Νίκη… ηρεμίας για τον ΑΠΟΕΛ, έσπασε το αήττητο της Πάφου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 27/9/2023 - 21:01
ΑΠΟΕΛ

«Επιτέλους νίκη» αναφωνούν στον ΑΠΟΕΛ μετά το εξ αναβολής παιχνίδι (1-0) που διεξήχθη στο ΓΣΠ κόντρα στην Πάφο, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σ’ ένα παιχνίδι που εύκολα θα ξεχαστεί λόγω των ελάχιστων ευκαιριών, η ομάδα του Σα Πίντο πανηγύρισε τρίποντο μετά από ένα μήνα και κάτι, αφού η τελευταία καταγράφηκε στις 20 Αυγούστου με την ΑΕΖ. Από την άλλη, η παφιακή ομάδα γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν. Με αυτή τη νίκη, οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 8 βαθμούς και είναι στο -3 από την κορυφή. Από την άλλη, οι «γαλάζιοι» έμειναν στους 10.

Πάντως, οι δύο προπονητές αποκόμισαν και… πονοκέφαλο αφού τρεις παίκτες αποχώρησαν τραυματίες. Αρχικά, για τον ΑΠΟΕΛ βγήκε νοκ άουτ ο Κβιλιτάια ο οποίος στην προθέρμανση αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έτσι δεν πήρε θέση στο αρχικό σχήμα. Για τον Καρσέδο και την Πάφο, έντονη ανησυχία προκύπτει για τον Μπρούνο που αποχώρησε στο πρώτο μέρος με φορείο, λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς. Τέλος, ο σκόρερ των γηπεδούχων, δύο λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε, αισθάνθηκε επίσης ενοχλήσεις και κρίθηκε αναγκαίο όπως αποχωρήσει. Μπήκε στο ματς στο 69’, σκόραρε το 81’ και τρία λεπτά αργότερα αποχώρησε.

Στο αγωνιστικό, ο ρυθμός του αγώνα ήταν μέτριος έως κακός. Στο πρώτο μέρος, σημειώθηκε μόνο μια (!) ευκαιρία, όταν το σουτ του Σαρφό πέρασε μόλις έξω από την εστία του Ίβουσιτς. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έδειξαν περισσότερη διάθεση όμως και πάλι έλειπε η μεγάλη ευκαιρία. Ο ΑΠΟΕΛ στο 81’ άνοιξε το σκορ με τον Γουίλσον ο οποίος εντελώς ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό. Στο 90'+9 ο Γαβριήλ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο φάουλ.

Όσον αφορά στη συνέχεια, οι «γαλαζοκίτρινοι» θα φιλοξενήσουν τον Εθνικό για την 6η αγωνιστική στις 2 Οκτωβρίου (19:00), ενώ την ίδια μέρα και ώρα, η παφιακή ομάδα θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΖ.

27/09/2023
21:02
90'+9 Δεύτερη κίτρινη στον Γαβριήλ

Δέχθηκε την πρώτη στο 11ο λεπτό και λίγο πριν το φινάλε για επικίνδυνο φάουλ δέχθηκε δεύτερη και αποχωρεί από το ματς.

27/09/2023
20:58
90'+5 Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης
27/09/2023
20:56
90'+4 Κίτρινη στον Μπέλετς για καθυστερήσεις.
27/09/2023
20:53
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
27/09/2023
20:51
88' Αλλαγές για την Πάφο

Εκτός οι Ναμ-Μπότκαϊ, μέσα οι Νταβό-Νταβάρες.

27/09/2023
20:46
84' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Λίγα λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε, ο Γουίλσον δεν μπορεί να συνεχίσει και έτσι στη θέση του πέρασε ο  Εφραίμ.

27/09/2023
20:44
81' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Σέντρα του Εντονγκαλά και ο Γουίλσον εντελώς ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. 1-0 για τους γηπεδούχους.

27/09/2023
20:42
79' Αρκετές οι διακοπές και στο δεύτερο μέρος

Λείπουν και πάλι οι μεγάλες ευκαιρίες από το δεύτερο μέρος. Αρκετά μαρκαρίσματα και διακοπές που δεν αφήνουν το ματς να πιάσει ρυθμό.

