Τελικο: Ομόνοια - ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/4/2021 - 21:23

Τη νίκησε και την έστειλε… σπίτι της!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μαέ στο ένατο λεπτό όμως ο Μποτεάκ ισοφάρισε στο 49ο λεπτό. Το γκολ της νίκης για τους «πράσινους» ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Τζιωνή.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 75 βαθμούς και επανήλθε μόνη πρώτη στη κατάταξη, αφήνοντας τον Απόλλωνας ξανά στη δεύτερη θέση στους 72 βαθμούς. Με την ήττα αυτή η ΑΕΛ έμεινε στους 69 βαθμούς και μαθηματικά πλέον δε μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Την ερχόμενη, προτελευταία αγωνιστική (9η) των play-off του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια πάει στη Λάρνακα την Τρίτη του Πάσχα (04/05) για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στην «Αρένα» στις 17:00. Η ΑΕΛ με τη σειρά της φιλοξενεί την Ανόρθωση στο Τσίρειο την Τετάρτη (05/05 - 19:30).

21:23
90' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Μποτεάκ ο Κακουλλής.

26/04/2021
21:21
90' Γκολ για την Ομόνοια

Λάθος του Ριέρα, ο Τζιωνής μπήκε στην περιοχή και έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

26/04/2021
21:13
86' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Μάρκο Αντάμοβιτς πέρασε στο παιχνίδι ο Μάτκο Μπάμπιτς.

26/04/2021
21:09
83' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Άντονι Γεωργίου έξω από την περιοχή, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

26/04/2021
21:07
80' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Μάρκο Τσέποβιτς για να μπει ο Μίχαλ Ντούρις.

26/04/2021
21:06
79' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Νταβόρ εκτός για να μπει ο Παπαφώτης.

26/04/2021
21:05
78' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Χούμποτσαν εκτός για να μπει ο Άνταμ Λανγκ και Παπουλής εκτός για να μπει ο Μαρίνος Τζιωνής.

26/04/2021
21:00
73' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Άντονι Γεωργίου μπήκε στο παιχνίδι αντί του Μάνου Τόρες.

26/04/2021
20:52
65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Σέχου πήγε να απομακρύνει με το κεφάλι όμως «έστρωσε» στον Μαέ, το τελείωμα του επιθετικού της ΑΕΛ ήταν κάκιστο από ευνοϊκή θέση, στέλνοντας τη μπάλα πολύ ψηλά έξω.

26/04/2021
20:40
52' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΛ, βρήκε στον Τεϊσέιρα η μπάλα και πήρε πορεία προς τα δίκτυα. Έδιωξε με τα πόδια ο Βοζίνια.

26/04/2021
    20:37
    49' Γκολ για την Ομόνοια

Οι «πράσινοι» με καταπληκτικό βολέ στην κίνηση του Μποτεάκ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

26/04/2021
    20:32
    46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

Ο Μεντόγιεβιτς ένιωσε ενοχλήσεις, ο Χάρης Κυριάκου ετοιμάστηκε για την ΑΕΛ όμως θα δοκιμάσει στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου ο ποδοσφαιριστής των Λεμεσιανών για να διαφανεί αν μπορεί να συνεχίσει.

26/04/2021
    20:17
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά η ΑΕΛ
    26/04/2021
    20:15
    45' Σώζει την Ομόνοια ο Φαμπιάνο

Από το ύψος της περιοχής έγινε το σουτ από τον Αντάμοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

26/04/2021
    20:14
    45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για την ΑΕΛ από το ένατο λεπτό.

26/04/2021
    20:06
    36' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Μαέ έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

26/04/2021
    19:59
    29' Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια

Εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ από τα 23 μέτρα, όμως η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε στον Βοζίνια.

26/04/2021
    19:53
    23' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια

Το γρήγορο γκολ της ΑΕΛ άλλαξε κατά πολύ τα πλάνα του Χένινγκ Μπεργκ. Οι «πράσινοι» προσπαθούν να αντιδράσουν όμως ακόμη δεν έχουν δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Βοζίνια. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού, διαχειρίζεται πολύ καλά το προβάδισμα της.

26/04/2021
    19:47
    17' Απειλεί η Ομόνοια

Έξω από την περιοχή ο Παπουλής, έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

26/04/2021
    19:39
    9' Γκολ για την ΑΕΛ

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μαέ με προσωπική ενέργεια βρέθηκε έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

26/04/2021
    19:30
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η ΑΕΛ.

26/04/2021
    19:26
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις μαύρες η ΑΕΛ.

26/04/2021
    18:55
    To pre-game της αναμέτρησης από την Primetel
    26/04/2021
    18:40
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Ο Βοζίνια θα είναι στο τέρμα, με δίδυμο στην άμυνα του Πάντιτς και Μεντόγιεβιτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αντρέ Τεϊσέιρα και ο Σάντος θα κινείται αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστεί ο Νταβόρ Ζστραφκόφσκι, με τους Αντάμοβιτς και Ριέρα πιο μπροστά του. Στα άκρα της επίθεσης οι Ντανίλο και Τόρες, ενώ ο Μαέ θα βρίσκεται στη γραμμή κρούσης ως μοναδικός προωθημένος. Σχηματισμός 4-3-3 για τον Ντούσαν Κέρκεζ.

Mια αλλαγή από τον προπονητή της ΑΕΛ σε σχέση με τη ρεβάνς απέναντι στον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Ο Μάρκο Αντάμοβιτς στη θέση του Άντονι Γεωργίου.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Α.Αβραάμ, Δ.Αβραάμ, Παπαφώτης, Αβντιγιάι, Πσισιέ, Γεωργίου, Κυριάκου, Μπάμπιτς

26/04/2021
    18:35
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με τον Φαμπιάνο στο τέρμα θα ξεκινήσει την αναμέτρηση η Ομόνοια. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας θα έχει μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Χούμποτσαν και Λούφτνερ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Σέχου, ενώ αριστερά θα βρίσκεται ο Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια θα βρίσκεται ο Κούσουλος, ενώ δίπλα του ο αρχηγός τη ομάδας, Ζόρντι Γκόμεθ. Πιο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Φώτης Παπουλής. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Έρικ Μποτεάκ, με τον Τιάγκο αριστέρα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μάρκο Τσέποβιτς. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Χένινγκ Μπεργκ.

Μία αλλαγή από τον προπονητή της Ομόνοιας, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην Ανόρθωση. Ο Τόμας Χούμποτσαν πήρε φανέλα βασικού αντί του Άνταμ Λανγκ.

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Ντούρις, Κακουλλής

26/04/2021
    18:30
    Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής, Μποτεάκ, Τιάγκο, Τσέποβιτς

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Μεντόγιεβιτς, Αντάμοβιτς, Νταβόρ, Ριέρα, Ντανίλο, Τόρες, Μαέ

Η τελευταία «μονομαχία» των δύο ομάδων στο ΓΣΠ

Στις 4 Οκτωβρίου 2020 η ΑΕΛ επισκέφτηκε για τελευταία φορά το ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του φετινού πρωταθλήματος. Η Ομόνοια στην εν λόγω αναμέτρηση επικράτησε με 3-0.

Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραραν οι Ερνέστ Ασάντε στο 63ο λεπτό, ο Κακουλής στο 88ο λεπτό και ο Μποτεάκ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης:

26/04/2021
    18:10
    Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη μεγάλη αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια στις 19:30 υποδέχεται την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off.