Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και του έβαλε... ζόρια για ομίλους η Γάνδη (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/8/2023 - 22:52

Ζόρισε η πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι ηττήθηκαν από τη Γάνδη στη«Gelmacho Arena» με 2-0 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play-off του Conference League, με την πρόκριση για τους ομίλους της διοργάνωσης να γίνεται αρκετά δύσκολα ενόψει της ρεβάνς που ακολουθεί στη Λευκωσία.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Φοφανά (77') και τον Χονγκ (90+2). Το πρώτο ημίχρονο δε χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης καθώς δεν υπήρχαν ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε, πίεσε και έφτιαξε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ. Μάλιστα, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ, ενώ λίγο πριν το φινάλε βρήκαν και δεύτερο γκολ που τους έδωσε γερό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (31/08 - 20:00) στο ΓΣΠ. Θυμίζουμε, η υποχρέωση του ΑΠΟΕΛ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta κόντρα στην Πάφο εντός έδρας που είχε οριστεί για την Κυριακή (27/08 - 20:00) έχει αναβληθεί για μεταγενέστερο στάδιο.

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

24/08/2023
23:00
To τρίτο ημίχρονο

Οι δηλώσεις του Σα Πίντο μετά το πέρας της αναμέτρησης.

22:48
90+2' Γκολ για τη Γάνδη

Βολέ το Χονγκ εντός περιοχής, νίκησε τον Μπέλετς και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

24/08/2023
22:47
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

24/08/2023
22:43
87' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Εφραίμ αντί Μαρκίνιος για τον ΑΠΟΕΛ και Τισουνταλί αντί Όρμπαν για τους γηπεδούχους.

24/08/2023
22:36
80' Διπλή αλλαγή για τη Γάνδη

Τορουναρίγκα και Σαμουάζ έξω για να μπουν οι Γαντελμάν και Φαντιγκά.

24/08/2023
22:33
77' Γκολ για τη Γάνδη

Σουτ του Φοφανά, η μπάλα κόντραρε στον Σούσιτς και κατέληξε στα δίκτυα.

24/08/2023
22:27
71' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Τομανέ αντί Κβιλιτάια.

24/08/2023
22:27
70' Mεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Πλασέ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

24/08/2023
22:21
65' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Φοφανά αντί του Μπράουν και Χιουλσάγκερ αντί του Κάιπερς.

24/08/2023
22:17
60' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εντονγκαλά στην αναμέτρηση αντί του Φετφατζίδη.

24/08/2023
22:14
57' Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ

Κάθετη του Βιγιαφάνες στον Κβιλιτάια, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή, απέναντι από τον αντίπαλο κίπερ, όμως ο Καντούς τον ακολούθησε και άπλωσε το πόδι, απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

24/08/2023
22:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

24/08/2023
21:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Βέλγιο, με τη Γάνδη και τον ΑΠΟΕΛ να είναι στο ισόπαλο, 0-0.

Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο μισό και κατά συνέπεια χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ανασταλτικό πλάνο του Σα Πίντο φαίνεται πως πηγαίνει όπως το είχε σχεδιάσει, όμως επιθετικά οι «γαλαζοκίτρινοι» αν θέλουν το γκολ χρειάζονται βελτίωση. Από την άλλη, οι Βέλγοι αν και έχουν την κατοχή της μπάλας είναι ανούσιοι, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Μπέλετς.

ηγ

24/08/2023
21:45
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Χωρίς γκολ η αναμέτρηση.

24/08/2023
21:38
39' Τελική για τη Γάνδη

Μετά από κόρνερ του Κουμς, ο Κάιπερς έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα πολύ άστοχα έξω.

24/08/2023
21:27
Από κοντά και ο Δήμαρχος Αγλαντζιάς

Ο πρόεδρος της Αγλαντζιάς, Ανδρέας Κωνσταντίνου, είναι γνωστός για τα αισθήματα του για τον ΑΠΟΕΛ. Έκανε το ταξίδι στο Βέλγιο και είναι στο πλευρό της αγαπημένης του ομάδας.

δ

Στη μέση ο Ανδρέας Κωνσταντίνου, Δήμαρχος της Αγλαντζιάς

24/08/2023
21:14
15' Χαμηλός ο ρυθμός

Ιδιαίτερα προσεχτικές φαίνεται να είναι οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι κρατάνε περισσότερο μπάλα, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Μπέλετς. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει βγει με αξιώσεις στην επίθεση, όμως κρατάει πολύ καλά το αμυντικό του πλάνο.

