Πάλεψε, νίκησε όμως «αποχαιρέτησε» ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 23/8/2022 - 20:58

Έπεσε… μαχόμενος ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποιώντας τρομερή προσπάθεια επικράτησαν με 3-2 της Τζουργκάρντενς, όμως αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Conference League με συνολικό σκορ 4-3. Το σκορ άνοιξε ο Μάγκλιτσα (7’), με τον Μπλουμ (23’) να διπλασιάζει τα γκολ του ΑΠΟΕΛ. Οι Σουηδοί μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Άντερσεν (69’), με τον Μαρκίνιος (75’) να κάνει το 3-1, ενώ ο Ασόρο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα από την πρώτη αναμέτρηση και ευτύχησε να ανοίξει γρήγορα το γκολ. Στη συνέχεια, η πίεση συνεχίστηκε, με τους Σουηδούς να μοιάζουν χαμένοι, μη μπορώντας να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. Κάπου εκεί ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ το οποίο έβαλε… φωτιά στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι Σουηδοί ανέβηκαν κάπως, κράτησαν τη μπάλα και γυρόφερναν στην περιοχή του Μπέλετς, όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε ξανά αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε το τρίτο γκολ, όμως σταδιακά η κούραση έκανε την εμφάνιση της. Κάπου εκεί οι Σουηδοί κέρδισαν μέτρα, κράτησαν μπάλα και βρήκαν το γκολ. Παρ’ όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν και τρίτο γκολ, κάνοντας το φινάλε της αναμέτρησης «δραματικό», μέχρι τις καθυστερήσεις όπου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δεύτερο τους γκολ.

Πλέον, η ομάδα της Λευκωσίας επικεντρώνεται αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην Πάφο στο ΓΣΠ, την ερχόμενη Κυριακή (28/08 – 20:00).

Tέλος στην αναμέτρηση

Το παιχνίδι πήγε να γίνει... ροντέο. Για αυτό, ο διαιτητής της αναμέτρησης προτίμησε να λήξει την αναμέτρηση, με τους Σουηδούς να παίρνουν την πρόκριση.

0

23/08/2022
20:56
Προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, όμως δεν πήγε κανείς να το εκτελέσει καθώς τα αντικείμενα έπεφταν... βροχή. Αυτό έφερε την αντίδραση των Σουηδών, οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια με τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ οι οποίοι προσπαθούσαν να τους πείσουν να πάνε στη γωνία.

23/08/2022
20:52
90+1' Γκολ για την Τζουργκάρντενς

Στην αντεπίθεση, ο Ασόρο νίκησε τον Μπέλετς κάνοντας το 3-2.

23/08/2022
20:51
90' Αλλαγή για την Τζουργκάρντενς

Άντερσον εκτός για να μπει ο Μπέργκτσον.

23/08/2022
20:44
85' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Βίκχεϊμ εκτός δίνοντας στη θέση του στον Ντανιέλσον, ενώ ο Μπάντα πέρασε αντί του Φίντελ.

23/08/2022
20:40
80' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Θεοδώρου στο παιχνίδι αντί του Ντάλσιο.

Προηγουμένως για τους φιλοξενούμενους πέρασε ο Ασόρο μέσα αντί του Έβαρντσεν.

23/08/2022
20:35
75' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Μαγική ασίστ του Σαρφό, έβγαλε τετ α τετ τον Μαρκίνιος ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα των Σουηδών.

23/08/2022
20:30
69' Γκολ για τη Τζουργκάρντενς

Ο Άντερσεν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και νίκησε τον Μπέλετς.

23/08/2022
20:26
66' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μαρκίνιος αντί του Εντονγκαλά και Γουίλερ αντί του Φεράρι.

23/08/2022
20:25
65' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Σουηδούς

Ο Βίκχεϊμ έκανε το φαλτσαριστό σουτ από πλάγια, όμως για λίγο δε βρήκε στόχο.

23/08/2022
20:20
60' Άλλη μισή ώρα για το τέλος

Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να προσεγγίσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, σε θέση άμυνας οι φιλοξενούμενοι.

