«Άλωσε» την Γεωργία και έκανε βήμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/8/2023 - 21:55

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ντίλα Γκόρι, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου στο Conference League και έθεσε... γερές βάσεις για την πρόκριση.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοση τους, όμως εκμεταλλευόμενοι τις λίγες και καλές ευκαιρίες που είχαν μπόρεσαν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να τη... μεταφράσουν σε γκολ και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Το σκορ άνοιξε ο Κρέσπο στο 46ο λεπτό, ενώ ο Εφραίμ το διπλασίασε στο 64ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες θα έρθουν ξανά αντιμέτωπες την ερχόμενη Πέμπτη (17/08, 20:00) στο ΓΣΠ, με το σύνολο του Σα Πίντο να θέλει να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα play-off της τρίτης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τέλος αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ντίλα Γκόρι και πάει στο ΓΣΠ για να σφραγίσει την πρόκριση στα play-off του Conference League.

1

10/08/2023
21:51
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
10/08/2023
21:50
89' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, όμως ο Κουτσερένκο ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε.

10/08/2023
21:48
87' Μένει με δέκα παίκτες η Ντίλα Γκόρι

Ο Βιγιαφάνες έφυγε μόνος πίσω από την άμυνα των γηπεδούχων και ο Άλεφ τον ανέτρεψε αντικανονικά με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

10/08/2023
21:44
84' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα

Οι «γαλαζοκίτρινοι» διαχειρίζονται πολύ καλά τον αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές της Ντίλα Γκόρι να δυσκολεύονται να γίνουν απειλητικοί.

10/08/2023
21:37
75' Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Ο Γουίλσον έκανε το πλασέ, έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

10/08/2023
21:34
74' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τομανέ θα πάρει την θέση του Κβιλιτάια

10/08/2023
21:29
69' Πραγματοποιείται το δεύτερο cooling break
10/08/2023
21:24
64' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0

Ο Εφραίμ έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσερένκο, ο οποιος φέρει μερίδιο ευθύνης.

10/08/2023
21:23
62' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από εξαιρετική συνεργασία ο Βιγιαφάνες έδωσε στον Ντάλσιο ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με τον πορτιέρο της Ντίλα Γκόρι να μαζεύει.

10/08/2023
21:14
52' Ευκαιρία για την γεωργιανή ομάδα

Ο Παρουλάβα σύγκλινε από τα δεξιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ έλεγξε με δεύτερη προσπάθεια.

10/08/2023
21:11
49' Τελική για τη Ντίλα Γκόρι

Ο Γκομίς έκανε το μακρινό σουτ και ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα στην αγκαλιά του με ευκολία.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0.

1

10/08/2023
20:48
45+1' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια έκανε το ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή και ο πορτίερο των γηπεδούχων απέκρουσε, με τον Κρέσπο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

10/08/2023
20:37
33' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντίλα Γκόρι

Ο Τσιτεϊσβίλι επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

10/08/2023
20:35
31' Χάνει τον επαναληπτικό ο Κρέσπο

Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.

10/08/2023
20:27
24' Πραγματοποιείται cooling break
10/08/2023
20:21
17' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο βγήκε στην αντεπίθεση και τροφοδότησε τον Μαρκίνιος, ο οποίος σύγκλινε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Τσιτεισβίλι πρόλαβε και το έκοψε.

10/08/2023
20:16
14' Πιέζουν οι γηπεδούχοι

Η Ντίλα Γκόρι έχει πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, αλλά και της μπάλας, προσπαθώντας να απειλήσει την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αμύνεται και δυσκολεύεται να βγει μπροστά.

10/08/2023
20:06
5' Τελική για την Ντίλα Γκόρι

Ο Τσοτσενίτζε επιχείρησε το σουτ, έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

10/08/2023
20:02
1' Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Κβιλιτάια να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα έξω.