Ανάλυση: Βρε καλώς τον... (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 22/1/2020 - 22:33

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε ο Απόλλωνας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ αφού η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 των «γαλαζοκιτρίνων» στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μπένσοπ ο οποίος στο ντεμπούτο του στα γαλάζια σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης και ουσιαστικά έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του στην υπόθεση πρόκιρσης.

via GIPHY

Μάλιστα, ο επιθετικός του Απόλλωνα αγωνίστηκε στο παιχνίδι με ίωση ακολουθώντας φαρμακευτική αγωγή. Ο Σωφρόνης στο 76ο λεπτό τον απέσυρε από την αναμέτρηση και τον έστειλε για μπάνιο και κατευθείαν στο σπίτι για να αναρρώσει όσο το δυνατόν ταχύτερα.

Είναι γεγονός πως μετά την αποχώρηση του Ζελάγια ο Απόλλωνας έψαχνε να βρει τον ιδανικό αντικαταστάτη του Αργεντινού. Ο Μπένσοπ ξεκίνησε ιδανικά στο ντεμπούτο του και το μόνο που μένει είναι να αποδείξει στη συνέχεια πως μπορεί να σηκώσει το... φορτίο της επίθεσης του Απόλλωνα.

Στα του παιχνιδιού ο Απόλλωνας με το γρήγορο γκολ που πέτυχε αιφνιδίασε τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαφανισμένος από την αναμέτρηση. Η ομάδα του Σωφρόνη θα μπορούσε μάλιστα να είχε διευρύνει το προβάδισμα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έμεινε πίσω, έδωσε χώρους στον ΑΠΟΕΛ όμως εν τέλει δεν το πλήρωσε αφού είχε σε τρομερή μέρα τον Μολ ο οποίος πραγματοποίησε ανά διαστήματα τρομερές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν.

Σίγουρα το 1-0 δίνει προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα για τα προημιτελικά όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει. Το γνωρίζει πολύ καλά άλλωστε αυτό ο Σωφρόνης ο οποίος θα παρατάξει την ομάδα του με την ίδια σοβαρότητα την ερχόμενη εβδομάδα στο δεύτερο παιχνίδι του ΓΣΠ.