«Άλωσε» την Πάφο και... καλπάζει στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/12/2023 - 20:01

«Κόλλησε» τρίτο τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν στο «Στέλιος Κυριακίδης» της Πάφου με 1-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Ισάαμ Τσεμπάκ (54').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε στους 35 βαθμούς και παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Με τη σειρά τους οι «γαλάζιοι» γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα και έμειναν καθηλωμένοι στους 29 βαθμούς, όντας στο -6 πλέον από την κορυφή.

Την ερχόμενη, 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (23/12 - 17:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει ως τυπικά γηπεδούχος την Ομόνοια στο ΓΣΠ (23/12 - 17:00), στο ντέρμπι αιωνίων.

17/12/2023
20:05
Το... τρίτο ημίχρονο

Οι δηλώσεις και όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο «Στέλιος Κυριακίδης».

17/12/2023
20:01
Τέλος στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Μεγάλη νίκη με 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ επί της Πάφου για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

γ

17/12/2023
19:52
90' Εφτά επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

17/12/2023
19:48
87΄Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κίνγκσλεϊ Σαρφό μπαίνει στο γήπεδο αντί του Λούκας Βιγιαφάνες.

17/12/2023
19:47
85' Συμπλήρωσε κάρτες -και- ο Πέτροβιτς

Τις έξι κίτρινες έφτασε στο πρωτάθλημα ο Ράντοσαβ Πέτροβιτς!

Ο Σέρβος άσος του ΑΠΟΕΛ θα εκτίσει την ποινή του είτε στο παιχνίδι με την Ομόνοια (23/12 - 17:00, 16η αγωνιστική), είτε στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα (02/01 - 19:00, 17η αγωνιστική).

Τα ίδια δεδομένα ισχύουν όπως προαναφέραμε και για τον Λούκας Βιγιαφάνες.

17/12/2023
19:46
85' Κόκκινη στον πάγκο της Πάφου

Ο Ανδρέας Καττάμης, αναλυτής στο τεχνικό επιτελείο των γηπεδούχων, αποβλήθηκε από τον διαιτητή για διαμαρτυρία.

17/12/2023
19:46
84' Ευκαιρία για την Πάφο

Εκτέλεση κόρνερ, με τον Ναμ να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

17/12/2023
19:42
80' Δέκα λεπτά πριν το τέλος

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ από το 54ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να υπερασπίζονται για την ώρα πολύ καλά το προβάδισμα τους. Παράλληλα, η ομάδα της Λευκωσίας ψάχνει όταν της εμφανίζονται προϋποθέσεις το δεύτερο γκολ για να... κλειδώσει το τρίποντο.

κ

17/12/2023
19:40
78' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο

Ο Δημητρίου πέρασε αντί του Ικόκο.

17/12/2023
19:31
69' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κβιλιτάια και Μαρκίνιος παραχωρούν τις θέσεις τους στους Τομανέ και Δώνη.

17/12/2023
19:27
66' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο

Πέπε, Βαλακάρι και Μπρούνο αποχωρούν για να μπουν οι Πελάζιο, Τουμάσι και Αμπντουσαλάμοφ.

17/12/2023
19:21
60' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Πανέμορφη ατομική προσπάθεια από τον Ντάλσιο, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Πάφου.

17/12/2023
19:19
57' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γέφτε Βιτάλ δίνει τη θέση του στον Ντβάλι.

Ο Σούσιτς πάει στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Γεωργιανό να πηγαίνει στο κέντρο της αμυντικής γραμμής δίπλα στον Πέτροβιτς.

17/12/2023
19:16
54' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ, ο Τσεμπάκ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι, εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Ίβουσιτς.

17/12/2023
19:14
52' Σουτ για την Πάφο

Μακρινό, δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ, μπλόκαρε σταθερά ο Μπέλετς.

17/12/2023
19:12
51' Ευκαιρία για την Πάφο

Μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, δε μπόρεσε να διώξει ο Μαρκίνιος και ο Ικόκο από πλάγια δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλετς.

μ

17/12/2023
19:07
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση.

17/12/2023
18:51
Τέλος ημιχρόνου στην Πάφο

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης», με την Πάφο και τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκονται στο ισόπαλο, 0-0. Παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να αρκούνται κατά κύριο λόγο σε παιχνίδι δύναμης.

Ο ΑΠΟΕΛ κατά διαστήματα ήταν καλύτερος και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, ενώ η Πάφος φάνηκε να δυσκολεύεται στο δημιουργικό κομμάτι. Αν μη τι άλλο, τα πάντα βρίσκονται σε λεπτή γραμμή και το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με ιδιαίτερη αγωνία καθώς το βαθμολογικό διακύβευμα είναι πολύ μεγάλο.

Με την εικόνα που είχαμε στο πρώτο μέρος, φάνηκε πως ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να βρει το γκολ της νίκης αν συνεχίσει στο ίδιο τέμπο. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι θα πρέπει να βελτιωθούν αισθητά αν θέλουν να επιστρέψουν στα τρίποντα.

