Τους αντιπάλους και τον όμιλο της, στην παρθενική της παρουσία σε αυτή την φάση, έμαθε η Ομόνοια, στην κλήρωση του Europa League, που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας, το μεσημέρι της Παρασκευής (2/10).
Οι «πράσινοι» κληρώθηκαν στον 5ο όμιλο και θα αντιμετωπίσουν ξανά ομάδα από την Ελλάδα, τον ΠΑΟΚ. Η Αϊντχόφεν (Ολλανδία) και Γρανάδα (Ισπανία), οι άλλες δύο αντίπαλοι.
Η άλλη εκπρόσωπος της Ελλάδας στη διοργάνωση, ΑΕΚ κληρώθηκε στον 7ο όμιλο, με Μπράγκα, Λέστερ και Ζόρια.
Αναλυτικά όλη η κλήρωση:
1ος όμιλος
Ρόμα
Γιάνγκ Μπόις
Κλουζ
ΤΣΣΚΑ Σόφιας
2ος όμιλος
Άρσεναλ
Ραπίντ Βιέννης
Μόλντε
Ντάντοκ
3ος όμιλος
Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας
Χάποελ Μπερ Σεβά
Νις
4ος όμιλος
Μπενφίκα
Σταντάρ Λιέγης
Ρέιντζερς
Λεχ Πόζναν
5ος όμιλος
Αϊντχόβεν
ΠΑΟΚ
Γρανάδα
Ομόνοια
6ος όμιλος
Νάπολι
Ρεάλ Σοσιεδάδ
Ριέκα
7ος όμιλος
Μπράγκα
Λέστερ
ΑΕΚ
Ζόρια
8ος όμιλος
Σέλτικ
Σπάρτα Πράγας
Μίλαν
Λιλ
9ος όμιλος
Βιγιαρεάλ
Καραμπάχ
Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σίβασπορ
10ος όμιλος
Τότεναμ
Λουντογκόρετς
ΛΑΣΚ Λιντς
Άντβερπ
11ος όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Φέγενορντ
Βόλφσμπεργκ
12ος όμιλος
Γάνδη
Ερυθρός Αστέρας
Χόφενχαϊμ
Σλόβαν Λιμπέρετς
Ημερομηνίες και ώρες
Οι ώρες έναρξης των αναμετρήσεων στους ομίλους του Europa League είναι προγραμματισμένες για τις 19:55 ή 22:00.
Πρώτη Αγωνιστική: 22 Οκτωβρίου
Δεύτερη Αγωνιστική: 29 Οκτωβρίου
Τρίτη Αγωνιστική: 5 Νοεμβρίου
Τέταρτη Αγωνιστική: 26 Νοεμβρίου
Έκτη Αγωνιστική: 10 Δεκεμβρίου
Όπως λέχθηκε κατά τη διάρκεια της κλήρωσης, το πρόγραμμα θα γίνει γνωστό αργότερα σήμερα.
Παρακάτω δείτε πως κάλυψε live την κλήρωση το AlphaNews.Live:
1ος όμιλος
Ρόμα
Γιάνγκ Μπόις
Κλουζ
ΤΣΣΚΑ Σόφιας
2ος όμιλος
Άρσεναλ
Ραπίντ Βιέννης
Μόλντε
Ντάντοκ
3ος όμιλος
Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας
Χάποελ Μπερ Σεβά
Νις
4ος όμιλος
Μπενφίκα
Σταντάρ Λιέγης
Ρέιντζερς
Λεχ Πόζναν
5ος όμιλος
Αϊντχόβεν
ΠΑΟΚ
Γρανάδα
Ομόνοια
6ος όμιλος
Νάπολι
Ρεάλ Σοσιεδάδ
Άλκμααρ
Ριέκα
7ος όμιλος
Μπράγκα
Λέστερ
ΑΕΚ
Ζόρια
8ος όμιλος
Σέλτικ
Σπάρτα Πράγας
Μίλαν
Λιλ
9ος όμιλος
Βιγιαρεάλ
Καραμπάχ
Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σίβασπορ
10ος όμιλος
Τότεναμ
Λουντογκόρετς
ΛΑΣΚ Λιντς
Άντβερπ
11ος όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Φέγενορντ
Βόλφσμπεργκ
12ος όμιλος
Γάνδη
Ερυθρός Αστέρας
Χόφενχαϊμ
Σλόβαν Λιμπέρετς
Κατά τη διάρκεια της κλήρωσης, θα ανακοινωθεί και ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της σεζόν 2019/20 του Europa League. Οι Μπανέγα (Σεβίλλη), Μπρούνο Φερνάντες (Σπόρτινγκ/Μαν. Γιουνάιτεντ) και Λουκάκου είναι οι τρεις φιναλίστ για το βραβείο.
