Nations League: «Χαστούκι» για Αγγλία, συμβιβασμός για Ιταλία και Γερμανία

Σάββατο, 4/6/2022 - 23:40

Τα βρήκε… μπαστούνια η Γερμανία! Η ομάδα του Χάνζι Φλικ έμεινε στο 1-1 κόντρα στα... πιτσιρίκια της Ιταλίας στην Μπολόνια και μπορεί να αισθάνεται και ικανοποιημένη με τον έναν βαθμό.

«Χαστούκι» στην Αγγλία από την Ουγγαρία! Η ομάδα του Μάρκο Ρόσι μπροστά σε 30.000 παιδιά, λόγω της σχετικής τιμωρίας που έχει επιβληθεί στην ομοσπονδία της χώρας, επικράτησε απολύτως δίκαια της Αγγλίας με 1-0, αρχίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη διαδικασία του Nations League. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Ντομινίκ Σομποζλάι στο 66’ της αναμέτρηση από το σημείο του πέναλτι.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στη League C και τον 1ο όμιλο του Nations League η Τουρκία, που διέλυσε με 4-0 τα Νησιά Φερόε. Ο Ουντέρ άνοιξε το σκορ στο 37’, με τον Ντερβίσογλου να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά αργότερα και τους Ντουρσούν (82’) και Ντεμιράλ (85’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα στο τέλος. Νωρίτερα, το Λουξεμβούργο πέρασε με 2-0 από τη Λιθουανία χάρη σε δύο γκολ του Σινάνι.

Στη League B, το Μαυροβούνιο έκανε την έκπληξη επικρατώντας 2-0 της Ρουμανίας. Σκόρερ για τους νικητές, χρίστηκαν οι Μουγκόζα (66’) και Βούκτσεβιτς (87’). Στο έτερο ματς του ομίλου, Φινλανδία και Βοσνία έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 90+3’ με τον Πρέβλιακ. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πούκι.

Έκπληξη μας επεφύλασσε η πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της League Β στο Nations League, με την Αρμενία να επικρατεί 1-0 της Ιρλανδίας εντός έδρας. Το ματς έκρινε ένα καταπληκτικό, μακρινό σουτ του Σπερτσιάν στο 74ο λεπτό.