ν

17/12/2023
18:46
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 0-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

17/12/2023
18:39
38' Κίτρινη για τον Βιγιαφάνες, συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό

Τις τρεις κίτρινες έφτασε στο πρωτάθλημα ο Λούκας Βιγιαφάνες. Ο Αργεντινός θα εκτίσει την ποινή του είτε στο παιχνίδι με την Ομόνοια (23/12 - 17:00, 16η αγωνιστική), είτε στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα (02/01 - 19:00, 17η αγωνιστική).

0

17/12/2023
18:38
Στην κερκίδα ο Πρόδρομος μαζί με τον Ιορδάνους

Ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ, Πρόδρομος Πετρίδης, όπως συνηθίζει στα εκτός έδρας παιχνίδια, παρακολουθεί την ομάδα του από την κερκίδα. Δίπλα του και ο υποψήφιος επενδυτής για το γήπεδο των «γαλαζοκιτρίνων», Ντίνος Ιορδάνους.

ψ

17/12/2023
18:35
34' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Κάθετη του Ντάλσιο, με τον Κβιλιτάια να βγαίνει «φάτσα» με τον Ίβουσιτς, όμως ο Γκολντάρ πρόλαβε και έβαλε την κόντρα, σώζοντας την ομάδα του.

17/12/2023
18:33
32' Πολύ καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ, αλλά...

Από αριστερά ο Βιτάλ έκανε την συρτή κάθετη μπαλιά, με τον Ντάλσιο να αφήνει τη μπάλα για τον Εντονγκαλά που ερχόταν από πίσω, όμως οι αμυντικοί της Πάφου έδιωξαν τον κίνδυνο. Θα μπορούσε να τελειώσει τη φάση ο Ντάλσιο καθώς ήταν σε ευνοϊκή θέση. Κακό υπολογισμός της φάσης από τον άσο του ΑΠΟΕΛ.

17/12/2023
18:25
24' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Στο έδαφος ο Βιγιαφάνες μετά από «μονομαχία» με τον Μποτσκάι, «παίζεται» από τον διαιτητή. Εξετάστηκε η φάση από το VAR και ορθώς δεν καταλογίστηκε πέναλτι καθώς ο Αργεντινός βρέθηκε στο έδαφος χωρίς να του γίνεται φάουλ.

ξ

17/12/2023
18:22
21' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Μαρκίνιος εκτός περιοχής, εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα ο Ίβουσιτς χωρίς προβλήματα.

17/12/2023
18:11
10' Χωρίς φάσεις ακόμη στην Πάφο

Ιδιαίτερα προσεχτικές οι δύο ομάδες στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης. Φαίνεται να προσπαθούν αμφότερες να κάνουν... αναγνωριστικές κινήσεις. Από αριστερά με τον Γέφτε κυρίως προσπαθεί να αναπτυχθεί ο ΑΠΟΕΛ.

17/12/2023
18:01
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

17/12/2023
17:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλαζοκίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

0

17/12/2023
16:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα με τους Σούσιτς και Πέτροβιτς μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Τσεμπάκ, με τον Γέφτε αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Κοσταντίνοφ και Βιγιαφάνες, με τον Ντάλσιο πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος να είναι αριστερά, ενώ ο Γκιόργκι Κβιλιτάια θα είναι ο μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ρικάρντο Σα Πίντο όπως συνηθίζει.

Ο Κρέσπο παρά τις εκτιμήσεις τελικά έμεινε εκτός αποστολής, ενώ ο Ντβάλι βρίσκεται στον πάγκο. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Ακρίτα, ο Πορτογάλος τεχνικός προχώρησε σε μια αλλαγή καθώς τη θέση του Τάσου Δώνη πήρε το Ντιεμερσί Εντονγκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ντβάλι, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης

17/12/2023
16:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Ο Ίβουσιτς θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Γκολντάρ και Κβίντα στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής ο Ικόκο, με τον Μποτσκάι αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Ντράγκομιρ και Ναμ, με τον Βαλακάρι ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή. Πέπε και Μπρούνο στα δύο άκρα της επίθεσης, με τον Ζάιρο στη γραμμή κρούσης ως προωθημένος.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον προπονητή των γηπεδούχων. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα, ο Καρσέδο προχώρησε σε δύο αλλαγές. Οι Γκολντάρ και Πέπε πήραν τις θέσεις των Ρους και Πελάζιο οι οποίοι έμειναν στον πάγκο. Εκτός αποστολής για τους «γαλάζιους» βρίσκεται ο Τάνκοβιτς λόγω τραυματισμού.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Καλντέιρα, Ταβάρες, Πελάζιο

17/12/2023
16:45

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μποτσκάι, Γκολντάρ, Κβίντα, Ικόκο, Πέπε, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ζάιρο

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Γέφτε, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

17/12/2023
16:40
Το παιχνίδι του πρώτου γύρου

Οι δύο ομάδες τα... είπαν στις 27 Σεπτεμβρίου στο ΓΣΠ στην εξ αναβολής αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0, με το γκολ του Γουίλσον Εντουάρντο στο 81ο λεπτό.