«Τούμπαρε» την ΑΕΛ και έκανε άλλο ένα βήμα... τίτλου η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/4/2021 - 21:25

Ανατροπή... τίτλου!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ, για την 8η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έφεραν «τούμπα» το ματς και παρέμειναν στο +3 αλλά και το πρώτο φαβορί για τίτλο.

Εκτός «μάχης» η ΑΕΛ που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα και αποχαιρετάει το πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Μαέ (9') και οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Μποτεάκ (50') και Τζιωνή (90').

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 75 βαθμούς και την επόμενη (9η) αγωνιστική, φιλοξενείται την Τρίτη (4/5, 17:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Από την άλλη η ΑΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση με 68 βαθμούς και τη μεθεπόμενη Τετάρτη (5/5, 19:30) υποδέχεται την Ανόρθωση στο Τσίρειο.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην πρώτη ευκαιρία του ματς, στο 9ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαέ πήρε μπάλα και εκμεταλλευόμενος τον κενό χώρο, δοκίμασε ένα υποδειγματικό πλασέ στο ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στο 17' ο Παπουλής έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Λέτσιακς γύρισε έξω στην περιοχή εκεί όπου ο Κούσουλος δοκίμασε το πλασέ και ο Βοζίνια μάζεψε.

Στο 31ο λεπτό, ο Ντανίλο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαέ απέφυγε ωραία τον Κούσουλο και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του ημίχρονου, στο 44', ο Ντανίλο από αριστερά γύρισε έξω για τον Αντάμοβιτς, ο οποίος δοκίμασε το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 50ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Τσέποβιτς από αριστερά γύρισε στην περιοχή, εκεί όπου ο Μποτεάκ με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Δύο λεπτά μετά, ο Λέτσιακς δοκίμασε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Τεϊσέιρα και έχοντας τροχιά προς τα δίκτυα ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα με το πόδι.

Στο 65' και μετά από διώξιμο του Σέχου, ο Μαέ έπιασε με τη μια το σουτ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τόρες σέντραρε από δεξιά και η κεφαλιά του Μαέ πέρασε άουτ.

Στο 82ο λεπτό, ο Τόρες έδωσε δεξιά για τον Γεωργίου, που δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90', η Ομόνοια έκανε την ανατροπή. Μετά από προβολή του Ντούρις, ο Τζιωνής πήρε και πάτησε περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

1

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν (78' Λανγκ), Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Μποτεάκ (90' Κακουλλής), Τιάγκο, Παπουλής (78' Τζιωνής), Τσέποβιτς (80' Ντούρις).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Μεντόγεβιτς, Σάντος, Ζντραφκόφσκι (79' Παπαφώτης), Αντάμοβιτς (86' Μπάμπιτς), Ριέρα, Τόρες (73' Γεωργίου), Ντανίλο, Μαέ.