Έγραψε ιστορία ο Άρης με νίκη επί της Ρέιντζερς (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 5/10/2023 - 21:42
ΑΡΗΣ

Ιστορική νίκη για τον Άρη στην Ευρώπη, καθώς η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 2-1 της Ρέιντζερς στο «Άλφαμεγα Stadium», στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Οι «πράσινοι» πήραν σπουδαίο τρίποντο τόσο λόγω της δυναμικής του αντιπάλου όσο και για το γεγονός πως αυτή η νίκη είναι η πρώτη στην Λεμεσό, στο νέο γήπεδο και για τους πρωταθλητές σε φάση ομίλων.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι εκμεταλλεύτηκε την κακή φάση στην οποία βρίσκεται η ομάδα της Σκωτίας και… εκεί χτύπησε. Όσον αφορά στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπέτις επικράτησε 2-1 της Σπάρτα Πράγας. Με αυτά τα αποτελέσματα, και οι τέσσερις ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς!

Στα του αγώνα, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν δύο πολύ καλά… ξεκινήματα στα ισάριθμα ημίχρονα και σκόραραν δύο γκολ προκαλώντας «σύγχυση» στη πλευρά των Σκωτσέζων. Στο 9ο λεπτό ο Μουσούντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ με κομπίνα από τους συμπαίκτες του. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε όμως η Ρέιντζερς κέρδισε έδαφος χωρίς όμως να προκαλεί… τρόμο στον Βανά Άλβες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης βρήκε ξανά τον δρόμο για τα δίχτυα. Στο 51ο λεπτό οι «πράσινοι» έφυγαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση και ο Μπένγκτσον έδωσε στον Μπαμπίκα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως τα είχαν χαμένα όμως κατάφεραν να μειώσουν και να μετατρέψουν το ματς στα… θρίλερ. Στο 70΄με κεφαλιά, ο Σίμα διαμόρφωσε το 2-1.

Οι δύο ομάδες κατά τη διάρκεια του αγώνα είχαν σπουδαίες ευκαιρίες. Ο σκόρερ της Ρέιντζερς ήταν… πονοκέφαλος για τον Άρη, με τον Βανά να το λέει «όχι» σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ ο Κοκόριν έχασε μοναδική ευκαιρία όταν ο Μπούτλαντ μπλόκαρε εντυπωσιακά.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα αναμετρηθεί την ερχόμενη Κυριακή με την Ανόρθωση για την 7η αγωνιστική, ενώ η επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση είναι ορισμένη για τις 26 Οκτωβρίου, κόντρα στη Μπέτις, εντός έδρας.

05/10/2023
21:42
90'+6 ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ! 2-1 για την ομάδα της Λεμεσού!
05/10/2023
21:35
90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
05/10/2023
21:34
89' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Γκομίς-Μπαμπίκα, μέσα οι Στεπίνσκι-Σπόλιαρτις.

05/10/2023
21:26
80' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μποάκι, μέσα ο Μπρόρσον.

05/10/2023
21:21
75' Κίτρινη στον Γκομίς
05/10/2023
21:20
74' Σπουδαία φάση για τον Άρη!

Τετ-α-τετ ο Κοκόριν με τον Μπούτλαντ, έπιασε το πλασέ όμως ο κίπερ της Ρέιντζερς απέκρουσε εντυπωσιακά.

05/10/2023
21:16
70' ΓΚΟΛ για τη Ρέιντζερς!

Κεφαλιά του Σίμα και στα δίχτυα η μπάλα για το 1-2. Μπαίνει ξανά σε διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών η φιλοξενούμενη ομάδα. Χρειάζεται προσοχή από τους παίκτες του Άρη.

05/10/2023
21:12
67' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Στρούτσκι-Μπένγκτσον, μέσα οι Κοκόριν-Μπράουν.

05/10/2023
21:10
64' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Ντέσερς

Ο παίκτης της Ρέιντζερς διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι και ο ρέφερι του έδειξε κίτρινη κάρτα.

05/10/2023
21:04
59' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Υποδειγματική αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Μπένγκτσον έδωσε τον Μαμπίκα ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

05/10/2023
21:00
54' Τεράστια φάση για τη Ρέιντζερς

Σουτ-βολίδα από τον Σίμα, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βανά.

05/10/2023
20:59
53' Κανένας κίνδυνος

Μετά από εκτέλεση φάουλ των φιλοξενουμένων, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και απομακρύνθηκε.

05/10/2023
20:58
52' Κίτρινη σε παίκτη του Άρη

Ο Μποάκι έκανε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Ρέιντζερς.

05/10/2023
20:55
50' Κίτρινη στον Σίμα

Ο παίκτης των φιλοξενούμενων αφού έκανε φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ο ρέφερι τον τιμώρησε καθώς είχε ήδη σφυρίξει την παράβαση.

05/10/2023
20:54
49' Αντεπίθεση για τον Άρη

Έφυγαν γρήγορα στην κόντρα οι παίκτες του Σπιλέφσκι, όμως το σουτ του Μπαμπίκα που ήταν σε καλή θέση, κατέληξε ψηλά έξω.

05/10/2023
20:51
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
05/10/2023
20:41
Ημίχρονο και στο άλλο ματς του ομίλου: Μπέτις-Σπάρτα Πράγας 1-1
05/10/2023
20:34
45'+6 Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-0 υπέρ των γηπεδούχων το σκορ!
05/10/2023
20:33
45'+4 Όλα καλά με τον Βανά, συνεχίζεται το ματς.
05/10/2023
20:32
45'+2 Για λίγο διακοπή

Ο Ντέσερς συγκρούστηκε με τον Βανά και ο κίπερ του Άρη βρίσκεται στο έδαφος.

