Τελικό: Απόλλωνας - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 22/1/2020 - 20:52

Τη νίκη με 1-0 που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου πήρε ο Απόλλωνας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ χάρη στο γκολ του Μπένσοπ στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε δεύτερο γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ μάλιστα μετά το γρήγορο γκολ φάνηκε να ξαφνιάζεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυναμικά και πίεσε τον Απόλλωνα για την ισοφάριση όμως κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό αφού μια η αστοχία των παικτών των «γαλαζοκίτρινων» και από την άλλη η καλή παρουσία του Μολ δεν επέτρεψαν το γκολ στην ομάδα της Λευκωσίας.

Οι δύο ομάδες θα τα πουν εκ νέου σε μια εβδομάδα (29/01) στο ΓΣΠ με την πρόκριση να είναι ακόμη «ανοικτή» με τον Απόλλωνα να έχει προβάδισμα πρόκρισης.

22/01/2020
    20:50
    90' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλό σουτ του Βιντιγκάλ έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

22/01/2020
    20:49
    90' Τρία λεπτά για το τέλος

Πιέζει για την ισοφάριση ο ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως κάτι αξιόλογο μπροστά στην εστία του Μολ.

22/01/2020
    20:36
    76' Κλείνει τις αλλαγές και ο Σωφρόνης

Ο σκόρερ της αναμέτρησης, Μπένσοπ έδωσε τη θέση του στον Πίττα.

22/01/2020
    20:34
    75' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Κόρε

Στη θέση του Γένσεν πέρασε ο Λούκας Σόουζα.

22/01/2020
    20:29
    70' Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Βιντιγκάλ, προσπάθησε να «αδειάσει» την άμυνα ενώ στη συνέχεια έκανε το σουτ όμως ο Μολ και πάλε μάζεψε την μπάλα.

22/01/2020
    20:27
    68' Δεύτερη αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Ο Αγκίρε έδωσε τη θέση του στον Μάριο Αντωνιάδη.

22/01/2020
    20:24
    65' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιέβτοβιτς αποχώρησε για να μπει στην αναμέτρηση ο Τάμαρι.

22/01/2020
    20:20
    Άψογος ο Τράττος στα πρώτα 60 λεπτά της αναμέτρησης

ω

22/01/2020
    20:15
    55' Πρώτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα και για τον Ντέντιτς ο οποίος παίρνει τη θέση του Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης δεν είναι ευχαριστημένος με την επιλογή του Σωφρόνη αφού αναρωτήθηκε γιατί θα αποχωρήσει.

22/01/2020
    20:12
    53' Πολύ καλό σουτ από τον Χαλένιους

Έξω από την περιοχή ο Χαλένιους έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μολ.

22/01/2020
    20:09
    50' Καλή κεφαλιά του Μερκή

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μερκής πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

22/01/2020
    20:08
    49' Νέα στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Από το ύψος της περιοχής ο Βιντιγκάλ έπιασε το σουτ όμως και πάλι ο Μολ ήταν στο σωστό σημείο και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

22/01/2020
    20:05
    46' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Καλό φαλτσαριστό σουτ από τον Γιέβτοβιτς όμως ο Μολ έπεσε στη γωνία του και έσωσε τον Απόλλωνα.

22/01/2020
    20:04
    46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

Στη θέση του Βούρου ο Νικόλας Ιωάννου.

22/01/2020
    19:49
    Ημίχρονο στο Τσίρειο, 1-0 μπροστά ο Απόλλωνας
    22/01/2020
    19:48
    45' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Βιντιγκάλ όμως ο Μολ έπεσε στη γωνία του και έδιωξε την μπάλα.

22/01/2020
    19:46
    45' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Μπένσοπ να δίνει στον Φακούντο ο οποίος απέναντι στον Βάτερμαν δεν κατάφερε να τον κερδίσει ενώ το πλασέ του Μπένσοπ σε δεύτερο χρόνο χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

22/01/2020
    19:45
    45' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου από τον Τράττο
    22/01/2020
    19:43
    43' ΣΧΟΛΙΟ

Ανέβασε κάπως ρυθμό ο ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ιδιαίτερα ανήσυχος στον πάγκο του ο Σωφρόνης Αυγουστή.

