Στα «κυανόλευκα» το ντέρμπι της Λεμεσού (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/9/2023 - 20:59
ΑΠΟΛΛΩΝ

Στα «κυανόλευκα» βάφτηκε το ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο «Άλφαμεγα Stadium».

Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί στο δεύτερο μέρος και έτσι κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό είναι το δεύτερο τρίποντο με τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο, ο οποίος είναι στην τεχνική ηγεσία στα τελευταία τρία. Από την άλλη πλευρά, οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν κάποιες καλές στιγμές, όμως η ήττα δεν αποφεύχθηκε. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Απόλλωνας έχει εννέα βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους επτά.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ξεχάστηκε αμέσως μόλις τελείωσε, αφού δεν είχε ούτε γκολ, ούτε θέαμα. Μοναδική ευκαιρία που καταγράφηκε, ήταν αυτή στο 14’ όταν ο Ντζάλμα έδιωξε στην γραμμή, το πολύ κοντινό πλασέ του Κρίμενστικ.

Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να πετύχει γρήγορο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με πρωταγωνιστή τον Παπαφώτη. Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 63’ μετά από υποδειγματική σέντρα του Νταρίκουα ο οποίος βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιούρτσεβιτς που σκόραρε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά.

Η ομάδα των «κυανόλευκων» αμέσως πήρε τα πάνω της και λίγο αργότερα, ο Αμντουραχίμι σημάδεψε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι στο 73’ έβαλαν γερά θεμέλια για τη νίκη μετά από ψηλοκρεμαστό σουτ του Μάρκες το οποίο αφού χτύπησε στο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, οι «κυανόλευκοι» φιλοξενούνται το Σάββατο (30/09, 19:00) από τον Άρη στο νέο στάδιο της Λεμεσού και το σύνολο του Χρίστου Χαραλάμπους υποδέχεται την Κυριακή (01/10, 19:00) στο ίδιο γήπεδο την Ανόρθωση.

24/09/2023
20:59
90'+5 Τέλος του αγώνα. 2-0 το σκορ για τον Απόλλωνα!
24/09/2023
20:59
90'+5 Κίτρινη στον Τσούκα, συμπλήρωσε 3 και θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.
24/09/2023
20:56
90'+3 Πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι, την δέχθηκε ο Μεντόσα.
24/09/2023
20:53
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος
24/09/2023
20:49
86' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Κυριάκου, μέσα ο Χουσεϊν.

24/09/2023
20:44
80' Αλλαγές για την ΑΕΛ

Εκτός οι Μαρς-Μόρσει, μέσα οι Φραντζής-Μπεραχίνο.

24/09/2023
20:42
79' Έτσι πανηγύρισαν το πρώτο γκολ οι γηπεδούχοι
24/09/2023
20:42
78' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Κοστάκε-Κολ, μέσα οι Σπόλιαριτς-Βάργκα.

24/09/2023
20:41
77' Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους

Πλασέ του Αμπντουραχίμι, στο δοκάρι η μπάλα!

24/09/2023
20:36
73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Μετά από μακρινή σέντρα, ο Μάρκες κυνήγησε την φάση... τρύπωσε ανάμεσα στους δύο αμυντικούς της ΑΕΛ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 2-0 το ντέρμπι της Λεμεσού!

24/09/2023
20:35
72' Ο λόγος της διακοπής στην αρχή του δευτέρου μέρους
24/09/2023
20:34
71' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Αντρέου, μέσα ο Μεντόσα.

24/09/2023
20:33
70' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Κυριάκου έδωσε στον Μάρκες ο οποίος ήταν εντελώς μόνος, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στον Μούριελ.

24/09/2023
20:28
65' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Παπαφώτης, μέσα ο Τσέρνιχ.

24/09/2023
20:26
63' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Υποδειγματική σέντρα του Νταρίκουα και ο Γιούρτσεβιτς με κεφαλιά εντελώς ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

24/09/2023
20:24
60' Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Γυριστό σουτ στην κίνηση από τον Κοστάκε, στα σώματα η μπάλα ενώ ήταν σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής.

24/09/2023
20:21
58' Άρχισε ξανά το παιχνίδι.
24/09/2023
20:20
57' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Τέκιε-Γκρέμτσικ, μέσα οι Βαλμπουενά-Μάρκες.

24/09/2023
20:19
56' Διακοπή στο ντέρμπι

Οι φίλοι του Απόλλωνα έριξαν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο και έτσι ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά τον αγώνα, ενώ γίνονται και συστάσεις ξανά από τα μεγάφωνα.

24/09/2023
20:18
55' Τετ-α-τετ ο Παπαφώτης!

Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, από πλάγια θέση εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω στον κίπερ του Απόλλωνα.

24/09/2023
20:13
50' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο παιχνίδι

Ο Αντρέου μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έπιασε το σουτ το οποίο βρήκε τον Λέουβενμπεργκ σε ετοιμότητα που έδιωξε.