05/10/2023
20:29
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
05/10/2023
20:28
44' Έτσι πανηγύρισαν το γκολ οι παίκτες του Άρη
ΑΡΗΣ
05/10/2023
20:24
40' Νέα φάση για τη Ρέιντζερς

Κεφαλιά από τον Σίμα μετά από εκτέλεση κόρνερ, κατευθείαν στα χέρια του Βανά η μπάλα.

05/10/2023
20:16
32' Καλή στιγμή για τον Άρη

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ουρόσεβιτς, λίγο έξω η μπάλα.

05/10/2023
20:14
30' Έντονος ο Σπιλέφσκι

Ο προπονητής του Άρη είναι έξαλλος με την αμυντική λειτουργία της ομάδας του στα τελευταία λεπτά και δίνει συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του. Προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων η ομάδα της Λεμεσού, ενώ τον έλεγχο έχει πάρει η Ρέιντζερς.

05/10/2023
20:13
29' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Κίτρινη στον Μουσούντα για σκληρό φάουλ σε αντίπαλο.

05/10/2023
20:06
22' Ακυρώθηκε γκολ της Ρέιντζερς

Τετ-α-τετ με τον Βανά ο Ντέσερς, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε αμέσως τη σημαία του. Μετά από έλεγχο στο VAR, επιβεβαιώθηκε πως ήταν εκτεθειμένος.

05/10/2023
20:05
21' Σχεδόν γεμάτο το βόρειο πέταλο από φίλους της Ρέιντζερς
05/10/2023
20:04
19' Απειλεί η ομάδα της Σκωτίας

Ο Λάμερς... τρύπωσε ανάμεσα σε δύο, έπιασε το σουτ το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Βανά.

05/10/2023
20:02
18' Κέρδισε χώρο η Ρέιντζερς

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με δύο διαδοχικά κόρνερ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έκλεισε τους χώρους ο Άρης προς την εστία του Βανά.

05/10/2023
20:00
16' Η υποδοχή των φιλάθλων του Άρη
05/10/2023
19:57
12' Τεράστια φάση για τον Άρη

Ο Μαγιαμπέλα βρίσκει τον ανενόχλητο Μπένγκτσον, ο οποίος στέλνει τη μπάλα ψηλά έξω ενώ ήταν σε πολύ κοντινή απόσταση.

05/10/2023
19:54
9 ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και... κομπίνα των παικτών του Σπιλέφσκι, ο Μουσούντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό. 1-0 για τους γηπεδούχους!

05/10/2023
19:53
8' Καλή στιγμή για τον Άρη

Σουτ του Μαγιαμπέλα από πλάγια θέση εντός περιοχής, απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια ο Μπούτλαντ.

05/10/2023
19:50
7' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τη Ρέιντζερς

Άστοχο φαλτσαριστό σουτ του Λουντσράμ, πάνω από την εστία του Βανά η μπάλα.

05/10/2023
19:47
3' Καλή προϋπόθεση για τον Άρη

Έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο ο Μαγιαμπέλα, μπήκε στην περιοχή όμως τόσο το σουτ του ιδίου και του Γκομίς, κατέληξε στα σώματα.

05/10/2023
19:45
1' Έναρξη του αγώνα
05/10/2023
19:41
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
05/10/2023
19:36
Και φίλαθλος της Πάφου στο πλευρό του Άρη!
05/10/2023
19:25
«Γνωρίζαμε από την αρχή ότι είμαστε το αουτσάιντερ»

Στη συνέχεια, τον λόγο πήρε ο εκπρόσωπος Τύπου του Άρη, Κώστας Παπαδόπουλος, ο οποίος μίλησε στην κάμερα της Cytavision: «Πρόκειται για ένα ιστορικό παιχνίδι για τη Λεμεσό, για εμάς και το νέο γήπεδο. Είναι ξεχωριστό. Σαφώς και θέλουμε να συνδυάσουμε το ματς με ευχάριστες αναμνήσεις, και γι’ αυτό θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Από την μέρα που έγινε η κλήρωση, γνωρίζαμε πως η ομάδα θα είναι το αουτσάιντερ σε όλα τα ματς, αλλά δεν πάμε με στόχο να χάσουμε ή για τη συμμετοχή. Στόχος είναι το βαθμολογικό όφελος, γνωρίζουμε πόσο δύσκολο είναι αυτό. Παίζουμε στο σπίτι μας και θα τα δώσουμε όλα. Οι φίλοι του Άρη περίμεναν πολλά χρόνια για να χαρούν και πλέον τα τελευταία δύο χρόνια έρχονται μαζεμένες οι επιτυχίες».

05/10/2023
19:19
«Θέλουμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι»

Στην κάμερα της Cytavision μίλησε ο Σπιλέφσκι, λίγο πριν την σέντρα: «Υπάρχει κίνητρο και ανυπομονούμε για το παιχνίδι. Θα μπούμε χωρίς άγχος, να το απολαύσουμε, αλλά θέλουμε να πετύχουμε κάτι μοναδικό. Η ομάδα δούλεψε στις αδυναμίες της. Πρέπει να μπούμε πιο φρέσκοι σε σχέση με τον ματς κόντρα στον Απόλλωνα, να διορθώσουμε τα λάθη και να δείξουμε την δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις. Είναι σημαντικό, αλλά θέλουμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Θέλουμε να μπούμε επιθετικά».

05/10/2023
19:08
Ιστορική η αποψινή βραδιά

Ο Άρης δίνει το πρώτο παιχνίδι στο «Άλφαμεγα Stadium», ενώ γενικότερα είναι το πρώτο στη Λεμεσό σε φάση ομίλων ευρωπαϊκών διοργανώσεων!