22/01/2020
    19:35
    35' Δυνατό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντε Βινσέντι έξω από την περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Μολ.

22/01/2020
    19:30
    30' ΣΧΟΛΙΟ

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο Απόλλωνας είναι εμφανώς καλύτερος από τον ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα της Λευκωσίας δε έχει συνοχή στο παιχνίδι της και δεν μπορεί να δημιουργήσει με αξιώσεις προβλήματα στην εστία του Μολ. Από την άλλη ο Απόλλωνας κρατάει σχετικά εύκολα το μέχρι στιγμής προβάδισμα του και όποτε του δίνεται η ευκαιρία προσπαθεί να κάνει (ξανά) τη ζημία.

22/01/2020
    19:21
    21' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Γιαννιώτας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση όμως ήταν πολύ άστοχος και δεν απείλησε τον Βάτερμαν.

22/01/2020
    19:13
    13' ΣΧΟΛΙΟ

Προσπαθεί να αντιδράσει από το αρχικό σοκ του γρήγορου γκολ του Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές των «γαλαζοκιτρίνων».

Από την πλευρά τους οι ποδοσφαιριστές των «γαλάζιων» προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το γρήγορο προβάδισμα που πήραν δημιουργώντας νέα ρήγματα στην περιοχή του Βάτερμαν.

22/01/2020
    19:05
    4' Γκολ για τον Απόλλωνα

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Μπένσοπ για να βρει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα. Ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε με τον Μπένσοπ να κάνει το κοντρόλ ανενόχλητος και να πλασάρει ιδανικά τον Βάτερμαν.

γ

22/01/2020
    19:01
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Τσίρειο

Ο Βούρος τελικά είναι στο αριστερό άκρο της άμυνας με τον Μακρή δεξιά.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τον Μπένσοπ να πραγματοποιεί ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα θα παραταχθεί στο αρχικό σχήμα ο Απόλλωνας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για την αναμέτρηση του κυπέλλου μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή παρατάσσει την ομάδα του με σχηματισμό 3-4-3 και τον Μολ κάτω από τα δοκάρια. Τριάδα της άμυνας θα αποτελέσουν οι Σάλαϊ, Σελίμοβιτς και Ενσούε ενώ στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Σακέττι και Περέιρα.

Στο αριστερό άκρο θα βρεθεί ο Αγκίρε ενώ ο Ζοάο Πέδρο στα δεξιά. Τριάδα στην επιθετική γραμμή των «γαλάζιων» θα αποτελέσουν οι Παπουλής αριστερά, Γιαννιώτας δεξιά και Μπένσοπ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Ματέι, Σαρδινέρο, Ντένιτς, Πίττας.

22/01/2020
    18:02
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με πάρα πολλές στο αρχικό σχήμα και τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα θα παρατάξει τον ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου ο Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν κόντρα στον Απόλλωνα για την πρώτη αναμέτρηση του κυπέλλου. Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Εθνικό. Μόνοι οι Ντε Βινσέντι, Βούρος και Χαλένιους διατήρησαν τη θέση τους στην ενδεκάδα

Ντεμπούτο με τα γαλαζοκίτρινα για τους Γιέβτοβιτς και Γένσεν ενώ φανέλα βασικού πήραν ξανά οι  Βάτερμαν, Μακρής, Σιέλης και Βιντιγκάλ.

Ο Νορβηγός τεχνικός ξεκινάει την αναμέτρηση με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια. Στο κέντρο της άμυνας θα βρεθούν οι Μερκής και Σιέλης με τον Βούρο στο δεξί άκρο και τον Μακρή στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Άλεφ με τον Γένσεν με τον Ντε Βινσέντι να κινείται πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Βιντιγκάλ με τον Γιέβτοβιτς στα δεξιά. Μοναδικός προωθημένος ο Χαλένιους για τον ΑΠΟΕΛ.

Στον πάγκο: Μπέλετς, Σόουζα, Τάμαρι, Μάτιτς, Γιάκολις, Πάβλοβιτς, Καλογήρου, Ιωάννου και Σάβιτς.