«Καθάρισε» τη Ντόρτμουντ με… βασιλικό στυλ και πήρε το 15ο η Ρεάλ (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 1/6/2024 - 23:57

Για 15η φορά στην τεράστια ιστορία της και έκτη την τελευταία δεκαετία, η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η «Βασίλισσα» επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ στον τελικό του «Wembley» και κατέκτησε το Champions League, με τον σπουδαίο Τόνι Κρόος να αποχαιρετά τους «μερένγκες» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η Μπορούσια, λύγισε στο δεύτερο από τα γκολ των Καρβαχάλ (74') και Βινίσιους (83'), στο… last dance του Μάρκο Ρόις με τα κιτρινόμαυρα.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση δεν ήταν αγωνιστική αλλά αφορούσε την εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, που ευτυχώς απομακρύνθηκαν γρήγορα και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν δυναμικά στο ματς και μετά από ένα άστοχο σουτ του Βαλβέρδε στο 12’, απείλησαν με τον Μπραντ, που όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση από κοντά δύο λεπτά αργότερα. Άστοχη ήταν και η προσπάθεια του Βινίσιους στο 15’, με την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία να καταγράφεται στο 21’.

Μια τρομερή μπαλιά του Χούμελς έβγαλε τετ α τετ τον Αντεγέμι, που προσπάθησε να αποφύγει τον τερματοφύλακα και κατέληξε να βγει πολύ πλάγια, με το αποτέλεσμα από το γύρισμά του να είναι ένα κόρνερ.

Στο 23’ η Μπορούσια έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ, με το δοκάρι να σταματά την προσπάθεια του Φίλκρουγκ – ο οποίος βέβαια ενδέχεται να ήταν σε θέση οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα (28') ο Αντεγέμι απείλησε εκ νέου για λογαριασμό του γερμανικού συλλόγου, με τον Κουρτουά να σταματά το σουτ του από πλάγια θέση και τον Φίλκρουγκ να μην καταφέρνει να στη συνέχεια να βρει καλά την μπάλα με το κεφάλι.

Το πρώτο ημίχρονο συνέχισε να κυλά στο ίδιο μοτίβο, με τους παίκτες του Τέρζιτς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνουν κοντά στο γκολ σε μία ακόμη περίπτωση, όταν ο Βέλγος τερματοφύλακας της Ρεάλ σταμάτησε και την προσπάθεια του Σάμπιτσερ (41’).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μαζεμένες καλές στιγμές για τη «βασίλισσα», καθώς η εκτέλεση φάουλ του Κρόος εξουδετερώθηκε από τον Κόμπελ (49’), με την κεφαλιά του Καρβαχάλ δευτερόλεπτα αργότερα να περνά άουτ.

Α

Ο Ισπανός μπακ απείλησε και στο 57’, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή μα είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να σταματά την μπάλα, αφού αυτή κόντραρε σε αμυντικό.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Βεστφαλούς ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν μετά από ωραίο γύρισμα του Αντεγέμι από τα αριστερά, ο Φίλκρουγκ έπιασε τη δυνατή κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουρτουά, που έδιωξε.  Στο 69’ ο Μπέλιγχαμ δεν βρήκε για χιλιοστά την μπάλα μετά τη γλυκιά σέντρα του Βινίσιους, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Καρβαχάλ έκανε αυτό που έπρεπε.

Ο Κρόος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο έμπειρος μπακ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, παίρνοντας την κεφαλιά και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ρεάλ.

Το 2-0 έμοιαζε να έρχεται και πράγματι στο 83’, μετά από τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Βινίσιους νίκησε τον τρομερό τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ σε τετ α τετ και τελείωσε το ματς, με την Μπορούσια να έχει ακυρωθέν γκολ στο 87' με τον Φίλκρουγκ και εντέλει να μην καταφέρνει ποτέ να ξαναμπεί στο ματς.

Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε τους «μερένγκες» να πανηγυρίζουν και τους Βεστφαλούς να φεύγουν άπραγοι από το «Wembley», όπως πριν από έντεκα χρόνια.

