Live: Πέτροκουμπ - ΑΠΟΕΛ (Β' Ημίχρονο/ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 30/7/2024 - 21:00

Ραντεβού με τους... ομίλους για τον ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στις 20:00 φιλοξενούνται στη Μολδαβία από την Πέτροκουμπ στη μεταξύ τους ρεβάνς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Παιχνίδι στο οποίο οι πρωταθλητές Κύπρου έχουν το προβάδισμα με 1-0 από την πρώτη αναμέτρηση προ μιας εβδομάδας στο ΓΣΠ.

Σε περίπτωση πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό του Champions League, η ομάδα της Λευκωσίας εξασφαλίζει -τουλάχιστον- τη συμμετοχή της στο League Phase του Conference League, σε αντίθετη περίπτωση θα συνεχίσει στον τρίτο προκριματικό του Europa Leauge.

Μείνετε συντονισμένοι στο AlphaNews.Live για λεπτό προς λεπτό ενημέρωση

30/07/2024
21:24
67' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εντονγκαλά, Μαρκίνιος και Σαρφό έξω για να μπουν οι Μάγερ, Ελ Αραμπί και Δώνης.

30/07/2024
21:23
66' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Σαρφό, έδωσε στον Μαρκίνιος ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλο του με πανέμορφη ντρίπλα και «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα της Πετροκούμπ για το 1-1.

30/07/2024
21:18
60' Γκολ για την Πέτροκουμπ

Σουτ από το ύψος της περιοχής από τον Πλάτικα με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα.

30/07/2024
21:14
57' Άλλη μια μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Λάθος από τους γηπεδούχους, με τον Τεχέρα να μπαίνει από πλάγια στην περιοχή και να στρώνει στον Σαρφό όμως το πλασέ του τελευταίου κατέληξε στον τερματοφύλακα της Πέτροκουμπ.

30/07/2024
21:13
56' Ευκαιρία για την Πέτροκουμπ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε η κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τη μπάλα να φεύγει έξω.

30/07/2024
21:12
55' Μπήκε κάπως... μαζεμένα ο ΑΠΟΕΛ

Εντελώς διαφορετική είναι η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου καθώς οι πρωταθλητές Κύπρου μπήκαν μέσα... μαζεμένα, δίνοντας χώρους στους Μολδαβούς οι οποίοι πιέζουν και ψάχνουν το γκολ για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Όσο δε βρίσκουν το γκολ θα ανεβαίνουν ακόμη πιο ψηλά, αφήνοντας χώρους πίσω τους οποίους πρέπει να εκμεταλλευτεί ο ΑΠΟΕΛ.

πμ΄,4

30/07/2024
21:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

30/07/2024
20:46
Ημίχρονο στη Μολδαβία

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Χωρίς σκορ (0-0) στη Μολδαβία μετά το πέρας του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει δημιουργήσει πάρα πολλές ευκαιρίες στην εστία της Πέτροκουμπ, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ.

Παιχνίδι που μοιάζει να είναι στα… μέτρα των πρωταθλητών Κύπρου οι οποίοι με προσοχή στο δεύτερο μισό θα καταφέρουν να «κλειδώσουν» την πρόκριση. Αυτό που χρειάζεται η ομάδα του Γκαγιέγο είναι να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιουργεί για να κάνει τη ζωή της ακόμη πιο εύκολη.

σκτγφω

30/07/2024
20:37
37' Αλλαγή για την Πετροκούμπ

Ο Βασίλιε Ζαρντάν μέσα για να βγει ο Λουπάν.

30/07/2024
20:36
37' Πιάνει το... άπιαστο ο Μπέλετς

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λούνγκου, με τη μπάλα να κοντράρει και να πιάνει τον Μπέλετς σε αντίθετο βηματισμό, όμως ο Σλοβένος κίπερ έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά και έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση.

δγ

30/07/2024
20:33
33' Διπλή τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως ο Σμαλενέα έσωσε την εστία του, με τον Ντράζιτς ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

30/07/2024
20:28
28' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ξανά ο Ντράζιτς, πήγε πλάγια και επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο... ριμπάουντ ο ίδιος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σμαλενέα.

30/07/2024
20:27
27' Αγγίζει το γκολ ο ΑΠΟΕΛ

Λάθος από τον Σμαλενέα, με τον Μαρκίνιος από πλάγια να επιχειρεί το πλασέ όμως δε βρήκε στόχο σε άδειο τέρμα, χωρίς όμως τις καλύτερες προϋποθέσεις.

30/07/2024
20:26
26' Νέα απειλεί από τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή από δεξιά ο Σούσιτς, απέφυγε ένα αμυντικό και επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στον τερματοφύλακα της Πετροκούμπ.