24/09/2023
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
24/09/2023
19:52
45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
24/09/2023
19:50
45'+3 Σουτ του Τέκιε, στα χέρια του Μούριελ η μπάλα.
24/09/2023
19:50
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
24/09/2023
19:43
41' Δυνατές μονομαχίες στο ντέρμπι
24/09/2023
19:31
30' Η εικόνα του πρώτου μισάωρου

Ο Απόλλωνας έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθεί να επιτεθεί οργανωμένα, ενώ η ΑΕΛ επιχειρεί να χτυπήσει στην κόντρα. Μοναδική ευκαιρία, αυτή των γηπεδούχων στο 14'.

24/09/2023
19:22
20' Μπάλες στον αγωνιστικό χώρο

Δύο φορές στα τελευταία λεπτά έφυγε στην επίθεση ο Απόλλωνας, ωστόσο και τις δύο φορές έπεσε μπάλα από την εξέδρα της ΑΕΛ. Ο διαιτητής έδωσε εντολή όπως γίνει σύσταση από τα μεγάφωνα.

24/09/2023
19:16
14' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς

Πλασέ του Κρίμτσικ στην γραμμή, έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του, την τελευταία στιγμή ο Ντζάλμα.

24/09/2023
19:14
12' Ο λόγος της διακοπής, μόλις στα 30 δευτερόλεπτα
24/09/2023
19:12
11' Ισοζυγισμένο το παιχνίδι

Χωρίς ευκαιρίες το παιχνίδι μέχρι στιγμής, οι δύο ομάδες προσπαθούν να... βρουν τα πατήματα τους. Αρκετές οι λανθασμένες μεταβιβάσεις στη μεσαία γραμμή.

24/09/2023
19:08
5' Άρχισε ξανά το παιχνίδι μετά από τετράλεπτη διακοπή.
24/09/2023
19:03
1' Διακοπή στο ντέρμπι

Οι φίλοι της ΑΕΛ έριξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο και έτσι δεν επιτρέπεται να συνεχιστεί ο αγώνας, μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

24/09/2023
19:01
1' Έναρξη του αγώνα.
24/09/2023
18:59
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, πολύ καλή η ατμόσφαιρα στις κερκίδες.
24/09/2023
18:39
«Πάντα στο 50-50»

Στη συνέχεια, ο εκπρόσωπος Τύπου του Απόλλωνα, Φανούριος Κωνσταντίνου, ανέφερε: «Μεγάλο παιχνίδι. Δύσκολο, πάντα στο 50-50. Είναι το πρώτο ως τυπικά γηπεδούχοι, είναι ένα κίνητρο για τον κόσμο μας. Έχουμε το πρόβλημα με τον Σαγκάλ και μας στεναχωρεί. Επέλεξε το ιατρικό τιμ να μην πάρει χρόνο συμμετοχής, ώστε να μην ρισκάρουμε. Έχουμε αρκετούς παίκτες, ευελπιστούμε πως θα ανταποκριθούν στον αγώνα. Το πρωτάθλημα είναι αμφίρροπο, δεν είναι δικαιολογία αυτό».

24/09/2023
18:39
«Είμαστε ικανοποιημένοι»

Η εκπρόσωπος Τύπου της ΑΕΛ, Αριάδνη Γενεθλίου, παραχώρησε δηλώσεις πριν την έναρξη του ντέρμπι: «Είναι ένα παιχνίδι που προσελκύει το ενδιαφέρον. Ένα δύσκολο παιχνίδι, ευελπιστούμε σε θετικό αποτέλεσμα. Είμαστε έτοιμοι. Η πορεία της ομάδας μας μας αφήνει ικανοποιημένους όμως θέλουμε επιστροφή στις νίκες, για τον κόσμο και για να επανέλθει η ομάδα σε θετικά αποτελέσματα».

24/09/2023
18:26
Ισχυρή αστυνομική δύναμη μεταξύ των κερκίδων που βρίσκονται οι φιλάθλοι των δύο ομάδων.
24/09/2023
18:19
Η διάγνωση για Σαγκάλ

Οστικό οίδημα είναι η διάγνωση για τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα που έμεινε εκτός αποστολής, σύμφωνα με τα όσα μετέδωσαν οι συνάδελφοι από την Cytavision.

24/09/2023
18:15
Από νωρίς στις κερκίδες οι φίλοι των δύο ομάδων, υπενθυμίζουμε πως έχει ανακοινωθεί ήδη sold out.
24/09/2023
17:54
Πρόβλημα με Σαγκάλ

Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα δεν κατάφερε να ξεπεράσει 100% τον μικροτραυματισμό που αποκόμισε στο τελευταίο παιχνίδι και έτσι δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή. Πήρε ήδη θέση στην κερκίδα για να παρακολουθήσει την προσπάθεια της ομάδας του.

24/09/2023
17:45
Οι αλλαγές των δύο προπονητών

Ο Σέρβος τεχνικός του Απόλλωνα προχώρησε σε δύο αλλαγές, σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Εκτός έμειναν οι Πέρετζ-Βαλμπουενά και την θέση τους πήραν οι Τέκιε-Αμπντουραχίμι.

Ο Χρίστος Χαραλάμπους προχώρησε σε μια διαφοροποίηση, σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Φραντζής έμεινε εκτός και την θέση του πήρε ο Παπαφώτης.