Οι ενδεκάδες

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τζαν (Μάλεν 80'), Σάμπιτσερ, Σάντσο (Μπάινο-Γκίτενς 87'), Μπραντ (Αλέ 80'), Αντεγέμι (Ρόις 72'), Φίλκρουγκ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ρούντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (Μόντριτς 85'), Μπέλιγχαμ (Χοσέλου 85'), Ροδρίγκο (Μιλιτάο 90+1'), Βινίσιους (Βάθκεθ 90+4')

*πηγή φωτογραφιών: ΑΡ

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

01/06/2024
23:57
Τέλος στο Λονδίνο, πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ

Η «Βασίλισσα» στην κορυφή για 15η φορά στην ιστορία της επικρατώντας με 2-0 της Ντόρτμουντ στον τελικό.

ΨΓΗΛΩ

*πηγή φωτογραφίας: ΑΡ
01/06/2024
23:56
90+3' Αλλαγή για τη Ρεάλ

Βάθκεθ στο παιχνίδι αντί του Βινίσιους.

01/06/2024
23:52
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Η Ρεάλ βρίσκεται μπροστά με 2-0 και αγγίζει και με τα δύο χέρια την κούπα!

01/06/2024
23:51
90' Αλλαγή για τη Ρεάλ

Μπαίνει στο παιχνίδι ο Μιλιτάο στη θέση του Ροντρίγκο.

01/06/2024
23:48
87' Σκοράρει η Ντόρτμουντ αλλά ακυρώνεται το γκολ

Ο Φίλκουργκ βρήκε δίκτυα όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθώς ακυρώθηκε το γκολ του.

01/06/2024
23:46
85' Διπλή αλλαγή για τους Ισπανούς

Χοσέλου και Μόντριτς έξω για να μπουν οι Μπέλιγχαμ και Κρόος. Αποθέωση για τον Γερμανό άσο ο οποίος θα κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια μετά το επερχόμενο Euro.

01/06/2024
23:44
83' Γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Τετ α τετ ο Βινίσιους, δε... λάθεψε και έκανε το 2-0 για τη «Βασίλισσα». Άνοιξε πολύ η αντίπαλη άμυνα και ήταν θέμα χρόνου το δεύτερο γκολ.

ΦΥΗΛΚΦΗ

01/06/2024
23:43
82' Νέα τεράστια στιγμή για τη Ρεάλ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νάτσο έκανε την κεφαλιά με τον Κόμπελ και πάλι να κάνει φανταστική απόκρουση.

ΔΒΓΔ

01/06/2024
23:42
81' «Αγγίζει» το 2-0 η Ρεάλ

Φαλτσαριστό σουτ του Καμαβινγκά έξω από την περιοχή με τον Κόμπελ να «απογειώνεται» ξανά για να απομακρύνει τον κίνδυνο.

01/06/2024
23:41
81' Διπλή αλλαγή για τη Ντόρτμουντ

Τσαν και Μπραντ έξω για να μπουν οι Μάλεν και Άλε στη θέση τους.

01/06/2024
23:38
77' Απίθανη στιγμή για τη «Βασίλισσα»

«Φάτσα» με τον Κόμπελ ο Μπέλιγχαμ, έκανε το πλασέ όμως ο Σλότεμπεργκ πρόλαβε και έβαλε την κόντρα αλλοιώνοντας την πορεία της μπάλας.

01/06/2024
23:35
74' Γκολ για τη Ρεάλ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρβαχάλ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κόμπελ για το 1-0.

3.3

01/06/2024
23:33
72' Αλλαγή για τη Ντόρτμουντ

Μπαίνει στο παιχνίδι ο Μάρκο Ρόις στη θέση του Αντεγιέμι. Αποθεώνεται ο αρχηγός των Βεστφαλών κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, στο τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα.

JH

01/06/2024
23:30
69' Προϋπόθεση για τη Ρεάλ

Επικίνδυνη σέντρα του Βίνι στη γερμανική περιοχή, με τον Μπέλιγχαμ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να της αλλάξει πορεία, ενώ ο Κόμπελ έκανε έξοδο χωρίς επιτυχία.