4λ41,λ

30/07/2024
20:23
23' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι πρωταθλητές Κύπρου, με τον Ντράζιτς να βγαίνει... φάτσα με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων όμως το πλασέ το σταμάτησε στον Σμαλενέα.

30/07/2024
20:17
17' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε εύκολα.

,12,

30/07/2024
20:05
5' Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση

Αναγνωριστικές οι πρώτες στιγμές στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να... ψάχνονται.

,

30/07/2024
20:00
1' Έναρξη στο παιχνίδι

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

30/07/2024
19:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μαύρες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλαζοκίτρινες οι πρωταθλητές Κύπρου.

ΥΞΡΡ

30/07/2024
19:30
Στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα ο ΑΠΟΕΛ

Ξεκίνησε η προθέρμανση για τους πρωταθλητές Κύπρου.

ωδαωα

30/07/2024
19:18
Πήραν... θέση οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ

Στις κερκίδες του γηπέδου βρίσκονται ήδη οι φίλοι των «γαλαζοκιτρίνων» που έκαναν το ταξίδι στη Μολδαβία.

α

30/07/2024
18:47
H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μια αλλαγή σε σχέση με την αναμέτρηση της προηγούμενης εβδομάδας παρατάσσει την ομάδα του στη Μολδαβία ο Νταβίντ Γκαγιέγο. Ο Ισπανός τεχνικός άφησε στον πάγκο τον Σιπριάνο για να δώσει φανέλα βασικού στον Λάσα Ντβάλι.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι Βιντ Μπέλετς, με τους Ντβάλι και Πέτροβιτς στο κέντρο της άμυνας. Ο Κιντίγια θα είναι αριστερά στην άμυνα, με τον Σούσιτς δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Κοσταντίνοφ και Τεχέρα, με τον Σαρφό πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ντράζιτς. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Σιπριάνο, Μάγερ, Ελ Αραμπί, Δώνης, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τσεμπάκ, Κόρμπου, Αντωνίου, Πολυκάρπου

30/07/2024
18:45

Πέτροκουμπ (Αντρέι Μαρτίν): Σμαλενέα, Πλάτιτσα, Μούντρατς, Ντουάνλα, Ζαρντάν, Λούνγκου, Αμπάγκνα, Πούσκας, Αμπρός, Λούπαν, Πλατίτσα

ΑΠΟΕΛ (Νταβίντ Γκαγιέγο): Μπέλετς, Κιντίγια, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Ντράζιτς

30/07/2024
18:40
Το επόμενο... βήμα

Σε περίπτωση πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού Τσέλιε-Σλόβαν Μπρατισλάβας στον τρίτο προκριματικό του Champions League. Το πρώτο παιχνίδι έληξε στο 1-1 και απόψε είναι η ρεβάνς (21:30).

Οι αναμετρήσεις της επόμενης φάσης για τους «γαλαζοκίτρινους» θα πραγματοποιηθούν στις 06 ή 07 Αυγούστου και η ρεβάνς 13 του ίδιου μήνα. Η πρώτη αναμέτρηση θα είναι εκτός έδρας και η ρεβάνς στο ΓΣΠ.

Σε περίπτωση αποκλεισμού, ο ΑΠΟΕΛ θα δώσει το παρών του στον τρίτο προκριματικό του Europa League, όπου θα αναμετρηθεί με την Νιου Σέιντς, η οποία στο πρώτο παιχνίδι ηττήθηκε 0-5 από την Φερεντσβάρος και έτσι η αυριανή ρεβάνς (31/07) είναι… τυπικής διαδικασίας.

Να σημειωθεί πως ο ΑΠΟΕΛ ξεπεράσει το εμπόδιο της Πέτροκουμπ τότε θα εξασφαλίσει τη συμμετοχή του -τουλάχιστον- στο League Phase του Conference League. Aυτή θα είναι η πρώτη συμμετοχή των «γαλαζοκίτρινων» σε ευρωπαϊκούς ομίλους μετά το 2019.

30/07/2024
18:35
Διαιτητική ομάδα

Όλη ομάδα διαιτησίας έχει καταγωγή από την Ελβετία. Διαιτητής θα είναι ο Φεντάγι Σαν, με βοηθούς τους Γιόνας Έρνι και Γιάν Κόμπελι. Τέταρτος θα είναι ο Λιονέλ Τσουντί. Στο VAR θα είναι ο Λούκας Φάχντριχ και ΑVAR ο Μιρέλ Τουρκές.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στις 20:00 φιλοξενούνται στη Μολδαβία από την Πέτροκουμπ στη μεταξύ τους ρεβάνς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.