Συμβιβασμός στο φινάλε για Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/1/2024 - 19:06

Χωρίς νικητή στη Λεμεσό!

Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο, 2-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στο «Άλφαμεγα Stadium». Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κολ (32') και Εκπολό (37'), ενώ για τους φιλοξενούμενος μείωσε ο Μαρκίνιος (47'), ενώ ισοφάρισε ο Κβιλιτάια (90+6').

Με την ισοπαλία αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους 26 βαθμούς και παραμένει εκτός εξάδας, όντας στην έβδομη θέση. Με τη σειρά τους οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν στους 39 βαθμούς και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 19 αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει ως τυπικά φιλοξενούμενος την ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium» (06/01 - 19:00). Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ θα υποδεχθεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση (06/01 - 17:00).

02/01/2024
19:06
Τέλος στο «Άλφαμεγα Stadium»

Έσωσε την... παρτίδα στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα, 2-2 η αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium».

ηξγγ

02/01/2024
19:00
90+6' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Γέμισμα του Εφραίμ από φάουλ, με τον Ντβάλι να πιάνει την κεφαλιά-πάσα και τον Κβιλιτάια να σπρώχνει από κοντά τη μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

0

02/01/2024
18:55
90' Εννέα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-1 για τους γηπεδούχους.

02/01/2024
18:53
89' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του -και- ο ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ στο παιχνίδι αντί του Μαρκίνιος.

02/01/2024
18:50
86' Κλείνει με τις αλλαγές ο Απόλλωνας

Κοστάκε και Άδωνη μπαίνουν αντί των Κρμέντσικ και Βαλμπουενά.

02/01/2024
18:48
83' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο

Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Αμποντουραχίμι από αριστερά να επιχειρεί το φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει για λίγο έξω.

02/01/2024
18:45
81' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Μάρκες δίνει τη θέση του στον Νταρίκγουα.

02/01/2024
18:42
78' Άλλη μια αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γαβριήλ μπαίνει αντί του Σαρφό.

02/01/2024
18:39
75' Μεγάλη προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γέφτε πέρασε τέσσερις αμυντικούς του Απόλλωνα και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή όντας ολομόναχος έκανε κάκιστο γύρισμα, επιτρέποντας στον Λέουβενμπεργκ να μπλοκάρει τη μπάλα. Περίμενε ο Κβιλιτάια αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

β

02/01/2024
18:35
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Κολ παραχωρεί τη θέση του στον Αμπντουραχίμι.

02/01/2024
18:28
64' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δώνης μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Ντιεμερσί Εντονγκαλά.

02/01/2024
18:23
58' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Σαρφό από το ύψος της περιοχής να επιχειρεί το σουτ χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά έξω.

02/01/2024
18:12
47' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος να είναι αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με όμορφη προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με διαγώνιο τελείωμα.

φ

02/01/2024
18:09
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή για τον Απόλλωνα και δύο για τον ΑΠΟΕΛ.

Ο Πέρετζ μπήκε στην αναμέτρηση αντί του Ντανίλο Σπόλιαριτς. Σατσιάς και Γέφτε στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ αντί των Καραμανώλη και Πολυκάρπου.

02/01/2024
17:53
Τέλος ημιχρόνου στο «Άλφαμεγα Stadium»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Μετά το πέρας των πρώτων 45 λεπτών στο «Άλφαμεγα Stadium» ο Απόλλωνας βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Παιχνίδι το οποίο μέχρι το πρώτο ημίωρο δεν είχε να δείξει το παραμικρό και τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με λάθος της αντίπαλης άμυνας και να βρίσκουν και δεύτερο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά.

Ο Απόλλωνας στο δεύτερο μισό καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ καλείται να κάνει το μεγάλο comeback. Αρκετά νεύρα και ένταση στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο που δεν μας επέτρεψαν να δούμε ποιοτικό παιχνίδι.

μ

02/01/2024
17:51
45+2' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια από τον Βαλμπουενά, με τον Μπέλετς να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

02/01/2024
17:49
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το προβάδισμα δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους.

