Εθνική «αγγαρεία» στο Λουξεμβούργο και ιστορική ήττα

Σάββατο, 10/10/2020 - 17:55

Η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 2-0 από το Λουξεμβούργο στο «Ζοσί Μπαρτέλ» για την τρίτη αγωνιστική του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε κάτι σαν Εθνική... αγγαρεία στην αναμέτρηση, παρουσιάζοντας ένα κάκιστο πρόσωπο και έτσι δέχθηκε μια ιστορική ήττα από το Λουξεμβούργο, η οποία ήταν η πρώτη στην ιστορία.

Πολλά τα λάθη για την Κύπρο, κυρίως στο πρώτο μέρος, όπου στην ουσία από εκεί κρίθηκε ο νικητής της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με ισάριθμα λάθη από την κυπριακή άμυνα και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα η Εθνική, αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες, παρέμεινε σε ένα παθητικό ρόλο και δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα προκειμένου να μπει ξανά στο παιχνίδι και έτσι αναπόφευκτα ήρθε η τρίτη ήττα σε τρία παιχνίδια στη διοργάνωση, μένοντας στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό και γκολ.

Επόμενη υποχρέωση για την Κύπρο είναι την ερχόμενη Τρίτη (13/10, 19:00) κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν για την τέταρτη αγωνιστική.

Η μια και μοναδική φάση της Εθνικής στο πρώτο μέρος ήρθε με την έναρξη της αναμέτρησης στα 55 δευτερόλεπτα. Γρήγορα στην αντεπίθεση η Κύπρος, με τον Τζιωνή να κάνει την προσπάθεια και να μπαίνει στην περιοχή, γύρισε για τον Πιέρο ο οποίος «τσίμπησε» τη μπάλα, ωστόσο μάζεψε ο αντίπαλος πορτιέρε

Στο 8' το Λουξεμβούργο «απάντησε» αφού μετά από σέντρα του Γιανς από δεξιά, ο Ροντρίγκες σε καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, έβαλε όμως σωστά το κορμί του ο Καρώ και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά το Λουξεμβούργο άνοιξε το σκορ. Λάθος στο χώρο του κέντρου, οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Σινάνι πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Κυριακίδη για το 1-0.

1

Στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία, μετά από νέο λάθος στο χώρου του κέντρου για την Εθνική μας, με τον Ροντρίγκες να κλέβει και να δοκιμάζει από τη μεσαία γραμμή να «ψηλοκρεμάσει» τον Κυριακίδη, ο οποίος όμως απέκρουσε δύσκολα

Δεν άργησε όμως να έρθει και το δεύτερο γκολ, το ήρθε στο 26'. Οι γηπεδούχοι βγήκαν σχετικά εύκολα μπροστά, ο Τιλ δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Κυριακίδης και ο Σινάνι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

2

Από 'κει και πέρα, η Κύπρος κράτησε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο 58' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους και από πλευράς Λουξεμβούργου, με τον Τιλ να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, από πλάγια δεξιά έξω από την περιοχή, με τον Κυριακίδη να ακουμπάει δύσκολα και να διώχνει σε κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία για την Κύπρο ήρθε στο 65ο λεπτό, με τον Πίττα να κάνει το πλασέ, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Χριστοφή έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού μετά από γυριστή πάσα του Πιέρου, έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

7

Στο 68' η Εθνική είχε νέα φάση, με τον Πίττα ξανά να δοκιμάζει το πλασέ από μακριά, ωστόσο απέκρουσε ο Μόρις.

Δέκα λεπτά μετά, η Κύπρος είχε άλλη μια ευκαιρία, με τον Κάστανο να δοκιμάζει από μακριά το σουτ και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις η Εθνική έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία, με τον Χριστοφή αρχικά να σημαδεύει το δοκάρι μέσα από την περιοχή και ο Πιέρος με νέα προσπάθεια με σουτ να στέλνει τη μπάλα έξω.

Λουξεμβούργο (Λουκ Χολτζ): Μόρις, Γκερσόν, Σελίμοβιτς (69′ Μαρτίνς), Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέιρο, Ο. Τιλ, Πίντο (68′ Μπένσι), Σινάνι (79′ Σκεντέροβιτς), Ροντρίγκες, Β. Τιλ.

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Κυριακίδης, Κούσουλος, Λαΐφης, Καρώ (61′ Γκόγκιτς), Γουίλερ (53′ Θ. Ιωάννου), Αρτυματάς (75′ Χάμ. Κυριάκου), Κάστανος, Τζιωνής (46′ Μ. Αντωνίου), Πίττας (75′ Λοΐζου), Χριστοφή, Π. Σωτηρίου.