Μαρσέιγ με… άγχος πάτησε κορυφή, έκανε «σεφτέ» στο πρωτάθλημα η Παρί

Κυριακή, 27/8/2023 - 09:40

Όλο και... ανακάμπτει η Μαρσέιγ!

Η ομάδα του Μαρθελίνο, δείχνει να ανακάμπτει μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό, συνεχίζοντας νικηφόρα στην Ligue 1. Οι «Φωκαείς» επικράτησαν 2-0 της Μπρεστ στο «Βελοντρόμ» και πλέον συγκατοικούν στην κορυφή του πρωταθλήματος με την Μονακό μετρώντας επτά βαθμούς.

Επιτέλους νίκη για την Παρί που με άνεση και με ψυχή πρωταθλήτριας επικράτησε 3-1 της Λανς στο «Παρκ Ντε Πρενς» με τον Εμπαπέ να σκοράρει δύο φορές.

Στο «Βελοντρόμ» η Μαρσέιγ χρειάστηκε τέσσερα λεπτά να πάρει προβάδισμα κόντρα στην Μπρεστ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βερετού ο Εμπεμπά με άψογη κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά και από το 24' μέχρι το 30' έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρισουν με τον Μουνιέ τον Καμαρά και τον Λε Ντουαρόν.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την αστοχία της Μπρεστ και στο 65' ο Σαρ, έκανε το 2-0 καθαρίζοντας τη νίκη.

Στο Παρίσι η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, έλυσε τον γόρδιο δεσμό κόντρα στη Λανς, λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ασένσιο να νικά τον Σαμπά για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο Εμπαπέ με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την Παρί, ενώ στο 90+1' ο Γάλλος μετά από ασίστ, του Ρουίθ έκανε το 3-0.

Η Λανς το μόνο που κατάφερε να πετύχει ήταν το γκολ της τιμής στην εκπνοή με τον Σοτοκά να δίνει στον Γκιλαβογκί και αυτός αφού πέρασε τον Ντοναρούμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.