11

23/08/2022
20:13
53' Ξανά ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ

Όπως αναμενόταν η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να επιβάλει ξανά το ρυθμό της. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα, όμως υποκύπτουν συχνά σε εύκολα λάθη.

23/08/2022
20:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

23/08/2022
19:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, μπροστά με 2-0 ο ΑΠΟΕΛ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών:

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της Τζουργκάρντενς με 2-0 στη μεταξύ τους ρεβάνς για τα play-off του Conference League. Αποτέλεσμα που επιτρέπει στην ομάδα της Λευκωσίας να έχει ξανά βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης. Τα γκολ για τον ΑΠΟΕΛ οι Μάγκλιτσα (7’) και Μπλουμ (23’).

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα από την πρώτη αναμέτρηση και ευτύχησε να ανοίξει γρήγορα το σκορ. Στη συνέχεια, η πίεση συνεχίστηκε, με τους Σουηδούς να μοιάζουν χαμένοι, μη μπορώντας να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. Κάπου εκεί ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ το οποίο έβαλε… φωτιά στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι Σουηδοί ανέβηκαν κάπως, κράτησαν τη μπάλα και γυρόφερναν στην περιοχή του Μπέλετς, όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεδομένου πως ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται ακόμη ένα γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ της πρώτης αναμέτρησης, αναμένεται πως θα μπει ξανά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη, ερωτηματικό αποτελεί η προσέγγιση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι καλούνται να διαχειριστούν το υπέρ τους συνολικό αποτέλεσμα.

0

23/08/2022
19:46
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ με 2-0.

23/08/2022
19:40
40' Ψάχνουν αντίδραση οι φιλοξενούμενοι

Οι Σουηδοί κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να διαχειριστούν το υπέρ τους 3-0 της πρώτης αναμέτρησης. Παρ' όλα αυτά, δεν έχουν απειλήσει την εστία του Μπέλετς.

23/08/2022
19:30
30' Κυρίαρχος ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έψαχνε γρήγορο γκολ και βρήκε δύο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου. Οι Σουηδοί προς το παρόν μοιάζουν χαμένοι στο παιχνίδι, μη μπορώντας να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Μπέλετς.

23/08/2022
19:25
23' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μπλουμ από πλάγια, έπιασε στον... ύπνο τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και 2-0 οι «γαλαζοκίτρινοι».

0

23/08/2022
19:19
18' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Παιδικό λάθος στη μεσαία γραμμή με γύρισμα προς τα πίσω, με τον Εντονγκαλά να παίρνει τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν χλιαρό.

23/08/2022
19:07
7' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους Σουηδούς, με τον Μάγκλιτσα να τη σπρώχνει στα δίκτυα.

23/08/2022
19:02
2' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση

Καταπληκτική μπαλιά του Σαρφό, ο Μπλουμ κατέβασε εντός περιοχής, όμως το τελείωμα του ήταν πολύ αδύνατο.

23/08/2022
19:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι Σουηδοί.

23/08/2022
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

23/08/2022
18:40
Τα πρώτα... κλικς από το ΓΣΠ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές για την καθιερωμένη προθέρμανση. Γεμίζουν και οι κερκίδες από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ, σχεδόν 100 φίλοι της Τζουργκάρντενς στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

23/08/2022
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Σχηματισμός 4-4-2 από τον Σωφρόνη Αυγουστή, ο οποίος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση στη Σουηδία. Τις θέσεις των Κρέσπο, Εφραίμ, Νταουσβίλι και Ηλία, πήραν οι Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Μπλουμ και Μάγκλιτσα.

Ο Μπέλετς θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Κοσταντίνοφ και Καρώ στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ θα αγωνιστεί ο Τσεπάκ, ενώ ο Φεράρι θα έχει την εποπτεία του αριστερού άκρου της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή για τον ΑΠΟΕΛ θα κινηθούν οι Σαρφό και Ντάλσιο, με τους Βιγιαφάνιες και Εντονγκαλά στα άκρα της επίθεσης. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης θα αποτελέσουν οι Άντον Μάγκλιτσα και Μπλουμ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Γεωργίου