Στην κλήρωση θα σχηματιστούν 12 όμιλοι από 4 ομάδες σε κάθε όμιλο και θα πραγματοποιηθούν συνολικά έξι αγωνιστικές, με την κάθε ομάδα να παίζει εντός και εκτός με τους άλλους τρεις αντιπάλους.
Πριν την κλήρωση, όλες οι ομάδες χωρίστηκαν σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας, από τα οποία θα προκύπτει μία ομάδα ανά όμιλο (1 από το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, 1 από δεύτερο κ.ο.κ.). Ομάδες από το ίδιο γκρουπ δυναμικότητας και την ίδια χώρα, δεν μπορούν να κληρωθούν μαζί.
Η διαδικασία θα ξεκινήσει με τις ομάδες του 1ου γκρουπ δυναμικότητας, που θα τεθούν επικεφαλείς των δώδεκα ομίλων. Στη συνέχεια θα είναι το 2ο γκρουπ, μετά το 3ο και μετά το 4ο.
Όπως ανακοίνωσε χθες (1/10) η UEFA, θα επιτρέψει την μερική επιστροφή (30%) του κόσμου στις κερκίδες για τους αγώνες της, εκεί όπου το επιτρέπουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις και Αρχές. Δεν θα επιτρέπονται φιλοξενούμενοι οπαδοί. Με άλλα λόγια, κάτι περισσότερο από 7 χιλιάδες της Ομόνοιας, θα μπορούν να παρακολουθήσουν τους αγώνες της ομάδας τους στο ΓΣΠ, για τη φάση των ομίλων.
Πρώτο Γκρουπ Δυναμικότητας
- Άρσεναλ (Αγγλία)
- Τότεναμ (Αγγία)
- Ρόμα (Ιταλία)
- Νάπολι (Ιταλία)
- Μπενφίκα (Πορτογαλία)
- Λεβερκούζεν (Γερμανία)
- Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
- ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
- Μπράγκα (Πορτογαλία)
- Γάνδη (Βέλγιο)
- Αϊντχόβεν (Ολλανδία)
- Σέλτικ (Σκωτία)
Δεύτερο Γκρουπ Δυναμικότητας
- Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
- Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
- Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
- Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
- Γιάνγκ Μπόις (Ελβετία)
- Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
- Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
- Λέστερ (Αγγλία)
- Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
- ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
- Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
- Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Τρίτο Γκρουπ Δυναμικότητας
- Γρανάδα (Ισπανία)
- Mίλαν (Ιταλία)
- Αλκμάαρ (Ολλανδία)
- Φέγενορντ (Ολλανδία)
- ΑΕΚ (Ελλάδα)
- Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
- Ρέιντζερς (Σκωτία)
- Μόλντε (Νορβηγία)
- Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
- ΛΑΣΚ Λιντς (Αυστρία)
- Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)
- Κλουζ (Ρουμανία)
Τέταρτο Γκρουπ Δυναμικότητας
- Ζόρια (Ουκρανία)
- Λιλ (Γαλλία)
- Νις (Γαλλία)
- Ριέκα (Κροατία)
- Ντάντοκ (Ιρλανδία)
- Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)
- Άντβερπ (Βέλγιο)
- Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
- Σίβασπορ (Τουρκία)
- Βόλφσμπεργκ (Αυστρία)
- Ομόνοια (Κύπρος)
- ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Οι ώρες έναρξης των αναμετρήσεων στους ομίλους του Europa League είναι προγραμματισμένες για τις 19:55 ή 22:00.
Πρώτη Αγωνιστική: 22 Οκτωβρίου
Δεύτερη Αγωνιστική: 29 Οκτωβρίου
Τρίτη Αγωνιστική: 5 Νοεμβρίου
Τέταρτη Αγωνιστική: 26 Νοεμβρίου
Πέμπτη Αγωνιστική: 3 Δεκεμβρίου
Έκτη Αγωνιστική: 10 Δεκεμβρίου