φ

24/08/2023
21:11
12' Σουτ για τη Γάνδη

Μακρινό σουτ εκτός περιοχής του Ντε Σαρτ, όμως ο Μπέλετς μάζεψε χωρίς προβλήματα.

24/08/2023
21:08
4' Πρώτη τελική στο παιχνίδι, είναι για τους γηπεδούχους

Μπαλιά στην περιοχή, κεφαλιά του Κουμς, μάζεψε εύκολα ο Μπέλετς.

24/08/2023
21:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

24/08/2023
20:57
Στο γήπεδο οι δύο ομάδες

Με τις μπλε εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γκρίζες ο ΑΠΟΕΛ.

Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Ντίλα Γκόρι παρατάσσει την ομάδα του στο Βέλγιο ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ. Ο Σα Πίντο δίνει φανέλα βασικού στον Φετφατζίδη αντί του Γουίλσον ο οποίος είναι τραυματίας.

Από εκεί και πέρα, ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Πέτροβιτς στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ ο Σούσιτς και αριστερά ο Τσεμπάκ. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν ο Κοσταντίνοφ με τον Βιγιαφάνες, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά.

Στα άκρα της επίθεσης θα είναι ο Φετφατζίδης δεξιά και ο Μαρκίνιος αριστερά, με τον Κβιλιτάια στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Βιτάλ, Εφραίμ, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Καττίρτζης, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Βρόντης, Εντονγκαλά

24/08/2023
19:45

Γάνδη (Χάιν Βανχάεζεμπρουκ): Ρόεφ, Καντούς, Τορουναρίγκα, Μπράουν, Σαμουά, Κουμς, Ντε Σαρτ, Χονγκ, Όρμπαν, Κάιπερς

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Φετφατζίδης, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

24/08/2023
19:42
H κόντρα Σα Πίντο και Βανχάεζεμπρουκ

Το 2017 η Σταντάρ Λιέγης, στην οποία ήταν προπονητής ο Σα Πίντο, αγωνιζόταν με την Άντερλεχτ στην οποία ήταν τεχνικός ο Χάιν Βανχάεζεμπρουκ. Οι δύο τους, είχαν λογομαχήσει έντονα, λόγω της ρίψης ενός μπουκαλιού μπύρας το οποίο είχε ως αποτέλεσμα την πτώση του Πορτογάλου τεχνικού του ΑΠΟΕΛ.

24/08/2023
19:40
Ποια είναι η Γάνδη

Το προφίλ της βελγικής ομάδας και όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

24/08/2023
19:37
Διαιτητική ομάδα με VAR

Στα play-off της διοργάνωσης η UEFA έχει εισαγάγει και τη χρήση VAR, εν αντιθέσει με τους προηγούμενους προκριματικούς γύρους. Όλη ομάδα διαιτησίας της σημερινής αναμέτρησης έχει καταγωγή από τη Γερμανία.

Τα εισιτήρια για τη ρεβάνς

Έχει ξεκινήσει ήδη η προπώληση των εισιτηρίων για την αναμέτρηση της ερχόμενης εβδομάδας.

24/08/2023
19:32
H πορεία των δύο ομάδων μέχρι τα play-off της διοργάνωσης

Αμφότερες ξεκίνησαν από το δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

O ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο προκριματικό απόκλεισε τη Βοϊβοντίνα από τη Σερβία με συνολικό σκορ 4-2, ενώ στον προηγούμενο γύρο άφησε εκτός τη Ντίλα Γκόρι από τη Γεωργία με συνολικό σκορ 3-0.

Πρώτο εμπόδιο της Γάνδης ήταν η Ζίλινα από τη Σλοβακία, την οποία και απέκλεισε με συνολικό σκορ 10-3. Στον επόμενο γύρο αντιμετώπισε την Πογκόν από την Πολωνία της οποίας επικράτησε με συνολικό σκορ 6-2.

24/08/2023
19:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι στο Βέλγιο

Ο ΑΠΟΕΛ  στις 21:00 (ώρα Κύπρου) αναμετράται με τη Γάνδη, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play-off του Conference League.