01/06/2024
23:24
63' Ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ

Σέντρα του Αντεγιέμι, με τον Φίλκρουγκ να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Κουρτουά έδιωξε σταθερά τη μπάλα.

01/06/2024
23:18
57' Nέα απειλή από την «Βασίλισσα»

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καρβαχάλ να επιχειρεί το βολέ όμως δεν έκανε σωστά το τελείωμα, με τον Κόμπελ να μαζεύει τη μπάλα.

01/06/2024
23:10
49' Απίθανη στιγμή για τη Ρεάλ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρόος από πλάγια, με τον Κόμπελ να «απογειώνεται» και να λέει «όχι» στον Γερμανό μέσο.

Γ

01/06/2024
23:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες, χωρίς αλλαγές.

01/06/2024
22:51
Ημίχρονο στο Λονδίνο

Ντόρτμουντ και Ρεάλ Μαδρίτης οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

ΤΒΗΕΒΗ

01/06/2024
22:46
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Χωρίς σκορ (0-0) ο μεγάλος τελικός μεταξύ Ντόρτμουντ και Ρεάλ Μαδρίτης.

01/06/2024
22:43
41' Συνεχίζουν να χάνουν ευκαιρίες οι Γερμανοί

Μακρινό, δυνατό, συρτό σουτ του Σάμπιτσερ με τον Κουρτουά να πέφτε στη γωνία του και να διώχνει με δυσκολία.

01/06/2024
22:29
28' Νέα στιγμή για τους Βεστφαλούς

Στην αντεπίθεση η γερμανική ομάδα, με τον Αντεγιέμι από πλάγια να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ, αναγκάζοντας τον Κουρτουά σε δύσκολη επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης ο Φίλκρουγκ δεν κατάφερε να δώσει πορεία στη μπάλα προς τα δίκτυα.

ΣΨΩ

01/06/2024
22:25
23' Δοκάρι για τους Γερμανούς

Απέναντι από τον Κουρτουά ο Φίλκρουγκ, τσίμπησε τη μπάλα όμως αυτή κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των Ισπανών.

ΗΡΦΗΦ

01/06/2024
22:22
21' Αδιανόητη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ

Ο Αντεγιέμι έφυγε στην... πλάτη της ισπανικής άμυνας, πήγε να περάσει τον Κουρτουά όμως άνοιξε πολύ τη μπάλα και έχασε μοναδική στιγμή να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

ςεγδσ

01/06/2024
22:17
15' Σουτ για τη Ρεάλ

Ο Βινίσιους βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά με χώρο, επιχείρησε ένα ωραίο πλασέ με το αριστερό, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

01/06/2024
22:04
3' Συνεχίζεται το παιχνίδι

Ουσιαστικά τώρα θα δούμε ποδόσφαιρο.

01/06/2024
22:02
Παρατράγουδο με το... καλημέρα

Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του μεγάλου ματς, ένας οπαδός βρέθηκε ξαφνικά στον αγωνιστικό χώρο, με μερικούς ακόμα να... ακολουθούν το παράδειγμά του και να μπουκάρουν στο γήπεδο. Η τηλεοπτική μετάδοση στράφηκε άμεσα σε πλάνα στην κερκίδα, με τους... εισβολείς να απομακρύνονται σύντομα και τον αγώνα να συνεχίζεται κανονικά.

Δείτε κλικς από την... εισβολή

01/06/2024
22:01
1' Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός του Champions League

Στη σέντρα η Ντόρτμουντ.

01/06/2024
21:57
Και τώρα... ξανά ποδόσφαιρο

Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Με τις λευκές εμφανίσεις η Ρεάλ, με τις κιτρινόμαυρες η Ντόρτμουντ.

01/06/2024
21:48
Ξεκίνησε το τελετουργικό πριν τη σέντρα

Στη σκηνή ο Λένι Κράβιτζ, Αμερικανός τραγουδιστής.

fqe

01/06/2024
21:30
Πανέτοιμοι οι φίλοι των δύο ομάδων

Κατάμεστες οι κερκίδα του γηπέδου από τους φίλους των δύο ομάδων.

