Εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του ΑΠΟΕΛ και πήρε μεγάλη νίκη η Καρμιώτισσα(ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/12/2020 - 19:00

Η Καρμιώτισσα εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες του ΑΠΟΕΛ και πήρε σπουδαία νίκη στο «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με 1-0, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το «καλησπέρα» του αγώνα και στο 1ο λεπτό με φοβερό γκολ του Μπαργκάν. Μέχρι την ανάπαυλα είχαν τον έλεγχο, αφού έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν διαχείριση και κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη και ιστορική νίκη.

Φανερά επηρεασμένοι από την περιπέτεια με τον κορωνοϊό και τις πολλές απουσίες οι «γαλαζοκίτρινοι» που μοιραία δέχθηκαν άλλη μια ήττα. Φάνηκε ξεκάθαρα η έλλειψη φρεσκάδας και δυναμικής, με την ομάδα της Λευκωσίας να μην μπορεί να κάνει τίποτα ουσιαστικά και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.

Με αυτή την ήττα έμεινε στην 14η θέση και τους 16 βαθμούς, ενώ η ομάδα από τα Πάνω Πολεμίδια παρέμεινε στην 12η θέση αλλά ανέβηκε στους 14 πόντους. Την 17η αγωνιστική η Καρμιώτισσα φιλοξενεί το ερχόμενο Σάββατο (2/1, 16:00) την ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ίδια μέρα (2/1, 21:00) την Ένωση στο ΓΣΠ.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα, στο 1ο λεπτό, η Καρμιώτισσα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ρομό κατέβασε με το κεφάλι για τον Μπαργκάν ο οποίος με φοβερό σουτ με τη μια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Σάσι να μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια θέση να επιχειρεί το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε παράλληλα.

Στο 20' η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, με τον Μπαργκάν να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Σίλβα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Νέα ευκαιρία είχαν οι γηπεδούχοι, ένα λεπτό αργότερα, με τον Μαλεκκίδη να κάνει τη σέντρα από δεξιά και η κεφαλιά του Ρομό πέρασε λίγο έξω.

Η πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Λουντέμο να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, η Καρμιώτισσα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάσι να κάνει ένα φαλτσαριστό πλασέ από δεξιά, ο Σίλβα απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 70' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Μαλεκκίδη να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήρθε τέσσερα λεπτά μετά, με τον Αποστολάκη να σεντράρει στην περιοχή για τον Κούτσακο, ο οποίος με γυριστό δοκίμασε να απειλήσει και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 80ο λεπτό ο Ρομό βρήκε εκτός εστίας τον Σίλβα και από μακριά δοκίμασε να τον «κρεμάσει» ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω.

2

Ένα λεπτό μετά και μετά από απομάκρυνση της άμυνας, ο Σιέλης έπιασε το σουτ εκτός περιοχήες, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Η Καρμιώτισσα είχα νέα ευκαιρία στο 82' με τον Χριστοφή στην περιοχή μετά από αντεπίθεση να κάνει το πλασέ, ήταν όμως άστοχο και έφυγε άουτ.

Στο 85' ο Λούντεμο δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με την Καρμιώτισσα να κρατάει το 1-0 μέχρι το τέλος.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης (41′ Τούμπας), Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς, Νεοφύτου, Μ. Σάσι (59′ Χριστόφη), Μπαργκάν (90′ Καπαρτής), Ι. Σάσι, Ρόμο.

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης (74′ Ζεράλδες), Κοκκινόφτας (74′ Κατσαντώνης), Μερκής, Σιέλης, Ενσούε (61′ Σάντος), Ντίας (65′ Γαβριήλ), Λουντεμό, Ανουάρ, Εφραίμ, Κούτσακος.