27/09/2023
20:35
72' Αλλαγές για την Πάφο

Εκτός οι Τάνκοβιτς-Πελάτζιο, μέσα οι Πέπε-Αμπντουσαλάμοφ.

27/09/2023
20:34
72' Κίτρινη στον Κρέσπο για σκληρό φάουλ στον Ζάιρο.
27/09/2023
20:33
70' Ο λόγος που ακυρώθηκε το πέναλτι νωρίτερα
27/09/2023
20:32
69' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Σαρφό-Κοσταντινοφ-Μαρκίνιος, Γουίλσον-Πέτροβις-Βιγιαφάνες.

27/09/2023
20:30
68' Ακυρώθηκε το πέναλτι

Μετά από έλεγχο στο VAR, ο Ζάιρο... συνελήφθη σε θέση οφσάιντ και έτσι δεν δόθηκε παράβαση.

27/09/2023
20:28
65' Πέναλτι για την Πάφο

Τράβηγμα του Σούσιτς στον Ζάιρο και ο διαιτητής δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

27/09/2023
20:24
62' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω. Προηγήθηκε φάουλ του Ικόκο, το οποίο έφερε και την κίτρινη στον παίκτη της Πάφου.

27/09/2023
20:21
58' Πρώτη (!) ευκαιρία για την Πάφο στον αγώνα

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κβίντα έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Μπέλετς.

27/09/2023
20:20
58' Νέα κίτρινη στο ματς

Σκληρό φάουλ του Κοσταντίνοφ, δέχθηκε κίτρινη ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

27/09/2023
20:18
55' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Τσεμπάκ, μέσα ο Χέφτε.

27/09/2023
20:16
53' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
27/09/2023
20:12
50' Κίτρινη για παίκτη της Πάφου

Σκληρό φάουλ στον Εντονγκαλά και κίτρινη στον Μποτσκάι.

27/09/2023
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου,
27/09/2023
19:51
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
27/09/2023
19:49
45'+1 Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Δυνατό σουτ του Σαρφό, μόλις δίπλα από την εστία του Ίβουσιτς η μπάλα.

27/09/2023
19:48
45' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος
27/09/2023
19:44
42' Τεράστια η ανησυχία στις τάξεις της Πάφου για τον Βραζιλιάνο
27/09/2023
19:34
32' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο

Αποχωρεί με φορείο ο Μπρούνο, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα στους προσαγωγούς. Στη θέση του ο Βαλακάρι.

27/09/2023
19:33
30' Πρώτη (!) τελική στο ΓΣΠ

Άστοχο σουτ του Τσεμπάκ, ψηλά έξω η μπάλα.

27/09/2023
19:30
28' Δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι

Πρώτη για παίκτη της Πάφου, κίτρινη στον Μπρούνο.

27/09/2023
19:27
25' Μέτριος ο ρυθμός

Καμία ευκαιρία στο παιχνίδι, αρκετά ατομικά λάθη. Κάποιες προϋποθέσεις δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες.

27/09/2023
19:20
18' Οι φίλοι των φιλοξενουμένων που ταξίδεψαν από την Πάφο
27/09/2023
19:17
15' Στιγμιότυπο από την είσοδο των προπονητών
27/09/2023
19:14
11' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Κίτρινη στον Γαβριήλ για φάουλ στον Γκολντάρ.

27/09/2023
19:09
7' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό. Δεν έχει καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής.

27/09/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα
27/09/2023
19:00
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
27/09/2023
18:59
Σε χαμηλά επίπεδα η προσέλευση

Ο κόσμος δεν ακολούθησε μαζικά τις δύο ομάδες και έτσι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

27/09/2023
18:57
Πρόβλημα με τον Κβιλιτάια στον ΑΠΟΕΛ

Σύμφωνα με ανάρτηση των γηπεδούχων, ο Γεωργιανός τεχνικός αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και έτσι στη θέση του πέρασε ο Γαβριήλ.