01/06/2024
21:00
Aποθεώθηκε από τους φίλους της Ντόρτμουντ ο Κλοπ

Στο «Wembley» είναι ο Γιούργκεν Κλοπ!

Ο πρώην προπονητής της Ντόρτμουντ και της Λίβερπουλ αποθεώθηκε από τους φίλους των Γερμανών.

ΤΓΙΘΛ

01/06/2024
20:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ντόρτμουντ

Ο Κόμπελ θα είναι στο τέρμα για τη Ντόρτμουντ, με τους Χούμελς και Σλότερμπεγκ στο κέντρο της άμυνας. Αριστερό μπακ ο Μάατσεν, με τον Ρίερσον δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή για τη γερμανική ομάδα θα βρεθούν οι Σάμπιτσερ και Τσαν, με τον Μπραντ πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης για τους Βεστφαλούς θα βρίσκεται ο Σάντσο, με τον Αντεγιέμι αριστερά, ενώ ο Φίλκρουγκ θα κινηθεί στην κορυφή της επίθεσης.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Έντιν Τέρζιτς.

Στον πάγκο: Μέιερ, Λότκα, Οτσκάν, Ενμετσά, Αλέ, Ρόις, Γουλφ, Μουκόκο, Μάλεν, Ζίλε, Γκίτενς, Βάτζεν

Το γράφημα για το σχηματισμό της γερμανικής ομάδας

δγν

01/06/2024
20:42
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Κουρτουά προτιμήθηκε κάτω από τα δοκάρια της «Βασίλισσας» λόγω της ίωσης που ταλαιπωρεί τον Λούνιν. Στο κέντρο της άμυνας θα είναι οι Ρίντιγκερ και Νάτσο, με τον Μεντί αριστερό μπακ και τον Καρβαχάλ δεξί μπακ.

Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Καμαβινγκά, Βαλβέρδε και Κρόος. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Ροντρίγκο, με τον Βινίσιους αριστερά, ενώ ο Μπέλιγχαμ θα αγωνιστεί ως «ψευτοενιάρι». Σχηματισμός 4-3-3 από τον Κάρλο Αντσελότι.

Στον πάγκο: Λούνιν, Κέπα, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μόντριτς, Χοσέλου, Λούκας Βάθκεθ, Τσουαμενί, Θεμπάγιος, Φραν Γκαρθία, Μπραχίμ Ντίαθ, Γκιουλέρ

Το γράφημα για το σχηματισμό των Μαδριλένων

ηω

01/06/2024
20:40

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Μάατσεν, Χούμελς, Σλότερμπεγκ, Ρίερσον, Σάμπιτσερ, Τσαν, Μπραντ, Αντεγιέμι, Σάντσο, Φίλκρουγκ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Koυρτουά, Μεντί, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Καρβαχάλ, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βίνι

01/06/2024
20:38
Διαιτητική ομάδα

Aπό τη Σλοβενία η ομάδα διαιτησίας, με διαιτητή τον Σλάβκο Βίντσιτς και βοηθούς τους Τόμας Κλάτσνικ και Άντραζ Κόβατσιτς. Στο VAR θα είναι ο συμπατριώτης τους Νετς Καϊτάζοβιτς. Τέταρτος θα είναι ο Φρανσουά Λετεκσιέ.

Λένε... αντίο Ρόις και Κρόος

Υπάρχουν πρόσωπα που συγκεντρώνουν τα βλέμματα απόψε, για λόγους καθαρά αγωνιστικούς και όχι μόνο.

Μεταξύ αυτών, ο Μάρκο Ρόις που θα αγωνιστεί για τελευταία φορά με τη φανέλα των Βεστφαλών αλλά και ο Τόνι Κρόος που μετά το Euro 2024 θα κρεμάσει τα παπούτσια του.

Ήδη οι οπαδοί των ομάδων τους τους έχουν αποχαιρετήσει σε ιδιαίτερα φορτισμένο κλίμα.