02/01/2024
17:39
37' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εκτέλεση κόρνερ, με τον Εκπολό να είναι εντελώς αμαρκάριστος στην «καρδιά» της περιοχής και να πιάνει την κεφαλιά κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

0

02/01/2024
17:38
35' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Με πλάτη στο τέρμα ο Κρμέντσικ, γύρισε με εντυπωσιακό τρόπο και ο Μπέλετς έδιωξε με υπερένταση.

02/01/2024
17:35
32' Γκολ για τον Απόλλωνα

Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ από τον Μπέλετς, με τον Κολ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα προ κενού τέρματος.

0

02/01/2024
17:28
25' Τεράστια πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Σαρφό από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Σιέλβικ να βάζει την προβολή και να στέλνει άθελα του τη μπάλα σε πορεία προς τα δίκτυα της ομάδας του, «κρεμάζοντας» τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Παρ' όλα αυτά, ο Λέουβενμπεργκ αντέδρασε σωστά και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

02/01/2024
17:17
15' Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση

Αρκετή δύναμη και πάθος στον αγωνιστικό χώρο από τους παίκτες των δύο ομάδων, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί ακόμη κάποια αξιόλογη ευκαιρία, ούτε καν προϋπόθεση ευκαιρίας.

0

02/01/2024
17:04
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια.

02/01/2024
17:00
Δίνει χρόνο ο Ιταλός ρεφ

Περιμένουμε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τις φωτοβολίδες που άναψαν οι φίλοι των δύο ομάδων, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι. Διατηρούνται ζεστοί οι παίκτες, κάνοντας ασκήσεις με μπάλες.

35

02/01/2024
16:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Καραμανώλη να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα κινηθεί ο Τσεμπάκ, με τον Σούσιτς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή ο Κοσταντίνοφ με τον Πολυκάρπου, ενώ ο Σαρφό θα κινείται σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Γκιόργκι Κβιλιτάια.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ρικάρντο Σα Πίντο που για άλλο ένα παιχνίδι θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση από την κερκίδα λόγω τιμωρίας. Σε σχέση με την ενδεκάδα του ντέρμπι αιωνίων, εκτός έμειναν οι Ντάλσιο, Πέτροβιτς και Βιγιαφάνες, με τους Καραμανώλη, Πολυκάρπου και Σαρφό να παίρνουν τις θέσεις τους.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Γέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Βρόντης, Δώνης

02/01/2024
15:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του στο ντεμπούτο του ο Πάμπλο Ματσίν. Δύο αλλαγές από το νέο τεχνικό του Απόλλωνα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας. Σιέλβικ και Κρμέντσικ πήραν τις θέσεις των Νταρίκγουα και Αμπντουραχίμι.

Ο Λέουβενμπεργκ θα είναι στο τέρμα με τους Εκπολό και Μαλεκκίδη στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά στην αμυντική γραμμή θα κινηθεί ο Φιλιώτης, με τον Σιέλβικ αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κολ και Χάμπος Κυριάκου, με τον Ντανίλο Σπόλιαριτς ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στα δύο άκρα της επίθεσης οι Μαρκές και Βαλμπουενά, με τον Κρμέντσικ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Νταρίκγουα, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Ποντικός, Κοστάκε, Βάργκα

02/01/2024
15:45

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Μαλεκκίδης, Εκπολό, Σιέλβικ, Φιλιώτης, Κολ, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Μαρκές, Κρμέντσικ

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σούσιτς, Καραμανώλης, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

02/01/2024
15:40
Διαιτητική ομάδα

Από την Ιταλία ο διαιτητής της αναμέτρησης, με την υπόλοιπη ομάδα να είναι... κυπριακή. Στο VAR αν και αρχικά είχε ορισθεί ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή, εν τέλει θα βρίσκεται ο Μάριος Χριστοφόρου λόγω προβλήματος υγείας του πρώτου.

Χωρίς νικητή στον πρώτο γύρο

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta στις 17 Σεπτεμβρίου 2023. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Πέτροβιτς (31'), ενώ για τους φιλοξενούμενους... απάντησε ο Ταρίκβα (45+5').

02/01/2024
15:30
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium» για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σέντρα στις 17:00.