«Κόλλησαν» στο... μηδέν στο «Άλφαμεγα Stadium» Άρης και ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/4/2023 - 20:57

Συμβιβασμός... κορυφής!

Ο Άρης έμεινε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, για την 5η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta και κρατήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα εκτός από γκολ, αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν πολύ καλές στιγμές -ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος- όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Καλύτερο στιγμιότυπα του αγώνα η διπλή απόκρουση του Μπέλετς στις εκτελέσεις πέναλτι του Κακόριν, που κράτησε την ομάδα του στο ματς.

Κλασσικές φάσεις είχαν και οι «γαλαζοκίτρινοι», που είδαν τον Κβιλιτάια να επιχειρεί... ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «ελαφριά ταξιαρχία» παρέμεινε στην κορυφή και ανέβηκε στους 64 βαθμούς και η ομάδα της Λευκωσίας στην δεύτερη θέση με 63 βαθμούς.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, ο Άρης υποδέχεται την Δευτέρα (01/05, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Πάφο και ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ίδια μέρα και ώρα, στο ΓΣΠ την Ομόνοια.

23/04/2023
21:49
Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
23/04/2023
20:57
Τέλος αγώνα

Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην με την «λευκή» ισοπαλία (0-0) και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

1

23/04/2023
20:55
90+3' Απειλεί η «ελαφριά ταξιαρχία»

Ο Καζού έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ μακριά από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

23/04/2023
20:52
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
23/04/2023
20:51
90' Φάση για τον Άρη

Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το εξωτερικό, όμως ήταν αδύναμο και ο Μπέλετς έλεγξε με ευκολία.

23/04/2023
20:49
88' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Καζού αντί του Μπαμπίκα.

23/04/2023
20:48
86' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μακέντα και Εφραίμ εντός, εκτός οι Σαρφό και Κβιλιτάια.

23/04/2023
20:37
76' Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Μετά από γύρισμα του Σούσιτς, ο Μπεν προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με τακουνάκι στην κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο.

1

23/04/2023
20:34
73' Κλασσική φάση για τους φιλοξενούμενους

Ο Κβιλιτάια επιχείρησε να κάνει «ψαλιδάκι», μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

23/04/2023
20:30
69' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι.

23/04/2023
20:28
67' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Μπέγκστον και Στρούτσκι εκτός, Μαγιαμπέλα και Γκομίς εντός.

23/04/2023
20:27
66' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος θα πάρει την θέση του Εντονγκαλά.

23/04/2023
20:27
Δείτε φωτορεπορτάζ από την διπλή απόκρουση του Μπέλετς
23/04/2023
20:25
64' Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού

Ο Μπέγκστον έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς, ο οποίος ήταν σωστά τοποθετημένος και ανάγκασε τον ποδοσφαιριστή του Άρη να στείλει την μπάλα άουτ.

23/04/2023
20:18
55' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Καταπληκτική ατομική ενέργεια από τον Μπαμπίκα, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους και έκανε το δυνατό πλασέ, με τον Μπέλετς να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση.

23/04/2023
20:14
53' Απειλεί η «ελαφριά ταξιαρχία»

Ο Μπράουν επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

23/04/2023
20:11
50' Αποκρούει ξανά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

1

23/04/2023
20:11
50' Γίνεται επανάληψη του πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, διαπιστώθηκε ότι ο Κρέσπο κινήθηκε στην περιοχή πριν την εκτέλεση. Έτσι ο διαιτητής στέλνει ξανά στην άσπρη βούλα τον Κακόριν.

1

23/04/2023
20:09
48' Αποκρούει το πέναλτι ο Μπέλετς

Ο Κακόριν έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

1

23/04/2023
20:08
47' Πέναλτι για τον Άρη

Ο Σαρφό σε μια προσπάθεια να εμποδίσει τον Κακόριν να κάνει το πλασέ, τον «γκρέμισε» μέσα στην μικρή περιοχή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει 0-0.

23/04/2023
19:47
45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
23/04/2023
19:46
45' Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα της Λευκωσίας

Ο Βιγιαφάνες μετά από μονομαχία με τον Μπαμπίκα δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του παίρνει ο Μπεν.

1

23/04/2023
19:35
34' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Φεράρι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Βιγιαφάνες το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μπρόρσον και κατέληξε κόρνερ.

23/04/2023
19:25
25' Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Κβιλιτάια ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1

23/04/2023
19:23
22' Πρώτη τελική για τον Άρη

Ο Κακόριν πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ντβάλι και βγήκε έξω.

23/04/2023
19:18
17' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά, με τον Κακόριν να προλαβαίνει την μπάλα και να διώχνει.

1

23/04/2023
19:14
13' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εντονγκαλά πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ήταν αρκετά άστοχη, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

23/04/2023
19:06
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Οι δύο ομάδες προσπαθούν να κρατήσουν και μπάλα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση.

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Σε δύο αλλαγές προχώρησε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς σε σχέση με το ματς εναντίον του Απόλλωνα, με τους Ντβάλι και Βιγιαφάνιες να παίρνουν τις θέσεις των Καρώ και Μαρκίνιος.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Μπέλετς, με το δίδυμο μπροστά να αποτελείται από τους Κρέσπο και Ντβάλι. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Σούσιτς και στο αριστερό ο Φεράρι.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Κονσταντίνοφ και Σαρφό ως αμυντικά χαφ, με τον Ντάλσιο να τοποθετείται λίγο πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στα «φτερά» της επίθεσης τοποθετούνται οι Εντονγκαλά, Βιγιαφάνιες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος για την κορυφή της επίθεσης επιλέχθηκε ο Κβιλιτάια.

1

23/04/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας του Άρη

Σε μια αλλαγή προχώρησε ο Αλεξέι Σπιλέφσκι σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ομόνοια, με τον Μπράουν να παίρνει την θέση του Γκομίς.

Κάτω από δοκάρια βρίσκεται ο Άλβες, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά να αποτελείται από τους Γιαγκό και Μπρόρσον. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Μποακί και στο αριστερό ο Πηλέας.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι  Σόκε και Μπράουν ως αμυντικά χαφ, με τον Στρούσκι λίγο πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στα... φτερά της επίθεσης τοποθετούνται οι Μπέγκτσον,  Μπάμπικα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος για την κορυφή της επίθεση επιλέχθηκε ο Κακόριν.

1

23/04/2023
17:55

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Bανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκστον, Μπράουν, Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Συμβιβασμός στην Λεμεσό

Στο αντίστοιχο ματς της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος στο «Άλφαμεγα Stadium», οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 1-1.

Ο Στρούτσκι άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό και ο Μαρκίνιος ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 40+9'.

23/04/2023
17:40
Διαφορά ενός βαθμού

Ο Άρης βρίσκεται στην πρώτη θέση με 63 βαθμούς, έχοντας ως απολογισμό 18 νίκες 9 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ο ΑΠΟΕΛ τοποθετείται στην δεύτερη θέση με 62 βαθμούς, μετρώντας 18 νίκες 8 ισοπαλίες και 4 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
23/04/2023
17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium»

Ο Άρης αντιμετωπίζει τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-off στο πρωτάθλημα Cyta.