ΉΒΞΚ΄.ΓΗ

01/06/2024
20:34
Έπιασε κορυφή στην Ισπανία, θέλει κορυφή -και- στην Ευρώπη η Ρεάλ

Η Ρεάλ έχει σηκώσει ήδη το πρωτάθλημα Ισπανίας -το 36ο στην ιστορία της- τερματίζοντας στο +10 από την Μπαρσελόνα. Έτσι, επέστρεψε στον θρόνο, ενώ νωρίτερα μέσα στη σεζόν πανηγύρισε και το Σούπερ Καπ Ισπανίας με επιβλητική «τεσσάρα» (4-1) επί των «μπλαουγκράνα».

Σε ό, τι αφορά τα του Champions League, τερμάτισε πρώτη στον 3o όμιλο, αφήνοντας πίσω της τις Νάπολι, Μπράγκα και Ουνιόν Βερολίνου. Μάλιστα, έκανε το απόλυτο σε νίκες (6/6), όπως και η Μάντσεστερ Σίτι στο δικό της γκρουπ ούσες οι μόνες που το κατάφεραν τη φετινή σεζόν).

Στους «16» απέκλεισε τη Λειψία (0-1 εκτός, 1-1 εντός), ενώ στα προημιτελικά τη Σίτι στα πέναλτι (3-3 εντός, 1-1 εκτός σε κανονική διάρκεια και παράταση, 3-4 στα πέναλτι).

Στα ημιτελικά έθεσε εκτός την Μπάγερν Μονάχου με επική ανατροπή στη ρεβάνς του «Μπερναμπέου» (2-2 εκτός, 2-1 εντός) -από εκείνες που ενδεχομένως μόνο εκείνη να μπορεί να πραγματοποιήσει σε αυτήν τη διοργάνωση- με δύο γκολ της «χρυσής» αλλαγής, Χοσέλου, από το 88' και μετά.

Ως εκ τούτου, η Ντόρτμουντ συνιστά την τέταρτη γερμανική ομάδα που θα αντιμετωπίσει φέτος.

;GUV

01/06/2024
20:32
Η φετινή πορεία της Ντόρτμουντ

Μια… τρελή φετινή πορεία για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς εάν συγκριθεί με την παρουσία της στις εντός των συνόρων υποχρεώσεις της.

Κι αυτό διότι στην Bundesliga κατέλαβε την 5η θέση (-27 από την πρωταθλήτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν), η οποία όμως εντέλει έδωσε εισιτήριο για το επόμενο Champions League χάρη στην εξαιρετική φετινή ευρωπαϊκή πορεία των γερμανικών ομάδων (έβαλε βεβαίως και εκείνη το... λιθαράκι της).

Αρκετά νωρίτερα, δε, αποκλείστηκε στους «16» του Κυπέλλου από τη Στουτγκάρδη.

Η παρουσία της Ντόρτμουντ στο Champions League ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη στην Ευρώπη. Προκάλεσε τον πρώτο… θόρυβο τερματίζοντας στην κορυφή του ομίλου του «θανάτου» (6ου) με τις Παρί Σεν Ζερμέν, Μίλαν και Νιούκαστλ (3Ν-2Ι-1Η).

Στους «16» απέκλεισε την Αϊντχόφεν (1-1 εκτός, 2-0 εντός), ενώ στους «8» την Ατλέτικο Μαδρίτης και μάλιστα με ανατροπή (2-1 εκτός, 4-2 εντός).

Το μεγάλο «μπαμ», ωστόσο, το έκανε στα ημιτελικά, βγάζοντας νοκ-άουτ την Παρί, στο δεύτερο συναπάντημά τους κατά τη διάρκεια της σεζόν, χάρη σε δύο νίκες με καθαρό σκορ (1-0 εντός και εκτός). Σε δύο παιχνίδια που οι Παριζιάνοι είχαν έξι (!) δοκάρια (συνολικά οι αντίπαλοί της στα φετινά της ματς έχουν βρει δώδεκα φορές τη δοκό).

Με ενδεχόμενη κατάκτηση θα κλείσει θέση και για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων 2025.

ΗΨ

01/06/2024
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό του Champions League

Στις 22:00 η Ντόρτμουντ ως τυπικά γηπεδούχος θα αντιμετωπίσει στο «Wembley» του Λονδίνου τη Ρεάλ Μαδρίτης.