0

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Ήταν μια μεγάλη νίκη για μας. Λαμβάνοντας υπόψη όσα πέρασε ο ΑΠΟΕΛ όλες αυτές τις ημέρες, σίγουρα ήταν μια ομάδα ανάγκης που παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο, όμως αντιλαμβάνεστε ότι δεν παύει να είναι το ΑΠΟΕΛ. Έγινε πολύ κάλο παιχνίδι από τους ποδοσφαιριστές μου, που είχαν τις ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι. Σίγουρα όσο περνούσε ο χρόνος το άγχος μας κυρίευε για να κερδίσομε το παιχνίδι. Δεχτήκαμε πίεση αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μας έκαναν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΑΠΟΕΛ. Είναι μεγάλη ομάδα και θα βρει το δρόμο του. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου. Είμαι περήφανος που δουλεύω με αυτά τα παιδιά που ήταν στο γήπεδο ακόμα και τα Χριστούγγενα. Είμαι υποχρεωμένος να μιλήσω με τον πρόεδρο αν και δεν διορθωθούν κάποια πράγματα θα παραιτηθώ. Δεν είναι για το οικονομικό, ούτε για τις πληρωμές, ούτε για τις μετεγγραφές. Δεν δικαιούνται να μην έχουν συνθήκες ποδοσφαιρικές πρώτης κατηγορίας και να προπονούνται σε συνθήκες αγροτικού. Απευθύνομαι σε όλους τους αρμόδιους, την Ομοσπονδία, στη κοινότητα Πολεμιδιών. Φθάνει υποσχέσεις, έχουμε κουραστεί να βραδιάζει και να μην ξέρουμε που θα προπονηθούμε την επόμενη μέρα. Πλέον, δεν μπορώ να κρατήσω άλλο αυτή την κατάσταση. Σέβομαι τη δουλειά μου, σέβομαι αυτά τα παιδιά. Εάν δεν αλλάξει αυτή η κατάσταση είμαι υποχρεωμένος να αποχωρήσω».

Μικ Μακάρθι (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε απογοητευμένοι για το αποτέλεσμα, ειδικά για τους παίκτες που έδωσαν τα πάντα σήμερα. Δεν μπορώ να έχω παράπονο, είμαι περήφανος για την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Δεν είμαι ευχαριστημένος όμως από την ποιότητα. Περάσαμε, όμως, πάρα πολλά τις τελευταίες εβδομάδες. Η Καρμιώτισσα σκόραρε από την αρχή, ήμασταν πίσω στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Δουλέψαμε πολύ και προσπαθήσαμε να φέρουμε το ματς στα ίσα, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Ήταν δύσκολο παιχνίδι για εμάς με τις συνθήκες που είχαμε. Συγχαρητήρια σε αυτούς (σ.σ.: Καρμιώτισσα) για το γκολ και που κράτησαν το μηδέν σε όλο το ματς».

Για το αν τον ανησυχεί η κατάσταση και η βαθμολογική θέση: «Φυσικά και με ανησυχεί, όπως και όλους στον σύλλογο. Προσπαθούμε να διορθώσουμε την κατάσταση, όπως είδατε βάλαμε κάποιους νεαρούς και είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί είχαμε πνεύμα. Δουλέψαμε παρά την ήττα. Σας λέω ότι θα πάρουμε αποτελέσματα. Έμαθα στην καριέρα ότι πρέπει να μένουμε μαζί και θα έρθουν αποτελέσματα.

Για τους Τζακ Μπερν και Τζο Γκάρνερ: «Όταν κλείσουμε παίκτες, ο σύλλογος θα τους ανακοινώσει. Πάντα υπάρχουν φήμες ή πληροφορίες, αλλά όταν στεγνώσει το μελάνι από τις υπογραφές θα τους ανακοινώσει ο ΑΠΟΕΛ».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Για εμένα προσωπικά που γνωρίζω την περίπτωση του κάθε ποδοσφαιριστή και το τι πέρασε πρόκειται για έναν θαύμα που κατεβάσαμε ενδεκάδα. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ να εξηγήσουμε και στην ΚΟΠ ότι αυτό το παιχνίδι ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να αντεπεξέλθει όταν τα 4/5 του ρόστερ της έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό. Να επαναλάβω πως είχαν αρνητικοποιηθεί οι τέσσερις από τους 11 ποδοσφαιριστές που ήταν σήμερα στην ενδεκάδα. Πέραν από τα δύο παιδιά τα 17χρονα που ξεκίνησαν σήμερα στην ενδεκάδα και όσοι ήταν στον πάγκο ήταν όλοι με μία προπόνηση. Δεν το λέω για να δικαιολογήσω την οποιαδήποτε ήττα, αλλά για να υπερθεματίσω την προσπάθεια που έγινε από τους παίκτες, οι οποίοι γνώριζαν την κατάσταση που είχαν να αντιμετωπίσουν και θα τελειώσω με αυτό που είπε ο προπονητής μέσα στα αποδυτήρια στην ομάδα. Είπε ότι είναι πάρα πολύ περήφανος για την προσπάθεια και ότι δεν έχει να αναφέρει τίποτα και σε κανέναν όσο αφορά κάποια λάθη. Όχι γιατί δεν έγιναν λάθη. Λάθη έγιναν, αλλά γιατί γνωρίζει το πως ήρθαν να αγωνιστούν στο σημερινό παιχνίδι».