Τελικό: Λουξεμβούργο - Κύπρος

Σάββατο, 10/10/2020 - 17:55

Την ήττα με 2-0 από το Λουξεμβούργο δέχθηκε η Εθνική Κύπρο, για την τρίτη αγωνιστική του Nations Leauge.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε νέα κακή παρουσία και αναπόφευκτα δέχθηκε την τρίτη ήττα σε τρία παιχνίδια στη διοργάνωση.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σινάνι στο 12' και στο 26'.

17:48
89' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Κύπρο

Ο Χριστοφή αρχικά έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, με τον Πιέρο στην επαναφορά να δοκιμάζει νέο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα έξω

10/10/2020
17:35
78' Ευκαιρία για την Εθνική

Σουτ του Κάστανου από μακριά, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

10/10/2020
17:27
68' Ακόμη μια ευκαιρία για την Κύπρο

Ο Πίττας από αριστερά έξω από την περιοχή πήρε μπάλα και δοκίμασε το πλασέ, ωστόσο απέκρουσε ο Μόρις

10/10/2020
17:25
65' Νέα φάση για την Εθνική

Ο Πιέρος με γυριστή κεφαλιά βρήκε τον Χριστοφή στην περιοχή, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

10/10/2020
17:24
65' Πρώτη ευκαιρία για την Κύπρο

Μετά από λάθος των γηπεδούχων ο Πίττας έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω

10/10/2020
17:20
60' Σχόλιο

Καμία αλλαγή στα πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, με την Εθνική να εξακολουθεί να έχει ένα παθητικό ρόλο στο παιχνίδι χωρίς να μπορεί να απειλήσει

10/10/2020
17:19
60' Τρίτη αλλαγή για την Εθνική

Μέσα ο Γκόγκιτς, έξω ο Καρώ

10/10/2020
17:16
58' Ευκαιρία για το Λουξεμβούργο

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιλ, πλάγια δεξιά έξω από την περιοχή, με τον Κυριακίδη να ακουμπάει δύσκολα τη μπάλα και να διώχνει σε κόρνερ

10/10/2020
17:12
53' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική

Έξω ο Γουίλερ, μέσω ο Θωμάς Ιωάννου

10/10/2020
17:10
51' Κάρτα στον Σελίμοβιτς

Για κράτημα στον Πιέρο, λίγο έξω από την περιοχή

10/10/2020
17:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή στο δεύτερο μέρος η Εθνική, με τον Αντωνίου να παίρνει τη θέση του Τζιωνή

10/10/2020
16:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
10/10/2020
16:45
45+1' Ακυρώθηκε γκολ για το Λουξεμβούργο

Ο Σινάνι σκόραρε και τρίτο τέρμα, με σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Τιλ που ήταν σε θέση οφσάιντ παρεμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Κυριακίδη

10/10/2020
16:45
45' 1 λεπτό ο έξτρα χρόνος
10/10/2020
16:43
44' Κάρτες σε Πίττα και Τιλ για αψιμαχία
10/10/2020
16:40
40' Σχόλιο

Η Κύπρος κρατάει περισσότερο μπάλα στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου

10/10/2020
16:33
33' Σχόλιο

Δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα, με την Εθνική να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο, κάνοντας συνεχώς λάθη, τα οποία εκμεταλλεύεται με κάθε τρόπο το Λουξεμβούργο και προηγείται εύκολα με 2-0

10/10/2020
16:26
26' Γκολ για το Λουξεμβούργο

Οι γηπεδούχοι βγήκαν σχετικά εύκολα μπροστά, ο Τιλ δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Κυριακίδης και ο Σινάνι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

10/10/2020
16:24
Το πρώτο με κόσμο

Ησημερινή αναμέτρηση είναι η πρώτη χρονικά που γίνεται παρουσία κόσμου στις διοργανώσεις της UEFA, μετά την πανδημία

00

10/10/2020
16:23
23' Ευκαιρία για το Λουξεμβούργο

Νέο λάθος στο χώρου του κέντρου για την Εθνική μας, με τον Ροντρίγκες να κλέψει και να δοκιμάζει από τη μεσαία γραμμή να «ψηλοκρεμάσει» τον Κυριακίδη, ο οποίος όμως απέκρουσε δύσκολα

10/10/2020
16:15
15' Σχόλιο

Μουδιασμένα μπήκε η Εθνική μας στο πρώτο τέταρτο, με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται μια και να προηγούνται δίκαια με 1-0

10/10/2020
16:11
12' Γκολ για το Λουξεμβούργο

Λάθος στο χώρο του κέντρου, οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Σινάνι πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Κυριακίδη για το 1-0

10/10/2020
16:07
8' Ευκαιρία για το Λουξεμβούργο

Σέντρα του Γιανς από δεξιά, ο Ροντρίγκες σε καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, έβαλε όμως σωστά το κορμί του ο Καρώ και η μπάλα έφυγε κόρνερ

10/10/2020
16:01
1' Πρώτη καλή φάση για την Εθνική

Γρήγορα στην αντεπίθεση η Κύπρος, με τον Τζιωνή να κάνει την προσπάθεια και να μπαίνει στην περιοχή, γύρισε για τον Πιέρο ο οποίος «τσίμπησε» τη μπάλα, ωστόσο μάζεψε ο αντίπαλος πορτιέρε

10/10/2020
16:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι, καλή επιτυχία Κύπρος!

10/10/2020
15:53
Είσοδος των δύο ομάδων

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για την καθιερωμένη ανάκρουση των εθνικών ύμνων, σέντρα σε πολύ λίγο

10/10/2020
15:07
Ανάλυση ενδεκάδας Κύπρου

Με σχηματισμό 4-2-3-1 αναμένουμε να παρατάξει την Εθνική μας ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιόχαν Βάλεμ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Κυριακίδης, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κούσουλο και Λαΐφη. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Καρώ, ενώ στο αριστερό ο Γουίλερ.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Αρτυματάς και Κάστανος, με τον Τζιωνή λίγο πιο μπροστά και σε ελεύθερο ρόλο. Στα φτερά οι Χριστοφή και Πίττας και στην κορυφή της επίθεσης ο Πιέρος.

Δεν αποκλείεται να είναι διαφορετικός ο σχηματισμός και συγκεκριμένα αυτός που έβαλε η UEFA, η οποία πάντως δεν φημίζεται για την αξιοπιστία της στις παρατάξεις των ομάδων.