βαθμό, αφού δέχθηκε τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

12/09/2023
20:10
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Εθνικής μας

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοξενείται από την Ισπανία στο «Λος Κάρμενες», σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρώτου προκριματικού ομίλου του Euro 2024.